• $8,1459
  • €9,7047
  • 453.721
  • 1382.29
31 Mart 2011 Perşembe

Bizim çocuğumuz

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Haldun Simavi yıllar önce şöyle demişti; 'Yavrum, gazeteyi 14, yazı karakterini 84 yaşa göre hazırlayacaksınız'. Bu işten uzak olanlar için, uyarıyı biraz açmak istiyoruz. Haber ve yorum içeriğinizi küçük yaştakiler bile anlayabilmeli. Hoş, 2011 yılında Haldun Bey'in 14 yaş limiti sanırız 8'e kadar düştü. Şimdiki miniklerin hepsi 'Zekaüstü özelliklere sahip'. Medyada kullanılan yazının büyüklük ölçüsü ise değişmedi. Yine eskilerden bir deyimle: 'Gözlü de, gözsüz de görsün'. Hala bu temel kurallara uymayanlar var. Örneğin, bit gibi yazı karakteri kullananlar. Karikatürü, balonların içini yazıyla doldurmak olduğunu sananlar. Gelelim 'Yaş ve baş değerlendirmesi'ne. Çocuk olağanüstü yetenektir. Ancak, yöneticilik yanı yoktur. Adam olgunlaşma çağının habercisi nüfus kağıdını taşır, 'Bir adım sonrası yoktur'. Çinliler bunlar için şunu söylerler; 'Görmek için, bakmak lazım'.

...
Avusturya maçını, önü ve sonrasıyla özelikle bir kişi için seyrettiğimizi söyleyebiliriz; 'Arda Turan'. Türkiye'nin, daha doğrusu Galatasaray alt yapısının son yıllarda çıkarttığı en önemli isim. Eğer, Adnan Polat onun koluna 'Kaptanlık bantı'nı erken takmasıydı, çoktan Madrid'in Atletico'sunda değil, Real'inde oynuyordu. Arda, koca camianın en önemli simgesini taşıyamadı. Bu, hem kendi yaşantısını hem Cim-Bom'un koca sezonunu mahvetti. Dileriz yurtdışında 'Kız arkadaşı' ile gerçek çizgisini ortaya koyar. Biz de 'Çocuğumuz' ile iftihar ederiz. 'Maçın yıldızı ben olacağım' deyip, bunu ispatlamak önemli. Şişip, sonradan gözyaşı dökme alışkanlığını üstünden atmalı. Hepsinden önemlisi, bir maç ve bir gol'le, kötü alışkanlıklarını hortlatmamalı. Model olarak Emre Belözoğlu'nun hırsını almalı. Basın Tribünü'ne 'Bunu da yazın' göndermelerini kopya çekmemeli. Arda Turan'ı seviyoruz. Ancak, 'Küçük dağları ben yarattım'larından hoşlanmıyoruz. Eğer kalede Volkan Demirel, önünde geçit vermeyen Servet Çetin olmasa, Arda'ya neler döktürüleceğini tahmin güç değildi. İki dakikada maçı aleyhimize çevirebilecek kararlar veren hakemi de unutmayalım.

...
Gelelim NTV'nin yayınına. İyi organize oldular. Gruplar iyi seçilmişti. 90 Dakika ve artısını Ercan Taner-Rıdvan Dilmen ikilisine bırakmaları doğaldı. Tek hata, alışılmışın tersini dinlememizdi. Yorumcu'nun sesi gürdü. Anlatıcı'nınki zayıf. Görüntülere ise, 4.5'tan 5'i zor verdik.

***
Star'ın dizisi Papatyam, 'Çocuklar Duymasın' ekibinin eseri. Buradaki kurgu tek ismin üstünde; Metin Akpınar. Öyle laflar söyletiliyor ki, bayılıyoruz. Örneğin Libya'yla ilgili olan cümleler:

'O ülkenin altından fay hattı geçiyorsa, deprem kuşağında'dır. Libya'nın altından geçen potrol hattı. Yani bu devlet işgal kuşağında'.

...
Sümer Ezgü'nün yeni albümü devam niteliğinde. 'Ege, Toros, Yörük ve Türkmen Türküleri-2' tam bize göre. Sümer, CD'ye iki de film müziği eklemiş.

...

Düzeltme:  Dünkü yazımızda epey vukuatımız var. Prof. Dr. Ahmet İnsel'i,
Mete İnsel yapmışız. Yetmez gibi Aydın Engin'in ad ve soyadına yer değiştirtmişiz, özür dileriz...

<p><strong>LİDER BEŞİKTAŞ YOLUNA KAYIPSIZ DEVAM EDERKEN, RAKİPLERİ FENERBAHÇE VE GALATASARAY'LA DA F

BB Erzurumspor - Beşiktaş Maç Yorumu

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü

Limonu hiç mikrodalgada ısıtmayı denediniz mi? Sonuçları inanılmaz

2021 BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu