• $33,0781
  • €36,1637
  • 2608.64
  • 11139.5
13 Haziran 2024 Perşembe

Filistin Direniş Sineması

İsrail'in Gazze'de uyguladığı soykırıma karşı sanat dünyasından pek çok ünlü isim sesini yükselterek 'soykırımı durdurun' çağrısı yapıyor.

Konserlerde Filistin bayrakları açılıyor, film festivallerinde Gazze direnişine destek sesleri yükseliyor ki bu destek İsrail'in yalnızlaştırılması, haksızlığının yüzüne vurulması açısından son derece önemli.

Çünkü Hollywood'u ve çok sayıda medya kuruluşunu kontrolü altında tutan Siyonist lobi, nerede bir Filistinli görse onları 'terörist veya Yahudileri öldürmek isteyen vahşi bir insan' olarak damgalıyor. Bu yaftalama filmlere de yansıyor.

Ancak, İsrail Gazze'ye öylesine gözü dönmüş biçimde saldırıyor ki putlaştırılmış Siyonizm'in aslında ırkçılıktan başka bir şey olmadığını dünya âleme göstermiş bulunuyor.

En azından 'meğer en büyük soykırımcı bunlarmış, Hitler'i aratmıyorlar' kanaati toplumların vicdanında pekişmiş durumda.

Bununla beraber, vakti zamanında, (paranın ve medyanın gücüyle) pek çok Avrupa ülkesinde ve ABD'de çıkarttırdıkları 'Antisemitizm' yasalarını (kendileri gibi düşünmeyenler için) adeta giyotin gibi kullanıyorlar.

ABD'de, Avrupa ülkelerinde pek çok ünlü sanatçı, gazeteci, bilim insanı Filistin'e destek verdiği için işinden kovuluyor.

Anlı şanlı üniversiteler 'fikir hurriyeti' bayrağını paçavraya çevirme pahasına Filistin'e özgürlük isteyen rektörleri görevden alıyor.

Umarım bugün Filistin'in yanında yer alan küresel çaptaki sanatçılar, aktörler, gelecekte özgür Filistin için çekilecek filmlerde rol alarak desteklerini sürdürürler.

Çünkü Siyonist lobi, öteden beri, Filistin meselesiyle ilgili objektif bir şeyler ortaya koymak isteyen herkesin peşine düşerek onları engellemeye çalıştı.

Hitler'in Yahudi soykırımı ile ilgili binlerce film çekildi, Yahudiler "gadre uğramış masumlar" olarak gösterildi ama Filistin'in tek başına böyle bir gücü yok. Şimdilik...

Dünyanın tüm samimi sanatçılarına, sinemacılarına mağdur ve mağrur Filistin'e destek vermek, İsrail'e karşı onları yalnız bırakmamak düşer. Bugün ve daima...

Unutmayalım ki Filistin'in atom bombası yok belki ama hakiki sinemanın gücü de yabana atılır türden değil.

Mahmut Derviş'in edebiyatta, şiirde yaptığı devrimi Filistin Direniş Sineması da yapabilirse bu davada epey mesafe kat edilmiş olur.

<p>İstanbul Gayrettepe'de tadilatta olan gece kulübünde meydana gelen ve 29 kişinin yaşamını yitirme

Beşiktaş'ta 29 kişinin can verdiği yangının yeni görüntüleri ortaya çıktı

Üniversite tercihi yapacaklar dikkat! İşte en çok para kazandıran meslekler

Kıbrıs Barış Harekatı'nın az bilinen fotoğrafları! İlk kez göreceksiniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Temmuz 2024)