• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
3 Şubat 2014 Pazartesi

Eskileri boş kaldı ama yenisi açılıyor

Matematiği sevmeyen bir toplumuz. Öğrencilerin pek çoğu matematik ile barışık değil. Gerek liseye gerekse üniversiteye geçiş sınavlarında her sene binlerce öğrencinin matematik testinde “sıfır” çektiğini, uluslararası kıyaslamalarda çocuklarımızın matematikte geride kaldıklarını konuşup, tartışıyoruz. ÖSYS istatistikleri de matematik alanında ciddi bir kan kaybı olduğunu gösteriyor.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİN YARISI BOŞ
Temmuz ayının son haftasında açıklanan ilk yerleştirmelerde devlet ve vakıf üniversitelerinin matemetik bölümlerinde ciddi boşluklar kaldı. Devlet kontenjanlarının %12’si (678) vakıf kontenjanlarının ise %45’i (205) boş kaldı. Kıbrıs üniversitelerine ise tek bir yerleşen olmadı.
Devlet üniversitelerinde 39, vakıf üniversitelerinde 16 program tam olarak dolmadı ve bu programların taban puanları oluşmadı. Devlet üniversitelerinde ülkenin batısından doğusuna gittikçe boşlukların arttığı gözlemleniyor.
Vakıf üniversitelerinde doluluk problemi son derece derin gözüküyor. Vakıflar doluluğu sağlamak amacıyla bursluluk oranlarını ciddi şekilde yükseltmiş olsalar da kontenjanların yarısının boş kaldığı anlaşılıyor. Mevzuat gereği minimum %10 seviyesinde olabilecek bursluluk oranını %66’a kadar çıktı.

6 YENİ BÖLÜM AÇILDI
2013 Ek Yerleştirme döneminde vakıf üniversitelerinde yeni bir matematik programı açılmadığını gözlemliyoruz. Devlet üniversitelerindeki durum ise son derece ilginç ve şaşırtıcı. Temmuz 2013’teki ilk yerleştirmelerde 39 matematik programının boş kalmasına rağmen Ekim 2013’teki ek yerleştirme döneminde 6 devlet üniversitesinde yeni matematik programları ilk kez öğrenci aldı. Bu üniversiteler Ağrı Ibrahim Çeçen (21), Bitlis Eren (21), Bozok (21), Kastamonu (21), Kilis 7 Aralik (21), Sinop (21) üniversiteleri idi.

DOĞUDA TABAN PUAN DÜŞÜYOR
Matematik bölümlerinin taban puanları dikkate alındığında devlet üniversitelerinde İstanbul, Ankara ve İzmir’in önde olduğunu görüyoruz.Boğaziçi Üniversitesi’nin yıllardır süren liderliği kolay kolay değişmeyecek gibi duruyor. Fransızca eğitim yapılan ve 20 kontenjanı ile butik bir bölüm olarak karşımıza çıkan Galatasaray Üniversitesi ikinci sırada yer alıyor. Büyük şehirlerin dışında ve özellikle Türkiye’nin doğusuna gidildikçe taban puanların oldukça düştüğü göze çarpıyor.

ÖĞRENCİLERDE KIZLAR, AKADEMİSYENLERDE ERKEKLER ÖNDE
ÖSYM web sitesinde yayınlanan Yükseköğretim İstatisitklerine göre (2012-2013 öğretim yılı) matematik bölümlerinde 38.475 öğrenci okuyor. Öğrenciler arasında kızlar sayı olarak önde (%59). Ülkemizde matematik alanındaki akademik kadroya göz atacak olursak, üniversitelerimizde 324 profesör, 252 doçent ve 589 yardımcı doçentin görev yaptığını görüyoruz. Cinsiyet dağılımına göre akademisyenler arasında erkeklerin sayısı kadınlara göre ağır basıyor. Ülkemizde sadece 58 kadın matematik profesörü var.


<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı