• $18,1034
  • €18,2101
  • 1017.63
  • 3020.2
15 Temmuz 2012 Pazar

Tarkan, Mustafa Sandal ve Kenan Doğulu olmak

Geçen haftanın en çok konuşulan olayı Tarkan ve Mustafa Sandal'ın verdiği konserler oldu. İki star ismin verdikleri konserlere toplamda 300 bin kişi geldi. Tarkan, Fanta için Santral İstanbul'da, Mustafa Sandal ise Beykoz Belediyesi için Beykoz Çayırı'nda aynı saatlerde konser verdi. Bu iki ismin ne özelliği var da bu kadar çok topluluğu konser alanına çekiyor? Neden yıllardır göz önünde olmalarına rağmen halkın onlara olan sevgisi bitmiyor?
Geçmişe dönersek şöyle bilgiler verebiliriz. İkisinin piyasaya çıktığı dönem, benim gazeteciliğe başladığım zamanlara denk geliyor. 1990'lı yıllar. Tarkan o yıllarda 'Kıl Oldum Abi', Sandal ise 'Onun Arabası Var' şarkısına çektiği müthiş klibiyle tam anlamıyla ortalığı yıktı. İkisinin de şarkıları neredeyse her yerde çalınmaya başladı. İki sanatçı da o festival senin bu konser benim koşturuyordu. Halk tarafından çok beğenilmelerine rağmen, onları beğenmeyen bir kesim 'Şarkıları çok basit kalıcı olamaz' diye yorum yaptı. Ancak ikisi de o günden bugüne hep kalıcı oldular. Yaptıkları müziğin, şarkı sözlerinin başarısını, son zamanlarda çıkan sanatçılar yakalayamadı bile.
Tarkan, Amerika'ya gitti uzun süre sonra Türkiye'ye geldi albüm çıkarttı, yine başarılı oldu. Mustafa Sandal 3 yıldır albüm yapmadı, dizide oynadı sinema filmi çekti şimdi 'Organik' adlı bir albüm çıkardı. Yine listelerde üst sıralarda. Tarkan artık sadece kendisine şarkı yapmıyor. Başkalarına şarkı veriyor o verdiği isimler yine üst sıralara oynuyor. Geçen yıl Ajda Pekkan'a 'Yakar Geçerim' şarkısını verdi. Ajda Pekkan o sayede tekrar ön plana çıktı. Konserden konsere koşmaya başladı. Tarkan, arkadaşı Ozan Çolakoğlu'nun albümünde 'Aşk Gitti Bizden'i okudu albüm listelerden inmiyor. Şimdi insanlar Tarkan'ın Orhan Gencebay'ın albümü için okuduğu şarkıyı bekliyor. Mustafa Sandal, geçtiğimiz yıl Gülben Ergen'e 'Şıkır Şıkır' şarkısını verdi ve Ergen müzik listelerinin üst sıralarından hiç inmedi.Yani kendileri okumasa da başkalarına verdikleri şarkılarla müzik listelerine hükmettiler. İki sanatçıda bu başarıyı, bu ilgiyi hak ediyor. Müziği iyi biliyorlar ve Türk Halkı da onları çok seviyor. 90'lar demişken bir parantez de Kenan Doğulu için açmak lazım. 'Ailenizin sanatçısı' Doğulu da bu yıl 'Bal Gibi' diye bir şarkı çıkardı. Daha albümü bile çıkmadan herkesin dilinde bu şarkı. Kenan da 1990'lı yıllarda Tarkan ve Mustafa ile birlikte çıktı ve o günden bugüne dimdik ayakta kalmayı başardı. Uzun süre albüm çıkartmasa da, müziğe ara verse de Kenan Doğulu yine herkesi peşinden koşturur. Etiler Kapkara, sonra Şaziye günlerini bilenler bilir. Her gece çıkıp o koca mekanları doldurmak herkesin harcı değil.
Sonuç olarak 'Şarkım, Bodrum ve Çeşme plajlarında çalınıyor, radyolar çok yer veriyor' diye kendini star zannedip ortalıkta dolaşan genç sanatçılarımız, biraz da önlerindeki örnekleri görsünler. Bir Kenan Doğulu, bir Tarkan veya Mustafa Sandal olmak o kadar kolay değil. İlk önce kalıcı olmaya çalışsınlar, egolarından arınsınlar. Belki o zaman 20 yıl sonra da şarkıları hit olur, konser alanlarını doldurabilirler.
Haftaya görüşmek üzere...

twitter.com/bariskocaoglu66

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi