• $13,8065
  • €15,652
  • 789.071
  • 2046.24
8 Mayıs 2020 Cuma

Akif Emre: Kederli, münevver, kanaatkar

Şair ve yazar İbrahim Tenekeci yönetiminde, ocak ayında yayın hayatına başlayan edebiyat ve fikir dergisi Muhit, geçen yıl bu ay aramızdan ayrılan gazeteci yazar Akif Emre özel sayısıyla bayilerdeki yerini aldı.

Beyefendi ve münevver kişiliğiyle camianın sevgi ve saygısını kazanan isimlerden biri olan Akif Emre ile ilgili dosyaya yazı veren isimler arasında Ömer Lekesiz, Alev Erkilet, Mustafa Kirenci, Cemal Şakar, Dursun Çiçek, Köksal Alver, Hüseyin Su ve Sadettin Acar var.

Bendeniz, 1990’lı yılların ikinci yarısında Akif Emre yönetimindeki Yeni Şafak’ta iki yıl kadar çalıştım. Gazetenin kültür ve sanat sayfası editörü olarak Akif Emre’den hep ağabeylik ve saygı gördüm.

Onun karıncayı bile incitmemek üzere kurulu iç dünyasına şahit oldum.

Sonra, Akif Emre’nin yerine gazeteye genel yayın yönetmeni olan Yusuf Kaplan göreve başladığında, Kaplan’ın talebi üzerine, Yeni Şafak ile yolum ayrıldı.

Dost acı söyler derler ya… Akif Emre bunu kırmadan dökmeden, incitmeden yapardı.

Her şartta, edebini ve adabı muhafaza edebilen biriydi.

Akif Emre benim gözümde sadece Türkiye için değil, ümmet için kafa yoran, olaylara geniş perspektiften bakmasını bilen bir aydındı.

Geleneksel referanslardan yararlanarak geçmiş ve gelecek arasında bağ kurmanın yanı sıra ‘bugünü’ de en iyi okuyan kişilerdendi.

On tanıyanların gözünde Emre, mütevazı, dertli, kederli, entelektüel, kanaatkar ve en önemlisi kapitalizm ve sekülerizm karşıtı mümin bir mütefekkirdi.

Allah rahmetiyle kuşatsın.

<a href='https://www.aksam.com.tr/aksam-tv/kisaca/iklim-degisikligindeki-komplo-teorileri-nereden-ci

Küresel ekonomik krizin asıl nedeni

Sünnet Gölü'nde yüzlerce ölü balık kıyıya vurdu

Severek tükettiğiniz besinlerin az bilinen zararları

Samsun'da kaybolan 130 küçükbaş hayvanı drone ile bulunan çiftçinin sevinci