• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
25 Şubat 2020 Salı

İçinde kaybolmak için ideal bir ilim deryası

Ankara’da devletimize ve milletimize yaraşır bir eser geçen hafta hizmete açıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni taçlandıran Millet Kütüphanesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanısıra sanat, edebiyat, siyaset ve medya dünyasından yaklaşık 2 bin 500 davetlinin katılımıyla ilk konuklarını ağırlamış oldu. O kapı açıldığında, içeride, milyonlarca kitap, dijital obje, kıymetli yazma eserler ve iki büyük sergi konukları bekliyordu.

Bu büyük buluşmayı sanat, edebiyat ve medya dünyasından isimlerle değerlendirdik. Kütüphaneyi ilk gezenlerden yazarlar Necip Evlice, Sibel Eraslan, Mustafa Armağan, Asım Gültekin, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ve yönetmen Mesut Uçakan’a kütüphane ile ilgili ilk izlenimlerini sordum.

NECİP EVLİCE/Yazar: Mükemmel bir kalite

Ben bir kütüphaneciyim. Yıllardır başka ülkelerin büyük ve görkemli milli kütüphanelerini konuşup durduk. Artık bizim de, bu kütüphanelerle, en azından yapı olarak boy ölçüşebilecek bir kütüphanemiz var. Kütüphane, fiziki bağımlılıktan ayrı olarak, bağımsız ve sivil bir kimlik oluşturabilirse ülkemizin kültürel bakış açısını genişletebilir, ufkunu açabilir. Yapı ve iç düzenleme olarak mükemmel denebilecek kalitedeki Millet Kütüphanesinin, hızlı bir biçimde kültürel bir ruhunun da oluşmasını diliyorum.

MUSTAFA ARMAĞAN/Yazar: Baş döndürücü güzellikte

Görür görmez, ‘Yeni Türkiye'nin kütüphanesi de böyle iddialı olmalıydı’ dedim. Baş döndürücü. Kaybolmak için ideal. Kaybolmak için veya kendini bulmak için. Üç saat kadar bir flanör gibi dolaştım sokaklarında. Keşif harekatının bir günde bitmesinin imkânsız olduğuna ikna olduğumda yorgunluktan bir rafın önüne çökmüş buldum kendimi. Kitap, dergi, gazete, arşiv belgesi... ne ararsanız var. Emeği geçenlere saygılarımızı sunuyor, faydalanacak olanlara bereketli çalışmalar diliyorum.

MESUT UÇAKAN/Yönetmen: Görkemli, gurur verici

Bir medeniyetin ölçüsünü gösteren kütüphaneler olmuştur. Bu açıdan, ilk defa bu kadar görkemli bir kütüphanenin açılmış olması gurur verici. Çarpık Batı yaşamını taklitle gelişen kimlik kaybını ve kültürel dağınıklığımızı toparlamada, bilhassa yeni bir medeniyet oluşturma çabasında da şüphesiz kütüphaneler ayrı bir öneme sahip. Ama kütüphaneciliğin artık sadece kitap, dergi gazete demek olmadığını hepimiz biliyoruz. Çünkü digital çağa geçtik. Bir sinemacı olarak sinema eserlerinin de (film, dizi, belgesel sair) bu kütüphanede yer almasını ve araştırmacıların hizmetine sunulmasını çok isterim. Bunun çapı elbette çok büyük ama bir yerden başlamak bile önemli. Örneğin, Kültür Bakanlığı ve TRT arşivleri bile ilk etapta muhteşem bir havuz oluşturur. Bundan kaynaklanacak telif gibi sorunlara da çözüm getirilir diye düşünüyorum.

İBRAHİM EREN/TRT Genel Müdürü: Dev bir miras

Kütüphaneler insanlığın ortak hafızası olmakla beraber gelecek nesillere bırakılabilecek en değerli miraslardandır. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi hem içinde barındırdığı zengin kültürel içerikle hem de insanı adeta büyüleyen yapısıyla gelecek kuşaklara gururla bırakabileceğimiz dev bir miras niteliğinde. Medeniyetimizin ruhu ile inşa edilen bu eşsiz eser ülkemize ve tüm dünyaya hayırlı, uğurlu olsun.

