• $13,5971
  • €15,31
  • 778.104
  • 1981.04
15 Temmuz 2013 Pazartesi

Tercih döneminin son uyarıları

2013 üniversite tercih döne-minin son dört günü içindeyiz. Pek çok aday geleceklerini belirleyecek bu önemli tercihi önümüzdeki günlerde ÖSYM’ye bildirecek. Geçen hafta bu köşede, cuma günü ise gazetenin Tercih Rehberi ekinde dikkat edilmesi gereken hususların büyük bir kısmına değindim. Tercih Rehberi’ni kaçırmış olanlar www.aksam.com.tr‘den ulaşabilirler. Devam edelim: 
Uyarı 1. Pek çok aday tercih listesinde bir programı daha üst sırada yazmanın o programa yerleşmede şansı artıracağını düşünür. Bu yanlıştır. Bir programı daha üstlerde yazmak, diğer adaylara kıyasla şansı artırmaz. Esas olan puandır. Bir örnekle açıklayalım. Ali ile Ahmet İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde kalan son kontenjana talip olsunlar. Ali burayı birinci sırada,  Ahmet ise ikinci sırada tercih etmiş olsun. Eğer Ahmet’in puanı (Y_TM-2) Ali’den büyükse, bilgisayar Ahmet’i yerleştirir. Ali’nin bölümü birinci sırada tercih etmesinin hiçbir etkisi olmaz. Tercih listenizdeki sıralama, sadece sizin kendi içinizde hangi bölümü diğerine kıyasla önceliklendirdiğinizin resmi bir göstergesidir.  
Uyarı 2.ÖSYM’nin üniversitelerle veri paylaştığı dönemlerde yaptığımız analizlerde, Türkiye genelinde adayların 30 tercih hakkından ortalama 18-19’unu kullandığını belirlemiştik. Fazla ya da az sayıda tercih kullanmanın yerleşmeye olumlu/olumsuz etkisi olmadığını belirtmek isterim. 

Öğretmen liselerini unutmayın 

Uyarı 3. Bu sene YGS-2 puan türüne göre oluşan ek puanlı sıralamaları geçen seneyle kıyaslamanın mümkün olmadığı anlaşılıyor. Bunun nedeni öğretmen liselerinin YGS-2 puan türünde ek puan ile tercih edebilecekleri bölüm kalmaması ve sonuçta bu sene oluşan başarı sıralarında öğretmen lisesi mezunlarının hesaba katılmamasıdır. Örneklerle açıklamak gerekirse, bu sene kendisini Türkiye’de 50. sırada gören aday, geçen sene sınav sonuç belgesinde 8200. sırada olduğunu görecekti. Benzer şekilde bu sene kendini Türkiye 1000.si olarak gören aday geçen sene 15.500. sırada olacaktı. Bu büyük farklılık nedeniyle özellikle hemşirelik tercihi yapacak adayların çok temkinli olmaları gerekiyor. 
Uyarı 4.Tercih yaparak merkezi olarak ÖSYM tarafından üniversiteye yerleştirilmek dışından ikinci bir yol üniversitelerin özel yetenek sınavlarına girmektir. Bu şekilde yerleşilebilecek bölümlere Tercih Kılavuzu’ndaki Tablo 5’ten ulaşabilirsiniz. Özel yetenek sınav takvimi, üniversitelerin web sitelerinde ya da gazetelerde ilan edilmektedir. Bir aday hem merkezi yerleştirme için tercih yaparken hem de özel yetenek sınavlarına girebilir. Ancak en sonunda sadece bir bölüme kayıt yaptırılabilir. Başarı sırası çok iyi olmadığı için merkezi olarak yerleşemeyeceğini düşünen adayların özel yetenek yolunu eşzamanlı olarak denemelerini öneririm. 
Uyarı 5. Tercih dönemlerinde yapılan en riskli hareket yatay geçiş yapma hayaliyle istenmeyen geçici bir bölümü tercih etmek ver yerleşmektir. Yatay geçiş elbet açık bir yoldur, ancak yatay geçiş kontenjanları da kısıtlıdır ve ciddi rekabet vardır. Örneğin, şu anda İTÜ Endüstri Mühendisliği’ne puanı yetmiyor diye İTÜ Jeofizik Mühendisliği’ne yerleşmeyi göze alan bir adayın, İTÜ’de bir sene sonunda çok yüksek not ortalaması getirmesinin garantisi yoktur. Risk büyüktür. 
Üniversite yolunda herkese başarılar dilerim.  

<p> </p>

Muhalefet yatırıma neden karşı?

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi