• $28,953
  • €31,2489
  • 1890.75
  • 7978.82
12 Ağustos 2023 Cumartesi

Sahne senin Tamer Karadağlı

Devlet yönetiminde insanlar geçici, makamlar kalıcıdır.

Mustafa Kurt beş yıllık görev süresinin ardından Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü bayrağını, ünlü oyuncu Tamer Karadağlı'ya devretti.

Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararıyla Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olan Karadağlı, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro bölümünden mezun olduktan sonra daha çok televizyon dizilerinde boy gösterse bile tiyatro dünyasında da hatırı sayılır işlere imza atmış.

Aynı zamanda usta bir seslendirme sanatçısı olan Karadağlı, tiyatroda Shakespeare'in 'Kuru Gürültü'sünü hem Türkçe, hem de İngilizce oynamış.

Gerek Devlet Tiyatroları gerekse özel tiyatrolarda başka oyunlarda da görev almış.

Nezihe Araz'ın yazdığı 'Cahide', Turgut Özakman'ın 'Fehim Paşa Konağı', Steven Berkoff'un 'Dolu Düşün Boş Konuş', Shakespeare'in 'Bir Yaz Gecesi Rüyası' görev aldığı oyunlardan sadece bazıları...

Oynadığı dizi ve filmlere baktığımızda ise liste daha uzun...

Çocuklar Duymasın, Ferhunde Hanımlar gibi dizilerle ün kazanan sanatçı, son zamanlarda sosyal medya paylaşımlarıyla da gündemdeydi.

Her vatansever sanatçı gibi o da ülkesine ve devletine karşı içten ve dıştan gelen saldırılara karşı (yeri geldiğinde) dik bir duruş sergilemiş, milletin sevgisini kazanmıştı.

Selefi Mustafa Kurt, görev yaptığı beş yıl içinde Devlet Tiyatroları'nda yerli yazarların oyunlarına öncelik verdi, genç yazarların önünü açan bir tutum sergiledi.

Kurt'un bir serzenişini hatırlıyorum: Bizim repertuvarımızda Batılı yazarların eserleri bolca mevcut ama bizim eserlerimizi de Batı'nın repertuvarlarında görmek isteriz. Bu yolda çalışmamız gerek.

Tiyatro hayatın içinde bir sanat.

Ülkemizde müthiş bir kültürel çeşitlilik, sandıklar dolusu kültür sanat hazinemiz var.

Sandığımızı açtığımızda çok güzel eserler yazılabilir.

Lakin, bize ait, bizi anlatan işler çıksın istiyoruz, yerli yazarlarımız, eserlerimiz olsun diyoruz, fakat esere bakıyorsun, yazan yerli ama kafa başka yerde...

Öte yandan gerek Devlet Tiyatrolarında, gerekse Şehir Tiyatrolarında yerli, hakiki yazarların ötelendiği de olmuştur.

Türk Tiyatrosu'nun Shakespeare'i diyebileceğimiz Turan Oflazoğlu'nun eserleri mesela...

Genellikle konularını tarihten alan öyle güçlü oyunlar yazmıştır ki Oflazoğlu, repertuvara alınır ama bir türlü oynanmaz, ya da nadiren sahne yüzü görür.

Elin oğluna hayran, kendi insanımıza şaşı bakan müstemleke sanat anlayışından dilerim bir an önce kurtuluruz.

Son zamanlarda askerine, devletine, milletine karşı saldıranların lincine maruz kalmış bir sanatçı olarak Tamer Karadağlı belki bundan böyle çok daha fazla eleştiriyi göğüslemek zorunda kalacaktır.

Nitekim, ilk başlarda 'demokratik protesto' diye destek verdiği, fakat baştan sona bir provokasyon olan Gezi kalkışmasında söylediği sözler önüne kondu bile.

Milletin değerlerine savaş açanların, eleştiriden ziyade yıkıcı hamlelerle saldıranların, terör sevicilerin ve kültürel mandacıların oyun hamuru olmaktan çıkarılması gereken bir kültür sanat cephesi var.

Tiyatroda kalıcı işlere imza atmak, milli ve manevi değerlere savaş açanlardan uzak durmak, üretmek, hakiki sanatı ve sanatçıyı gözetmek, bayrağı yükseğe taşımak öncelikli iş olmalı.

Yeni bir sayfa açmak elinde; şimdi çok çalışmak zamanı, sahne senin Karadağlı.

<p>D-650 kara yolu Mekece Mahallesi mevkii Adapazarı istikametinde meydana gelen kazada, N.S. idares

Sakarya'da feci kaza: 2 yaralı

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…

HADO sporu, ilgi odağı haline geldi! Artırılmış gerçeklik oyunu

Samsun'da UMKE bölge tatbikatı yapıldı! Film sahnelerini aratmayan görüntüler ortaya çıktı