• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
13 Nisan 2012 Cuma

Adliyenin feryadı

Tarafsız Bölge'de bir hakim izledik. Şaşkına döndük. N. Hüseyin Köse 15 yıllık yargıç ve halen 'Kadıköy Sulh Ceza Hakimi'. 'Yargıda Adalet Arayışı' başlıklı tartışmanın yıldızı oldu. Katalog tutuklamalar'a karşı çıktı. 'Yazıktır, günahtır' dedi. Dinlemeler için alınan izinlerde polisin sahtecilik yaptığını açık açık söyledi. Numaraların yanına hayali isimler yazılıp, başvuruda bulunulup dinleme izni alındığını anlattı. Sonunda 'Bu ülkede yargı hiçbir zaman bağımsız olmadı' ile en önemli saptamasını yaptı. Köse'nin yaptığı açıklama ve vurgulamalara aynen katıldığımızı belirtelim. Bizce en önemli tespitlerinden biri adliyelerimizin durumu. Meslek gereği ara sıra yargılanırız. İnanın hakimlerin, savcıların ve özellikle katiplerin durumu yürekler acısı. Onların yerinde olsak çoktan istifayı basmıştık. Kadrolar yetersiz. Emeğin karşılığı alınmıyor. Her türlü olumsuzluğa rağmen cansiperane çalışıyorlar. 11.10'da başlaması gereken davamız, öğleden sonraya sarkmıştı. Bizden önceki duruşmaları izlemek zorunda kaldık. Bayan Hakim çırpınıyordu. Hiç kusura bakılmasın, kimi avukatlar gecikmelerin baş sorumlusu. İfadeyi verip, 'Çok şükür' çekerken Hakime Hanım'a 'Size de Allah kolaylık versin' demeyi unutmadık. Öyle bir 'Sağolun' karşılığı verdi ki, türküdeki gibiydi; 'Bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır'.
***
Kral TV'nin 'Müzik Ödülleri'ne aday adayları belli oldu. SMS oylaması başladı. İnceledik, hiçbir tuhaflık yok. Beklediğimiz isimler aynen yer aldı. Halil Sezai'nin listeye girmesi normaldi. Sonbahar'ı Kim Milyoner Olmak İster'in sorusuysa, bunu hak etmiş demektir. Kral'ın seçici kurulunun final gecesinde ne kadar etkisi olacak, merak içindeyiz. Şimdiden yazalım, endişemiz tek konuda. Bazı demirbaş isimlere torpil yapılacağı dedikodusu çoktan yayıldı. Doğrusu, inanmak istemiyoruz. TSM dalında ise birtakım fantezi müzikçilere ödül verilmesine karşıyız. Favorimizi soran olursa Bekir Ünlüataer ve Melihat Gülses'i öneriyoruz. Daha fazla detaya girmek istemiyoruz. Ayşe Özyılmazel gibi, tüm kategorileri doldurmayacağız.
...
TRT-M'de 'Dillere Destan'ı, beğenerek izliyoruz. Sevcan Orhan ile Onur Şan uyumlular. Konukları iyiyse, yayına sabitleniyoruz. Ses ve yorumcular güzel. Ayrıca cıvıl cıvıllar. Bu ikili için başarılı lafı hafif kalır. Öte yandan Dr. Adnan Çoban'a da bir mesaj gönderelim; 'Bizden Nağmeler'i kaçırmamaya özen gösteriyoruz'.
***
'Aşk en büyüktür her zaman' İzel'in son çalışması. İçinde ne ararsanız mevcut; Amerika'dan Drakula'ya kadar. İzel hayranları iki ay sonra, Yaz Geldi ile tatil diskolarını sallarlar.
...
Mehmet Erdem'e şaşırdık. 'Herkes Aynı Hayatta' adlı CD'si Fransız şansonlarını hatırlatıyor. Gırtlak ve yorumundaki farklılığı dinledikçe daha iyi anlıyorsunuz.
...
ÖZEL NOT: Hüseyin Movit Dostumuz, gazozlarımıza Çamlıca, Elvan ve Fertek'i ilave etti. Bunları biliyorduk. En hoş hatırlatması pazar yerlerindeki 'Pedallı seyyar gazozcular'.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak