• $7,3966
  • €9,0042
  • 442.466
  • 1551.57
18 Kasım 2011 Cuma

Bankalara gün doğdu

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Televizyon bülbüllerine bakıyoruz, gündeme düşen iki konudan birini tercih etmekte. Hepsinin diğer ortak yanı 'Askerliği ret cephesi'nde yer almaları. Ekranlar bir tarafa, gelen mesajlar aynı yönde. Dr. Başar Ergün'ün yazısı güzel:
'Sanırım kredi kartıyla askerlik, bankaların iştahını kabartacak. Bankalar; bizim kredi kartımızla askerlik yapana çavuşluk veriyoruz, tuvalet temizliği yaptırmıyoruz, nöbet tutturmuyoruz, sabah içtimalarına katılmama hakkı veriyoruz, gibi kampanyalar yapacak. Bir banka bonus kafalı askerlerle reklam filmi hazırlıyordur bile. Faizsiz çalışan bankalar helal gıdalı karavana vaat edebilir. Yunan bankaları Kıbrıs'ta askerlik sunabilir. Vicdani ret için ise bu kadar gürültü kopartılması anlamsız. Ekranlarda vicdanlarını çoktan reddetmiş o kadar kişi görmekteyiz ki.'
...
Engin Balim, geçkin generallere takmış vaziyette; 'Bedellide 30'da uzlaşılacakmış. Bari sırası gelmişken, paşaların yaş haddini de düşürseler. Gıdıkları sarkmış, göbekleri çıkmış, ak saçlı generaller yerine, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi genç ve dinamik generaller görmek istiyoruz.
NOT: 'Atatürk gencecik denecek yaşlarda neler yaptı, neler...'

***
TRT Haber'de zaman zaman iyi işler izlemekteyiz. 'Büyük Takip' adı verilen programı da beğendiğimizi belirtelim. Uyuşturucu Baronları üstüne kurulu yapımda, bölücü örgüte katkıların daha fazla yer almasını arzulardık. Her şeye rağmen Kamu Yayıncısı'nın bu işe el atması sevindirici.
...
TRT Müzik 11. ölüm yılında Yıldırım Gürses'i anacak. Özel yapımın başlangıç saati 13.00. Merhum sanatçı, ses ve yorumu kadar besteleriyle unutulmazlar arasında.
...
TRT Okul'da Kadir Topbaş'ın öğrencilik anılarını fark edince şaşırdık. Başkan, kusura bakmasın ama bu kaçıncı ekran? Hepsinde aynı şeyleri dinlemekten bıktık. Ya kendisi, bunları anlatmaktan hala sıkılmadı mı?

***
Diziler cephesinde işler 'Kim neyi izliyor'a dönüştü. Bizim favorilerimizden biri Muhteşem Yüzyıl. Senaryo grubu iki haftadır üstlerindeki ölü toprağını attı. Pargalı, zehirlendiğini öğrenince Hürrem Sultan'a karşı son kozunu oynadı. Tarihte yazılanlara inanıyorsak, bu savaşın galibi Hürrem olacak. Haseki Sultan dahil, tüm karşıtlarını yenilgiye uğratacak.
...
Çocuklar Duymasın'da Haluk ve Meltem geleneksel didişmelerini sürdürürken, kamuoyunu eğitip-öğretme aksatılmıyor. Deprem bunların başında.

***
Mehmet Tezkan kardeşimiz, dünkü Milliyet'te 'Demirel'i bırak, AA'ya bak' başlıklı yazımıza destek verdi. 'Görmemişim.. Atlamışım... AKŞAM'da Burhan Ayeri'nin köşesinde okudum...' diye başlayan değerlendirmesine teşekkür ediyoruz. Kimse saman altında bir şeyler aramasın. 'İki iyi Beşiktaş'lıyız' hepsi o kadar.
...
Moskova ve Kars Antlaşmaları'nın 90. Yılı vesilesiyle Ardahan'ın anavatana katılışı uluslararası sempozyumla değerlendiriliyor. Dün başlayan etkinlik 20 Kasım'a kadar sürecek. Bugün de, önemli isimler, konuşacak.

<p>Trump'ın ayrılışının ardından ABD'nin 46'ncı başkanı Joe  Biden ailesiyle birlikte yemin ederek r

Joe Biden, AB ile buzları eritir mi?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Binlerce su maymunu taşkın nedeniyle Edirne'ye geldi

Rusya'dan görenlerin aklını başından alan kareler