• $8,6248
  • €10,127
  • 492.353
  • 1385.61
20 Ocak 2014 Pazartesi

İktisattaki uçurum gelir dağılımı gibi

Türkçe-matematik alanında TM-2 puan türüyle öğrenci alan iktisat-ekonomi bölümleri, 19 bin 320 kontenjan ile lisans programları arasında kontenjan büyüklüğü bakımından ikinci sırada. Bu alanda eğitim almak için hem örgün hem uzaktan hem de açık-öğretimde seçenekler mevcut. Türkiye’de iktisat-ekonomi bölümlerinde yaklaşık 75 bin öğrenci öğrenim görüyor. Açık öğretimde ise bu rakam 128 bin.
İktisat-ekonomi okumak için yükseköğretim sistemi puan anlamında çok sayıda seçenek sunuyor. Büyük şehirlerdeki devlet üniversitelerine ya da tam burslu olarak vakıf üniversitelerine gitmek isteyenler için yüksek YGS-LYS performansı göstermek şart. Anadolu şehirlerinde eğitim görmek içinse vasat puanlar yeterli olabiliyor. Taban puanlardaki bu dağınıklık, üçüncü dünya ülkelerindeki iktisadi duruma ve gelir dağılımlarındaki uçuruma benziyor.
Bugün iktisat-ekonomi bölümleri ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ DOLMUYOR

- 2013 ÖSYS’de iktisat-ekonomi tercihi yapan adaylar 89’u devlet, 32’si vakıf ve 4’ü de Kıbrıs üniversitesi olmak üzere 125 farklı üniversite içinden tercih yaptılar. İlk yerleştirmelerde devlet üniversitelerinde 371 kontenjan boş kaldı. Bu programların tamamı ikinci öğretimdi. Vakıflarda ise ciddi yerleştirme problemleri gözlemlendi. Türkiye’de 74 farklı şehirde eğitim almak mümkün. Bu alanda uzaktan eğitim de mümkün.
- Vakıfların bölümlerindeki bin 835 kontenjanın bursluluk dağılımı oldukça ilginç. 238 ücretli kontenjanın yanında 224 tam burslu, 47 yüzde 75 burslu, 967 yüzde 50 burslu ve 369 yüzde 25 burslu kontenjanın bulunduğunun altını çizmek isterim. Kısmi burslu oranının bu kadar yüksek olmasına rağmen vakıf iktisat-ekonomi kontenjanlarının boş kalması vakıf üniversitesi yönetimlerinin çözmesi gereken önemli bir soruna işaret ediyor.

GALATASARAY, BOĞAZİÇİ’NİN ARDINDA
- Bölümlerin taban puanları dikkate alındığında devlet üniversitelerinde İstanbul ve Ankara’nın önde olduğunu görüyoruz. Boğaziçi Üniversitesi’nin yıllardır süren liderliği kolay kolay değişmeyecek gibi duruyor. Fransızca eğitim yapılan ve 20 kontenjanıyla butik bir bölüm olarak karşımıza çıkan Galatasaray Üniversitesi ikinci sırada yer alıyor. 2013’te ilk kez öğrenci almaya başlayan İTÜ Ekonomi bölümü ODTÜ’nün ardından dördüncü durumda.
- Vakıf üniversitelerinin taban puanlarına bakıldığında, akademik seviyesi çok iyi ve çok düşük öğrencileri bir araya getiren çarpık bir tablo yine karşımıza çıkıyor. Başta Koç, Bilkent ve TOBB Üniversiteleri olmak üzere tam burslu programların taban puanları yüksek seviyede iken 48 vakıf programının kontenjanın dolmamış ve taban puanın oluşmamış olması düşündürücü.

TEKNİK ÜNİVERSİTE YİNE DEVRİM YAPTI
2013’e kadar sadece MF puan türleri ile öğrenci alan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 2013’te Ekonomi Bölümü açarak öğrenci alması, devrim niteliğinde büyük bir açılım. 250 yıllık geçmişi ile ülkemizin en köklü mühendislik okulu niteliğindeki İTÜ’nün bu hamlesiyle hem mevcut hem de potansiyel öğrencilere sunduğu seçenekleri artırma kararlılığında olduğu anlaşılıyor.

<p>Motosikletle geldiler. 50 bin liralık led ekranı çalıp gittiler. Hırsızlığın adresi Eyüp sultan.<

Lüks aracı bir dakikada soydular

Galatasaray Kayseri'de

Etna Yanardağı'ndaki hareketlilik korku yarattı

TEKNOFEST İstanbul'da Türk Yıldızları'ndan muhteşem gösteri