• $31,4188
  • €34,0337
  • 2062.95
  • 9193.69
21 Aralık 2023 Perşembe

İyi ki Filistinli sinemacılar var

Vakti zamanında Almanya'da, Avrupa'nın başka yerlerinde, Yahudilerin başına gelenlere dair öyle çok film izletildi ki dünyaya, bu propagandanın tesiri ve oluşturulan perdeleme yüzünden, İsrail'in 75 yıldır Filistin topraklarında sürdürdüğü soykırım konuşulamadı bile.

1948'deki kuruluşundan bu yana İsrail, adım-adım, Filistin topraklarını yutuyor, baskı ve zulümle Filistinlilere dünyayı zindan ediyor.

Baskı demekle, zulüm demekle durumun vahametini yeterince anlatabildiğimizi düşünmüyorum. Kelimeler, İsrail'in insanlık dışı gaddarlığını anlatmakta kifayetsiz kalıyor.

Öte yandan, Filistinlilerin yaşadıklarına dair çekilen filmlere bakıyorum da, İsrail'in ölümcül politikaları karşısında bizzat Filistinli yönetmenlerin bile hayli vicdanlı ve naif davrandıklarını düşünmeden edemiyorum.

Şöyle ki Filistinli yönetmenler, adil olmak adına filmlerinde 'iyi niyetli Yahudi' karaktere de yer veriyorlar. En azından izlediğim filmlerde bu böyle...

11. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin açılışında izlediğimiz Farah Nabulsi imzalı 'The Teacher' (Öğretmen) adlı filmde de benzer bir duyguya kapıldım.

Farah Nabulsi İngiltere'de doğup büyümüş Filistin asıllı bir yönetmen.

The Teacher, Nabulsi'nin ilk uzun metraj filmi. 2023 yapımı; henüz yeni bir film ve bugüne kadar gösterildiği uluslararası festivallerde adından övgüyle söz ettirdi.

İşgal altındaki Filistin topraklarında sessiz sakin bir hayat sürme çabasının bile, Yahudi işgalciler tarafından her seferinde nasıl sabote edildiğini gözler önüne seren bir film Öğretmen...

Filistinli bir öğretmen olan Basem'in iki öğrencisini, Yakup ve Âdem kardeşleri Batı Şeria'daki şiddet sarmalından korumak için gösterdiği çaba filmin ana hikâyesini oluşturuyor.

16 yaşındaki oğlu İsrail hapishanelerinde soğuktan ölmüş, bu yüzden ailesi dağılmış bir adam Basem.

Dolayısıyla evlat acısı nedir iyi bilen Basem, evladı yerine koyduğu öğrencilerini koruma içgüdüsüyle hareket eder. Bu konuda en büyük yardımcısı ise Birleşmiş Milletler gönüllüsü bir İngiliz kadın olan Lisa'dır.

Dışarıdan bir göz olarak Lisa, Basem'in dünyasına girdikçe, İsrail'in Filistinliler üzerindeki baskısına daha yakından tanıklık eder.

Öte yandan Basem, hem komşusu hem de öğrencisi olan Yakup ve Adem'in iyi bir eğitim almasını sağlamak için çaba gösterir.

Ancak bir gün Yahudi yerleşimcilerin zeytin ağaçlarını ateşe verdiklerini gören Yakup, gruba müdahale ederken, açılan ateş sonucu hayatını kaybeder.

Abisi gözleri önünde öldürülen Adem ise intikam alma planları yapmaya başlar. Ancak öğretmeni Basem, henüz toy bir delikanlı olan Adem'i şiddetten uzak tutmaya çalışır.

Hem okulda hem de günlük hayatta Adem'e rehberlik etmeye, yol gösterici olmaya çalışan Basem'in kendisi ise bir başka müşkülün içindedir.

Filistinli direnişçiler, yani Basem'in eski yol arkadaşları, rehin alınmış bir İsrail askerini saklaması için Basem'in evine getirirler.

Öğretmeninin bu sırrını öğrenen Adem, istemeden olayların içine çekilmiş olur ve oluşan şartlardan cesaretle, intikam için, ağabeyini öldüren yerleşimcinin evine tek başına baskın düzenler. Ancak öğretmeni Basem, İsrail hapishanelerinde öz oğlunun başına gelenlerin Adem'in de başına gelmemesi için kendini feda edecektir.

İsrail şiddeti yüzünden dağılan ailelerin, kayıp giden hayatların, yaşanan fiziki acıların yanında ruhsal travmaların ele alındığı The Teacher, savrulmadan, sarkmadan, derli toplu bir hikaye anlatıyor izleyiciye.

Filistinlilere ait, zorla yıkılan evler, Yahudi yerleşimci vandalizmi, zulme dönüşen kontrol noktaları ve çocuk mahkum gibi konular ustalıklı birer fırça darbesiyle kendine yer buluyor filmde.

Nabulsi'nin öğretmen'i sosyo-politik bir drama olarak, insani boyutları olan, her bir karakterin kendi trajik öyküsüne dokunan, duygusal değil ama duygulu bir anlatımdan ve tabi iyi oyunculuklardan güç alan bir film.

Sayıları az, imkanları kısıtlı da olsa iyi ki Filistinli sinemacılar var.

<p>Gregoryen takviminde, Julius Caesar tarafından oluşturulan ve Jülyen takviminde, Temmuz ve Ağusto

Şubat ayı neden 4 yılda bir 29 çeker?

Eskişehir'de binanın garajı yandı! 30 kişi dumandan etkilendi

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Bu arabalar 150.000 TL ile 350.000 TL arası…

Pandalar 17 yıl sonra Çin'e gönderildi