ASIM GÜLTEKİN/Eğitimci-yazar: Benim bir teklifim var

Kütüphaneler test çözme mekanı olmaya mahkum edilmediği sürece kıymetli mekanlardır. Türkiye'de kütüphaneler eğitimdeki test sistemi hapishanesinden dolayı meslek ve üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin işgali altındadır. Bu öğrencileri mahkum eden test sistemi onların kitapları keşfetmesine imkan vermediği gibi rahat çalışma ortamları bulamadıkları için test çözme mekanı olarak kullanılmak üzere gençler tarafından gasp edilmektedir.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi kütüphanelerin asıl varoluş amaçları doğrultusunda kullanılamadığı vahim bilgisinin fark edilmesine vesile olur inşallah.
Kütüphane ve imkanları çok güzel. Bilgi şöleni mahiyetinde güzel bir açılış töreni yapıldı. Kültür adamlarımızın katılımı çok yoğun idi. Bazen devletlilerin kültür sanat programlarında kültür adamlarına yer olmadığına şahit oluyoruz. Millet Kütüphanesinin açılışında bu eksikliği görmedik.
İstanbul'da yaşadığım için kütüphaneden sitesi üzerinden yararlanabileceğim muhtemelen.
Kütüphanedeki yazma eserleri, özellikle Muhammediye yazmalarını merak ediyorum.
Kültürümüzde yüzyıllarca Anadolu'yu yoğuran kitapların Millet kütüphanesinin bir bölümünde sesli, halka şeklinde okunması etkinliklerinin, Muhammediye, Ahmediye, Battalname, Cenkname, Mesnevi, Yunus Divanı, Safahat okumalarının yapılmasını çok arzu ederim. Orada ilk Muhammediye okumasını da uygun görülürse ben yapmak isterim.

SİBEL ERASLAN/Yazar: Devlete ve millete layık bir yapı

Öncelikle çok etkileyiciydi. Bir yanda Maveraünnehrin büyük hazineleri diğer yanda Anadolu medeniyetlerinin buluştuğunu gördük. Bir tarafta Ali Şir Nevai ve Ahmet Yesevi öbür tarafta Karacaoğlan, Mevlana ve Yunus Emre... Büyük bir medeni birikim buluşması… Dünya çapında bir kütüphane. Yurt dışına gittiğimde ilk önce oradaki kütüphaneleri görmek isterim. Millet Kütüphanesi de dışarıdan gelen misafirlere göğsümüzü kabartarak göstereceğimiz bir yapı. Hem haşmetli hem de anaç. Kucaklayıcı bir atmosferi var. Devlet kavramının tam da karşılığı aslında. Hem otoriter bir yönü var hem de bütün bilimleri, eserleri kapsayan devasa bir çatı. Devlete ve millete layık bir yapı.

MİLLET KÜTÜPHANESİ’NDE NE VAR

*Kütüphanede 134 farklı dilde 4 milyon basılı eser var.

*120 milyon makale ve rapor yanında 550 bin e-kitap yer alıyor.

*Abdülbaki Gölpınarlı, Cemil Meriç, Cinuçen Tanrıkorur, Hasan Celal Güzel, Mehmet Şevket Eygi, Şefik Can gibi önemli yazar ve koleksiyonerlerin bağışladığı eserler Millet Kütüphanesi raflarında.

*Başta Cihannüma okuma salonu olmak üzere onlarca okuma salonu bulunan kütüphanenin kubbesinde, Alak Suresi’ne ait "O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir" ayetleri yazılı.

*Kütüphane 7 gün 24 saat açık olacak. Çay, simit, kek ikramı ücretsiz olarak yapılacak.

*Yeni kimlik kartları sistemi okutularak doğrudan giriş yapılacak.

*Çocuklar ve genç okurlar için de özel bölümler tasarlandı.

Kimler nasıl kullanacak?

İlk gün 6 bin kişinin ziyaret ettiği kütüphaneyi kullanmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, e-Devlet üzerinden üye olarak, yeni kimlik kartlarıyla giriş yapabilecek. Eski kimlik kartı sahipleri ise kütüphaneye, geçici kart ile girebilecek. Yurt dışından gelen yabancı uyruklular da pasaportları karşılığında alacakları geçici giriş kartıyla kütüphaneden faydalanabilecek.

<p>Sosyal medyada en çok paylaşılan haftanın viral olmuş videoları 'GÖRMELİSİN'de sizlerle!</p>

Görmelisin

Hatay'da, Samandağ-Arsuz yolu düşen kaya parçaları nedeniyle ulaşıma kapandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Eylül 2021)

Ardahan'da 400 kınalı keklik doğaya bırakıldı