• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
2 Ocak 2014 Perşembe

Üniversiteye giriş maratonu başlıyor

Yazıma 2014’ün herkese sağlık, mutluluk, huzur, başarı ve bereket getirmesi dileğiyle başlıyorum.
2014 ÖSYS için start bugün itibarıyla verildi. 2014’te ister sınavsız geçişle, ister YGS ile, ister LYS ile, ister özel yetenek sınavı ile üniversiteye yerleşmek isteyenler için 2-15 Ocak tarihleri arasında ÖSYS’ye başvurmak şart.
Oyunun bu seneki kuralları geçtiğimiz günlerde ÖSYM’nin web sitesinde (www.osym.gov.tr ) yayınlanan 2014 ÖSYS kılavuzunda ilan edildi. Gerek başvurunun nasıl yapılacağı, gerekse önümüzdeki aylarda yaşanacak süreçte uyulması gereken kurallar, üniversitelerde okunabilecek 2 ve 4/4+ yıllık bölümler, kimlere ne kadar ek puan verileceği, engelli öğrencilerin yapması gerekenler ve daha pek çok detaylı bilgi bu kılavuzda yer alıyor. Üniversite adaylarının bu kılavuzu internette bulup indirmelerini, mümkünse yazıcıdan bir çıktısını alıp ciltleyerek çalışma masalarında bulundurmalarını öneriyorum.
2014 ÖSYS sürecinin kesin ve olası tarihleri ile bazı saptamaları paylaşmak sterim.
Sürecin birinci aşaması olan YGS 23 Mart 2014 Pazar günü saat 10.00’da yapılacak. YGS’de ortak müfredata dayalı Türkçe testi, Sosyal Bilimler testi, Temel Matematik testi ve Fen Bilimleri testi yer alıyor. Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı’nın müfredatından sorumlular. Sınavda Türkçe’den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru soruluyor.
Sınav ortak müfredattan olduğu için hiç kimsenin bir testten “paçayı kurtarması” mümkün değil. Herkes, hedefi ne olursa olsun, her testten puan toplayacak. Ben sözelciyim deyip matematik ve fen testlerine ya da ben sayısalcıyım diye sosyal bilimler testine dokunmayan adayların önemli kayıpları olacağını belirtmek isterim.
YGS sonuçlarının nisanın ilk haftası içinde açıklanmasını bekleyebiliriz. Benim tahminim 1 Nisan 2014. YGS’de herhangi bir puan türünde 180 barajını aşanlar LYS’ye başvuru hakkı kazanacak. LYS başvuruları 21-30 Nisan tarihleri arasında olacak.
30 Nisan’dan sonra pek çok vakıf üniversitesinin özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerinin sınavlarının yapıldığına şahit olacağız, zira bu sınavlara girebilmenin temel şartı YGS puanlarından birinin 140’ı aşması. Bu gerekçe ile vakıf üniversiteleri sınavlar yapıp sonuç açıklayacaklar, hatta ön kayıt yaptıracaklar. Aman dikkat. Sonuçların kesinleşmesi için öğrencilerin lise diploma notlarının belli olması şart. Bu da ancak haziran sonunda olabilir. Zamanı gelince sizleri yeniden uyaracağım. Kimbilir belki de YÖK o zamana kadar önlemini alır.
Haziran ayı içinde iki hafta sonu LYS oturumları yapılacak. 14 Haziran’da LYS-4, 15 Haziran’da LYS-1 ve LYS-5, 21 Haziran’da LYS-2 ve 22 Haziran’da ise LYS-3 gerçekleşecek. Sonuçların açıklanması için liselerden mezuniyet notlarının ÖSYM’ye gelmesi gecikmezse sonuçların 30 Haziran ya da 1 Temmuz’da açıklanması beklenebilir. Bu durumda tercih dönemi büyük olasılıkla 7-17 Temmuz arasında olacaktır. Yerleştirme sonuçlarının Ramazan Bayramı öncesinde 24 ya da 25 Temmuz’da açıklanacağını düşünebiliriz. Yerleşenlerin üniversitelere kesin kayıt döneminin11-19 Ağustos arasında olacağını sanıyorum. Bu durumda üniversitelerde boşta kalan kontenjanlar ek yerleştirme sürecinin Ağustos’un son haftası ya da Eylül’ün ilk haftası içinde olması, ek yerleştirme sonuçlarının üniversiteler eğitim öğretime başlamadan sonuçlanması mümkün gibi gözüküyor.
Yazının başlığını özellikle seçtim, maraton dedim. Üniversiteli olmak için çıkılan yol uzundur, zorludur. Hiçbir an boşluğa düşmeden, hedeften şaşmadan, moral bozmadan, sebatkâr şekilde çalışmak gerekir.
Üniversite yolunda herkese başarılar dilerim.

<p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Manavgat'ta çıkan orman yangınları havadan ve karadan müd

Manavgat'ta büyük hainlik! Suçüstü yakalandı

Hatay'da, Samandağ-Arsuz yolu düşen kaya parçaları nedeniyle ulaşıma kapandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Eylül 2021)

Ardahan'da 400 kınalı keklik doğaya bırakıldı