• $9,2069
  • €10,7635
  • 527.452
  • 1432.8
20 Mart 2020 Cuma

Sanatçılardan mesaj var... Panik yok, önlem al ve gülümse!

Rahmetli sinema emekçisi ve düşünce insanı Ayşe Şasa, 2014’te vefat etmeden önce uzun bir süre inziva hayatı yaşadı.

Evinden pek dışarı çıkmadı ama dostlarıyla olan bağını da koparmadı.

Sürekli telefonla aradı yakın çevresini. Bazen hava durumunu sormak için bile aradığı olurdu ama çoğunlukla havadisleri, yeni projeleri merak ederdi. Neler yaptığımızı, neleri okuduğumuzu sorardı.

‘En büyük lüksüm telefon, başka da lüksüm yok. Bülent Bey de (eşi Bülent Oran) o kadarcık faturaya katlanıversin’ demişti bir keresinde.

Bugünlerde çoğumuz, malum salgın nedeniyle, Şasa’nın yaptığı gibi evlerimize çekilip telefon trafiğini yoğunlaştırmış durumdayız. Yetkililer gerekli olmadıkça evden dışarı çıkmamayı salık veriyor. Çıplak gözle değil ancak mikroskopla görülebilen bir varlık, modern dünyayı serseme çevirmiş durumda. Ancak gam yok; ‘Hiçbir virüs alacağımız tedbirden daha güçlü değil’ diyoruz.

Büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un ‘Durmayalım’ adlı şiirinin son iki mısraında dediği gibi;

Hangi müşkildir ki himmet olsun, asan olmasın?

Hangi dehşettir ki insandan hirasan olmasın?

(Hangi zorluktur ki birleşip onu aşmayalım, hangi dehşetli durumdur ki insanı görüp kaçmasın?)

Hal böyle olunca biz de eşe dosta, sanatçı ve yazarlarımıza telefon edip hal hatır sorduk. Nasıl önlemler aldıklarını, hayata mola vermişken neler yaptıklarını sorduk. Bakalım kim ne ile meşgul…

Mustafa Everdi/Yazar:

HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK!

İşe gidiyorum. Tevekkül ediyorum. Geleceğe dair projeksiyon yapmaya çalışıyorum.

Sanat edebiyat, digital edebiyata dönüştü. Ben geçmişten beri bunu uyguluyor ve savunuyordum zaten. Artık sanal medya, hayat tarzına dönüşecek. G5 ile Wi-Fi uydudan bedava olacak.

Bütün bildiklerimizi unutacağız. Bütün inandıklarımızı gözden geçireceğiz. Artık hayatta var kalmak stajındayız. Geleneksel bütün değerler yok sayılacak, ya da avcı-toplayıcı çağlara dönmek zorunda kalacağız. Sosyal medya sadece sanal bir alan değil, yeni bir hayat tarzına dönüşecek, herkes için. 'Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!' cümlesine şerhim budur.

Evlilikler 3 ay zorunlu ev ikametinde telef olursa, uluslararası dinamikle ekonomi güçlü olduğu halde savaş ve çatışmayla milliyetçilikte ısrar edilirse, halkın sağlığı yerine hükümetlerin iktidar hırsı sürerse, hac merkezi, umre coronavirüse zirve yaptırırsa gitti gider geleneksel bütün değerler diye düşünüyorum. Yanılmayı çok isterim. Gelişmeler beni tekzip etsin duasındayım.

Selim İleri/Yazar:

EVDEYİM, OKUMAYA DEVAM

Evdeyim genellikle. Kitap okumak dışında pek bir şey yaptığım yok. Bir de rutin olarak yazığım kitap ekleri yazılarım var, onları kaleme alıyorum.

Bennu Yıldırımlar/Oyuncu:

PANİK YOK, GÜLÜMSEMEYİ UNUTMA

Yoğun bir iş temposundan sonra, Şehir Tiyatrosundaki oyunlarıma devam ediyordum, sporumu yapmaya özen gösteriyordum, sinemaya ve tiyatroya gidiyordum sıkça son günlerde... Peki ya şimdi?.. Olması gerekeni uygulamaya çalışıyorum ben de. Evdeyim genelde. Halletmem gereken bir işim varsa, toplu taşıma kullanmadan işimi yapıp geri dönüyorum. Evimde biriktirdiğim işlerimi yapıyorum, kitap okuyorum, izlemek istediğim şeyleri izliyorum. Paniğe düşmeden moralimi yüksek tutmaya çalışıyorum. Kişisel temizliğime özen gösteriyorum. Açık havada yürüyüş yapıyorum. Beslenmem ve takviye gıdalar da önemli. Gülümsemeyi unutmadan bu günlerin bitmesini umut ediyorum herkes gibi...

Erhan Yazıcıoğlu/Tiyatro sanatçısı:

DOST BİRİKTİRENLER ŞANSLI

Zorunlu olarak sosyalleşmeden uzak durmak ilk kez rastlanan bir olay. Mecburiyetler her zaman insanoğlunu sıkmıştır. Ama söz konusu sağlık olunca birleşme noktası bellidir. Beni düşündüren yalnız kalmak zorunda olanlar. Dost biriktirenler çok şanslı. Telefon ya da yazışma şansına imkan veriyor. Tek dileğim umudumuzu yitirmeden yaşamak için nedenler bulmak. Aşk. Sevgi. Bağlılık. Sanat. Paylaşmak. Kitap. Dünya ve ülke sorunları bizi hayata bağlar ve kısa bir sürede çözümler üretilir.

Muhammet Uzuner/Tiyatro sanatçısı-CAS kurucusu:

EL FRENİ ÇEKİLMİŞ GİBİ

Rutinimiz hem de çok radikal bir biçimde değişti. Çünkü CAS'ta (Cihangir Atölye Sahnesi) hem provalar hem de dersler bütün hızıyla sürüyordu. Şimdi el freni çekilmiş gibi oldu. Ama madem evde kalmamız gerekiyor diyerek ben de bunu fırsata dönüştürmeye çalışıyorum. Çalıştığım oyunlar ve verdiğim derslerle ilgili çalışıyorum. Biraz da boş duruyorum açıkçası. İleriki günlerde okumak istediğim ama bir türlü zaman ayıramadığım kitapları okumaya çalışacağım.

Arzu Gamze Kılınç/Oyuncu-CAS kurucusu:

RUTİN TAMAMEN DEĞİŞTİ

Günlük rutinim tamamıyla değişti. Sabah 10.00 gece 23.30 arası dersler, provalar ve günlük rutin işlerle çok yoğun bir şekilde devam ediyordu ve bu yoğunluk temmuz ayına kadar kesintisiz devam edecekti. Bıçakla kesilmiş gibi oldu. Pazartesiden bu yana evdeyim, yoğunluktan ötürü sıra gelmeyen işlerimi toparlıyorum, vakitsizlikten şikayetle okuyamadığım kitaplarla haşır neşirim. Bir de ihmal ettiğim dostlarımla telefon görüşmeleri yapıyorum. Hepimizin bu sorumluluğu taşıması ve hep birlikte atlatılması dileğimle…

<p>Bu görüntüler Dışişleri Bakanı  Çavuşoğlu'nun ailesine ait değil gazeteci Barış Yarkadaş'ın buna

CHP'nin çamur at stratejisi

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor