• $13,4611
  • €15,2767
  • 796.133
  • 2042.08
12 Aralık 2021 Pazar

Malatya Film Festivali notları

10. Uluslararası Malatya Film Festivali (MUFF) 10 Aralık itibariyle sinemaseverlerle buluştu.

Salgın dahil çeşitli nedenlerle (geçen iki yıl) ara verilen festivalin açılış gecesi önceki akşam Malatya Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Malatyalılar festivali özlemiş olsa gerek, törenin yapıldığı salon hınca hınç dolduğundan, (İstanbul'dan gelen bazı sinema yazarları dahil) çok sayıda konuk içeri giremedi; sağlık olsun, yeter ki sanata ilgi hep sürsün.

Açılış gecesinde sinema emekçilerine çeşitli ödüller takdim edildi. Oyuncular Selma Güneri ve Turgay Tanülkü'ye 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü' verildi.

Metin Devrim, Sırma Bradley ve Şükrü Avşar gibi kamera arkasındaki isimler de sinemaya verdikleri emek ve katkılardan dolayı ödüllendirilen sanatçılar arasındaydı.

Festivalin bu yıl ki teması yakın zamanda UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine giren "Aslantepe" olarak belirlenmiş.

Aslantepe festivale nasıl eklemlenmiş diye merakla etkinlik kataloğuna baktım, lakin, festivale gelen konuklarla yapılacak Aslantepe gezisi dışında pek bir faaliyet göremedim. Oysa dünya çapında ve merakla izlenen bir arkeolojik kazı alanı için festival fırsatı daha iyi değerlendirilebilirdi kanaatindeyim.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya'nın önemli bir değeri olarak konuşmalarında sık sık Aslantepe'ye atıf yapsa da gelecek yıllarda sinema ve Aslantepe arasında daha kuvvetli bağların kurulmasını dileyelim.

Bir kamu görevlisi olarak, sinemanın kamusal yararına dikkat çekiyor Sayın Gürkan. Konuşmalarında sıklıkla şu mesajı veriyor: Pek çok şehirde sinema etkinliği yapılıyorsa, o şehirlerin lokal değerlerini yansıtan kısa filmler, belgeseller üretilmeli. Aynı zamanda ülke sorunlarına parmak basan filmler de beyazperdenin ilgil alanında önemli bir yer kaplamalı. Üçüncü olarak, evrensel manada tüm insanlık için problem teşkil eden (iklim krizi, göç ve savaş gibi) konular da sinemanın gündeminde olmalı ki, aynı zamanda bir iletişim aracı olan sinema, toplumlar nezdinde bir deniz feneri işlevi görebilsin...

Uluslararası Malatya Film Festivali'nde dört salonda gerçekleşen film gösterimlerinin yanında çeşitli söyleşi ve atölye çalışmaları da var. Yönetmen Reis Çelik, Murat Saraçoğlu, Coşkun Aral, Müfit Can Saçıntı, Prof. Dr. Aysun Akıncı gibi isimler sinema sanatını farklı vecheleriyle ele alan söyleşi programlarında yer alıyor.

Malatyaya gelmişken, tarihi ve turistik önemi haiz ilçeleri gezmeden olmaz. Yeşilyurt ve Battalgazi gezi güzergahları arasında...

Festivalin ilk gününde izlediğim, Türkiye'nin bu yılki Oscar adayı, Semih Kaplanoğlu imzalı Bağlılık-Hasan'ı bir sonraki yazıda değerlendirmek üzere Malatya'dan izlenimler paylaşmayı sürdüreceğiz.

<p>New York Belediye Başkanı Eric Adams. tezgâhın gece geç saatlerde açık olduğunu belirtti. Manavla

New York Belediye Başkanı, Türk manavını seçti

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın