• $28,9371
  • €31,3443
  • 1889.4
  • 8087.24
20 Haziran 2023 Salı

Kılıçdaroğlu'na Yozgatlı danışman! Jeremy Rifkin'den iyisi Mustafa Çiftçi

Mutlu olduğum bir şeydir; Mustafa Çiftçi'nin 'Adem'in Kekliği ve Chopin' adlı ilk hikâye kitabını fark edip, kitapla ilgili ulusal basındaki ilk yazıyı kaleme almış olmak...

Aslında farkında değildim, ta ki yazarın bizzat kendisi hatırlatana dek...

O dönem Ülke Yayınları'ndan çıkan 'Adem'in Kekliği ve Chopin' için 'Yozgat'tan Bir Aşk Hikayesi' başlığını kullanmışım.

Yozgat'ta yayınlanan İleri Gazetesi de 'Bu aşkı Türkiye duydu' başlıklı haberle yazımızı okurlarına duyuruyordu.

1 Ağustos 2012, Star'da çıkan söz konusu yazıda şöyle demişiz 'Adem'in Kekliği ve Chopin, dildeki sadelik ve üsluptaki ustalıkla hikayede yeni ve güçlü bir yazarın doğuşunu haber veriyor.'

Epey iddialı bir cümle sarf etmişim ki, ileriki yıllarda, Mustafa Çiftçi bu spotun hakkını fazlasıyla verdi ve ülke çapında tanınan bir yazar oldu, sonrasında kitapları arka arkaya İletişim Yayınları'ndan basılmaya başladı.

İzninizle burada 'kentli seçmen-kırsal seçmen' ayrımı yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na Mustafa Çiftçi'nin buram buram Anadolu (kırsal) kokan hikâyelerini okumasını tavsiye edeceğim.

Kendisine oy vermeyen kitlenin gönlünü kazanma çabası yerine onları hırpalamaya çalışmanın ne büyük gaflet olduğunu (belki) anlayacaktır.

Ne demişti Kılıçdaroğlu?

"Kentlerde oturan insanların tamamı demokrasiden yana oy kullandı. Okuyan, tartışan, özgürlükçü, kentli dediğimiz kitle yüzde 51 oranında Kılıçdaroğlu demiş."

Demek ki CHP'ye oy vermeyen seçmen tam tersi özellikleri haiz.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin her iki aşamasını da 'köylüler' yüzünden kaybettiğini düşünen Kılıçdaroğlu'nun empatiye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Empati kurmanın en güzel yollarından biri de (staj mahiyetinde bile olsa) Maraş, Çankırı, Rize, Bayburt, Gümüşhane, Yozgat gibi 'kırsal'da yaşamanın yanı sıra, Anadolu insanının duygu ve düşüncelerini en güzel biçimde dile getiren edebiyat eserlerini okumaktan geçer.

Tarık Buğra, Kemal Tahir gibi yazarların tarihi romanları kalın gelirse şayet Mustafa Kutlu hikâyeleri ilaç gibi gelecektir.

Veya tam da Anadolu'nun bağrından kopup gelen bir yazarın, Mustafa Çiftçi'nin hikâyeleri de güncel, eğlenceli bir o kadar da Anadolu insanını en duru haliyle anlatır...

Bu kitaplar Bozkırda Altmışaltı, Ah Mercimeğim, Kalfa Uykusu, Ağlaya Ağlaya Öldük Anam Bacım...

Okumaya herhangi birinden başlanabilir.

Dilde sadelik, üslupta rahatlık... Üstelik Yozgat şivesi, yazarın dozunda mizahı da tahin-pekmez gibi lezzetli, besleyici...

Çiftçi'nin toprak kokan, tevazu sahibi, yüce gönüllü, şükretmesini bilen, sevdalı, yufka yürekli, şefkat dolu Anadolu insanını anlattığı kitaplarını okudukça 'kırsaldaki insanla sahildeki insan, dağdaki çobanla podyumdaki manken (darası alındığında) gerçek ederine kavuşacak.

Şimdi Amerikalı Jeremy Rifkin'i filan boş verin; burada sahici danışmanlık hizmeti var, üstelik bedava!

Kırsalda yönünü kaybetmiş bir siyasetçi için stratejik bir konu.

Mustafa Çiftçi'nin tespitleriyle hatırlatacak olursak 'Türkiye'de siyasi tarihe bakıldığında iktidar şansı bulmuş partilere büyük destek vermiş bir yer Yozgat. Yani mütedeyyin, muhafazakâr, sağcı nasıl ad verirseniz artık... İşte o insanların zihin haritasını okuyabilmek önemli. Türkiye'ye şekil vermiş, iktidarları belirleyen o büyük kitle ile hemhal olmak önemli. Bu durum Türkiye'yi anlamak için büyük bir imkân.'

Bir Yozgatlıdan siyasetçilere ders mahiyetinde bir tespit işte.

Hikâyelerine böylesi bir derinlik katan yazarı okumanızı tavsiye ediyorum Sayın Kılıçdaroğlu.

Bu derinliği Jeremy Rifkin'de bulamazsınız.

Üstelik hiçbir işe yaramadıklarını farkedip seçimden sonra hepsini kovduğunuz danışmanlara yaptığınız gibi çuval dolusu para ödemeniz de gerekmiyor.

30-40 TL'lik bir kitap, danışmanlarınızdan çok daha ufuk açıcı olabilir.

Bu kitapları okuyarak kırsal kesimdekilerin fatura ödemeyen, mağarada yaşayan insanlar olmadığını anlayacaksınız.

Hele Anadolu türkülerine kulak verecek olursanız yağ ile bal olur; Anadolu irfanını keşfeder, ne muhteşem bir milletle karşı karşıya olduğunuzu anlarsınız.

"Ayda 500 lira verdiğinizde zaten harcayacak yer yok, köyde parasını nerede harcayacak" dediğiniz çiftçinin derdinin sadece para olmadığını anlamak bir yana, esnafın onca sıkıntısına rağmen size neden güvenmediğinin ipuçlarını da fark edeceksiniz.

Yeter ki anlamaya çalışarak okuyun; insanı anlayacaksınız.

Bir şey kaybetmezsiniz, hiç yoktan, iyi bir yazar keşfetmiş olursunuz.

<p></p><p></p>Merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan 5,1 büyüklüğünde deprem anı güvenlik ka

Deprem esnasında istifini bozmadan çayını yudumladı!

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti