• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
18 Temmuz 2023 Salı

Oscar sahipleri ayağınıza geldi

Şimdiki genç sinemacılar şanslı.

Bir kere teknolojik araç-gereçler öylesine küçüldü ki cep telefonlarıyla bile film çekebiliyorlar.

İkincisi, beyazperdeye ilk adımlarını atarken, yapım desteği alabilecekleri adreslerin sayısı arttı.

Yakın zamana kadar Kültür Bakanlığı'na bağlı Sinema Destekleme Kurulu sinemacılara fon sağlayan (neredeyse tek) kapıydı.

Şimdi destek konusunda alternatifler arttı; evet Kültür Bakanlığı yardımları kesintisiz sürmekle birlikte, (başta İstanbul ve Antalya) film festivalleri daha senaryo aşamasında proje destekleri sağlıyor.

Mesleğe henüz adım atan genç sinemacılar için bulunmaz fırsatlardan biri de TRT'nin beş yıl önce başlattığı '12 Punto' sinema destek platformu...

Türkiye'nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu 12 Punto, 'anlatacak bir hikayem var' diyen herkese açık.

Etkinliğin bu yılki ayağı geçen pazar günü başladı.

23 Temmuz'a kadar sürecek 12 Punto günleri Feriye Sinemasında gerçekleşiyor.

Burada yarışmaya katılan eserler, dünyaca ünlü sinemacılar tarafından gözden geçiriliyor. Bir manada, senaryo doktorluğu hizmeti...

Üstüne üslük, 12 finalist arasından seçilen üç projeye "TRT Ortak Yapım Ödülü", üç projeye "TRT Ön Alım Ödülü", altı projeye de "TRT Proje Geliştirme Ödülü" veriliyor.

TRT'nin etkinliği için İstanbul'a gelen sinemacılar arasında Oscar ödüllü yönetmenler dahil, uluslararası festivallerin yöneticileri var.

12 Punto'nun jürisinde Oscar ödüllü Bosna Hersekli yönetmen Danis Tanovic, Oscar ödüllü Polonyalı yapımcı Ewa Puszczynska, Saraybosna Film Festivali'nin kurucusu Mirsad Purivatra, Doha Film Enstitüsü CEO'su Fatma Al-Remaihi ve Berlin Film Festivali Avrupa Film Marketi'nin direktörü Dennis Ruh yer alıyor.

Her biri mesleğinde zirveye ulaşmış üyelerden oluşan jürinin karşısına çıkan 12 Punto'nun katılımcıları, uluslar arası çapta, profesyonel bir bakış açısının karşısına oturmuş oluyor.

Beyazperdede etkili ve estetik biçimde hikaye anlatmanın püf noktaları, uluslar arası sinema sektörüne açılmanın yolları hafta boyu süren atölyelerde ele alınıyor.

İş, çok bileşenli bir sanat dalı olan sinemaya gelince, hikayenin kendisi kadar, hikayeyi anlatma biçimi, estetiği, matematiği de önemli.

Ne kadar bütçeniz olursa olsun, ne kadar iyi oyuncu bulursanız bulun, hikayenin, senaryonun gücü en başta gelir.

İyi bir hikayeniz varsa, memleketin en ücra köşesinden çıkıp dünyanın öbür ucunda, en prestijli film festivallerinde kendinizi alkışlanırken bulabilirsiniz.

O yüzden, 12 Punto gibi platformlar kıymet kazanıyor.

<p>Bu anlamlı etkinlik, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı'nın katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca,

3.Çocuk Girişimciler Kermesi Filistinli Çocuklara Destek İçin Gerçekleşti

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı