• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
21 Ekim 2021 Perşembe

‘Paris'i görmeyen eşektir' diyen kalmadı ama!..

'Artık, 'Paris'i görmeyen eşektir' diyen kalmadı ama 'Batı ile ilişkilerimizi düzeltmeden bir adım dahi ilerleyemeyiz' diyenler hala oldukça fazla. Oysa tespitlerimiz gösteriyor ki Batı, bize karşı takınacağı tavrı bizim tutumumuza göre değil, kendi genetik kodlarına göre belirlemektedir.'

Yukarıdaki satırlar, gazeteci Nuh Albayrak'ın yeni çıkan kitabının önsözünden...

Basın camiasının kıdemli isimlerinden Albayrak'ın kaleme aldığı 'İçten Dıştan Entrikalar' adlı kitap, ktb Yayınları'ndan çıktı.

Türkiye'yi merkez alarak, derin tarihi vakaları günümüzdeki sonuçları ışığında yeniden gözden geçirip yorumlayan Albayrak'ın bu eseri, aslında dört kitapta tamamlanması planlanan serinin ilk ürünü.

Kitap nasıl bir yol haritası izliyor?

Şöyle; jeopolitik konumu, bereketli toprakları ve Müslüman Türk'ün mevcudiyeti, Anadolu topraklarını (tarih boyunca) 'gözde' kıldı.

Hal böyle olunca, 'coğrafya kaderdir' misali, Türklerin Anadolu'daki tarihi, 'emperyalist güçlere karşı verilen mücadele tarihi' olarak da okunabilir.

Öyle ki, 'Dünya beşten büyüktür' diyen, küresel sistemin adaletsizliklerine karşı dik duruş sergileyen Türkiye'yi yıpratmak için fırsat kollayan dahili ve harici bedhahlar, bugün dahi azılı bir saldırganlık içinde...

(Bakınız, Osman Kavala'nın serbest bırakılması için Türkiye'ye baskı yapan ülkelerin büyükelçileri ile onlara çanak tutan içerideki 'dostları'na...)

İşte, Nuh Albayrak, Anadolu'nun mücadelesini tarihi süreçler içinde ele alarak, geçmiş ve bugün arasında panoramik bağ kuruyor; mazinin ışığında atiyi hazırlayacak olan meselelere dikkat çekiyor.

Dünden bugüne küresel sistemin siyasi, ekonomik, dini ve kültürel boyutlarını okuma kılavuzu niteliğindeki kitapta dile getirilen tezlerin güncelliği ise su götürmez.

Tarih tekerrürden ibarettir.

Madem Osman Kavala'dan örnek verdik, oradan devam edelim: "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamasıyla darbe girişimi soruşturmasında gözaltına alınan "Kızıl Soros" lakaplı Kavala, yabancı devletlerin 'gözde'si bir zat olmalı ki, onca ülke büyükelçisi bir araya gelip, 'Kavala serbest kalsın' çığırtkanlığı yapıyor.

Kavala'nın çakır gözlerine mi hayran oldukları için mi!?

Dertleri demokrasi ve insan hakları da olamaz, çünkü Batı'nın böyle erdemlerinin olmadığını Suriye, Irak, Afganistan ve daha pek çok coğrafyadan biliyoruz.

Aslında hiç kesintiye uğramayan, sürekli kılık ve söylem değiştiren Haçlı zihniyeti, yeri gelir, iş tuttuğu hainlere kendi ülkesini bile bombalatır; 15 Temmuz'dan şahidiz...

Nuh Albayrak'ın başta alıntıladığımız cümlesindeki gibi 'Batı, bize karşı takınacağı tavrı bizim tutumumuza göre değil, kendi genetik kodlarına göre belirlemektedir.'

Geçen yüzyılın nostaljisi olarak 'Paris'i görmeyen eşektir' diyen kalmadı belki ama içten dıştan entrika peşinde koşanların genetik kodları, 'dostluk' kılıfıyla, kendine daima 'yeni eşekler' bulma peşinde...

<p>Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, refüjdeki aydınlatma direklerine çarparak devrilen kamyondaki sür

Manisa'da kamyon devrildi: 1 ölü 1 yaralı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi