• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
11 Kasım 2020 Çarşamba

Çin Seddi'nden Adriyatik'e bizim hikayemiz var

Adriyatik’ten Çin Seddi’ne uzanan hatta muazzam bir ‘Türkçe’ ve Türk dünyası varlığı var.

Tarih boyunca yürüdüğümüz, devletler, medeniyetler kurduğumuz coğrafyalara bakın; bugün her bir durakta Türkler var ve Allah’ın izniyle sonsuza kadar var olmaya da devam edecek.

Böylesine büyük bir coğrafyaya yayılmış ‘dünyanın’ dilde, fikirde ve işte birlik olması elzemdir.

İşte bunun için kültür ve sanatın ‘yapıştırıcı’ gücünden faydalanılması gerekir.

Buna bağlı olarak da acilen ‘Türk Dünyası Sinema Birliği’nin kurulması...

Nasıl ki Avrupa Konseyi’nin kanatları altında kurulan (Türkiye’nin de dahil olduğu ve aidat ödediği) Euroimages diye bir sinema fonu varsa, pek ala, Türk dünyası de kendi arasında bir fon ihdas edebilir.

Böylelikle dini, dili, tarihi, kültürü, hikayeleri, destanları, sevinçleri, üzüntüleri bir olan Türk dünyası daha büyük yapımlara imza atarak dünya sinemasında ağırlığını hissettirebilir.

1989’dan bu yana verilen Euroimages fonu sayesinde binlerce Avrupa filmine yüzmilyonlarca euro destek sağlandı.

Sinemanın, sanatın sınırlarının olmadığını ve çağımızın dijital iletişim çağı olduğunu düşünürsek, kendimizi dünyaya anlatmanın en kestirme yollarından birinin sinema olacağı aşikar.

Bu bağlamda, küçük de olsa, iyi niyetli adımlar atılmıyor değil.

Nitekim böylesi bir mefkurenin kıvılcımı olan ‘Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’ 8 Aralık’ta ilk kez düzenlenecek.

Yeni kurulan Uluslararası Sinema Derneği tarafından düzenlenen festival 8-12 Aralık'ta İstanbul merkezli olarak seyirciyle buluşacak.

Festival, refikimiz İhsan Kabil’in yönetiminde, geniş bir coğrafyada bulunan Türk ortak kültürüne dair filmlere ev sahipliği yapacak.

Türk topluluklarının birliğini ve dayanışmasını destansı bir şekilde dillendiren Korkut Ata (Dede Korkut) anısına gerçekleştirilen festivalin programına, Türkçe ve lehçelerinin konuşulduğu geniş coğrafyadan bağımsız, özerk veya diğer Türk bölgelerinden seçme 40 civarında film, paneller ve sergiler dahil edilecek.

Etkinlik büyük oranda ‘çevirimiçi’ olacak.

Aynı zamanda Beyoğlu Atlas Pasajı’nda Sinema Müzesi olarak düzenlenen alanda günboyu film gösterimleri de yapılacak.

Festivalin bitiminden sonra her yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen şehirde tekrar edilecek program, bu yıl kültür başkenti seçilen Hive’de (Özbekistan) sinemaseverlerle buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği tarafından desteklenen festivalin gala programı 12 Aralık’ta yapılacak.

Festival programıyla ilgili tüm detaylar ve film gösterimleri "www.turkdunyasifilmfestivali.org" adresinden takip edilebilecek.

Adriyatik’ten Çin Seddi’ne binlerce yılda biriktirdiğimiz hikayelerimiz var ve bu hikayelerin anlatılacağı filmleri özlüyoruz.

Neresinden başlanılsa kardır.

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Lahiti açan öldü! Firavunun mezarında lanet mi var?

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Vizesiz kaç gün kalınabiliyor

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı