• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
3 Ocak 2023 Salı

Gülseren Budayıcıoğlu neden yazıyormuş?

Madalyonun İçi, Kral Kaybederse, Hayata Dön, Günahın Üç Rengi kitaplarından bazıları...

Okurlar kadar televizyon dünyasının da gündeminde...

Kırmızı Oda, Masumlar Apartmanı, Camdaki Kız gibi çok izlenen dizilerde onun imzası bulunuyor.

Psikiyatride 50 yılı geride bıraktı.Hastalarının yaşadıklarından yola çıkarak kaleme alıyor eserlerini.

Hasta mahremiyetine saygıda kusur etmekle itham edilse de o, 'Bir psikiyatrist olarak kadınlarımızın acılarını anlatmak için yazmaya başladım' diye savunuyor kendini...

Yazdığı kitaplar ardı ardına televizyon dizisine uyarlanıp reyting rekorları kırınca en çok konuşulan kişilerden bir haline gelen Gülseren Budayıcıoğlu'ndan bahsediyorum.

2023'ün ilk ayında, Sabit Fikir dergisinden İlker Nuri Öztürk'ün sorularını cevaplandıran Budayıcığlu 'Muayenehanecilikte yıllandıkça Türk insanını çok iyi tanıdım' diyor ve ekliyor: ''Türkiye'nin hemen her yerinden insanla görüştüm. O kadar çok şey öğrendim ki 'bunları yazmam gerekiyor' dedim ve başladım. Kadınlarımızın gerçeklerini, asıl yaşadıklarını, acılarını anlatmak için...'

Röportajdan öğreniyoruz ki 'Abı Hayat' adlı bir dizisi daha yoldaymış yazarın...

Bu arada, Budayıcıoğlu'nun yeni kitabı 'Kırmızı Pelerin'in yakın zamanda yayınlandığını da hatırlatalım.

Sabit Fikir'de bu ay 'Mürekkepten Ekrana: Edebiyat uyarlamaların neresinde?' sorusuna Mesut Bostan cevap arıyor.

İlgilisi için 2022'nin kitap raporunun da dergi sayfalarından olduğunu hatırlatalım.

YİTİK SÖZ

Kahramanmaraş'tan Türkiye'ye seslenen bir edebiyat dergisi Yitik Söz...

Duran Boz'un yayın yönetmenliğinde çıkan dergide bu ay, duayen eleştirmen Doğan Hızlan ile hayat, sanat ve edebiyat üzerine bir söyleşi yer alıyor. 'Hep alışkanlıklarımı, isteklerimi sürdürdüğüm için bir akvaryumda yaşıyorum, şikayetim de yok' diyor usta yazar.

Dergide ayrıca, edebiyat dünyamıza birbirinden değerli araştırma-inceleme eserleri kazandıran N. Ahmet Özalp ile ilgili bir bölüm hazırlanmış.

Geçen yıl eylülde vefat eden Özalp'in ardından hazırlanan dosya, neden dergi kapağında anons edilmemiş anlayamadımsa da, Özalp'e saygı duruşu niteliğindeki makaleleriyle değerli kalemlerin dergiye katkı verdiklerini söylemeliyim.

OLAĞAN HİKAYE

Yunus Emre Özsaray'ın yayın yönetmenliğinde, güncel edebiyatta kendine ait bir yer inşa etmek üzere yola çıkan nitelikli edebiyat dergilerinden Olağan Hikaye, 14. sayısına ulaştı bile.

Hikaye sanatına dair tartışmaların, fikir yürütmelerin sıklıkla yer aldığı dergide, Asım Öz 'kültürel sermayenin sorgulanmayan kurumu, İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) gelişim sürecini ele almış.

Ayrıca Ertuğrul Aydın'dan Mustafa Nezihi Pesen'e, Rabia Altuntaş'tan Rümeysa Oğuz'a pek çok kalem sahibi eleştiri, hikaye, söyleşi ve değinileriyle dergiye katkı veriyor.

BİZİM KÜLLİYE

Edebiyatımızın gönül ustalarından şair Nazım Payam'ın kaptanlığında Elazığ'dan yayın hayatını sürdüren, yıllarca duruşunu ve istikrarını hiç bozmayan dergilerden Bizim Külliye...

Üç ayda bir yayınlan dergi düzenli olarak kapak dosyası hazırlıyor.

Bizim Külliye, yeni sayısında 'Edebiyatımızda Veda ve Vefa' dosyasıyla karşılıyor okurlarını.

Dosyada yazısı yer alanlardan Belkıs Altuniş Gürsoy'un dediği gibi 'Şayet dostluk, sevgi, saygı, arkadaşlık, akrabalık, insaniyet gibi gönül bağları olmasaydı veda kavramı da lügatlerde kendisine yer açamayacaktı. Vefa olmasaydı vedanın da bir hükmü olmayacaktı.'

İyi ki vefa var.

<p>Kaza, Aksaray - Konya karayolu Yenikent Akhan Kavşağı'nda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, A

Takla atıp hurdaya dönen otomobilden hafif sıyrıklarla kurtuldu

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!