• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
24 Eylül 2011 Cumartesi

Londra bir kez daha Bora Aksu'yu konuşuyor

Aysun Öz Kaşi
Aysun Öz Kaşi
YAZARIN SAYFASI

Londra Moda Haftası'nda art arda 18 defile... Hiç ara vermeden 6 ayda bir koleksiyon hazırlayıp, dünyanın gözünü diktiği Londra Moda Haftası'nda sergilemek ve dört kez 'En Başarılı Genç Moda Tasarımcısı' ödülünü havaya kaldırmak. Bu her tasarımcıya nasip olmaz, demeyeceğim. Her tasarımcının harcı değil, diyeceğim. Zira bunun ardında ciddi bir çalışma ve süreklilik yatıyor. Üst üste aldığı ödüller ve dünyanın çeşitli moda haftalarında Londra Moda Konseyi'ni temsil etmesinin ötesinde, Bora Aksu çalışmasının ve yaratıcılığının meyvelerini topluyor. Geçen hafta gerçekleşen Londra Moda Haftası'nda açılış defilesini yapan Aksu, The Times ve Independent gazetelerinin de kapağındaydı.

"bora.jpg"
Vogue gibi ünlü moda dergilerinden de övgüler alan Aksu, Londra Moda Haftası'nın en önemli yüzlerinden biri olarak görülüyor. Zira geçen yıl Buckingham Sarayı'nda Kraliçe Elizabeth'e takdim edilen Aksu, salı günü de İngiltere Başbakanı'nın eşi Samantha Cameron tarafından başbakanlığa davet edilen 10 tasarımcıdan biriydi.
Davetin ardından konuştuğum Bora Aksu, bunun neden önemli olduğunu anlattı: 'Londra Moda Haftası'nın son gününde biz tasarımcılara teşekkür adına verilmiş davetti. İngiltere modasını temsil eden tasarımcı, editör ve yazarlardan oluşan grubu Samantha ile David Cameron'ın evleri olan 10 Downing Street'te ağırladı. Bu davet, tasarıma ve modaya verilen önem adına bence çok güzel bir jestti. Samantha Cameron, İngiltere modasının gönüllü elçisi olduğunu da açıkladı. Böyle sıcak bir davetle ve bizzat teşekkür edilmesi onur vericiydi. Moda haftasının aylar süren yorgunluğunu da unutturdu.'
Bizde de tasarımcılara böyle destekler verilse, en azından siyasetçilerimizin eşleri Türk modasının gönüllü elçileri olsa, özellikle yurtdışı gezilerinde daha çok Atıl Kutoğlu, Arzu Kaprol gibi Türk tasarımcılarının çantalarını koluna taksa, ne iyi olur.

İSTANBUL KENDİNE GÜVENMELİ
Londra Moda Haftası'nın kıdemlisi olarak ona 'İstanbul Moda Haftası' hakkındaki yorumlarını sormadan olmazdı tabii. Aksu umutlu: 'İstanbul Moda Haftası'nın emin adımlarla ve kendine güvenerek büyümesi gerekli, şu an henüz uluslararası moda anlamında çok erken aşamalar ama gelecek için çok önemli atılımlar yapacağına inanıyorum.'
Aksu'nun bu başarılarının arkasında yatan bir neden de tevazuu... Geçen yıl İstanbul'da gerçekleştirdiği defilesinde onunla çalışan herkes, önce tasarımlarına sonra da kendisine bir kez daha hayran oldu. Yurtdışında fuara bile katılmamış tasarımcıların kaprislerine bakınca Aksu'ya hayran olmamak mümkün değil.

Bitpazarındaki posta kartlarından ilham aldı
Bora Aksu 2012 İlkbahar-Yaz koleksiyonunda bitpazarından topladığı 1905 yılı damgalı posta kartlarından ilham alıyor. Bu kartlardaki soluk renkli Edwardian döneminin güzel kızları ve onların süslü ve yapma çiçeklerle dolu kostümlerinin yarattığı mistik havanın yanında; kartlardaki yazılar ve içeriği Bora Aksu'yu romantik bir koleksiyon hazırlamaya itmiş. Koleksiyonun bir başka yönü de Bora Aksu'nun simgesi haline gelen çoraplar. Yari file yarı opak, siyah, lacivert ve ten rengi olarak tasarlanan çoraplar, ekim ayından itibaren satışa sunulacakmış, Aksu hayranlarına duyurulur.

İstanbul'dan ilham alma sırası bu kez öğrencilerde
İstanbul, Chanel gibi moda devlerine, ülkemizin ünlü tasarımcılarına ve hazır giyim markalarına ilham vermeye devam ediyor. İstanbul'un inanılmaz bir ilham kaynağı olduğunu her fırsatta ifade eden tasarımcılar, taşından toprağından hatta o toprağı kazdıkça yeni keşfettiğimiz güzelliklerden ilham almaya devam ediyor.
İstanbul'u koleksiyonuna konu edenler şimdi de tasarımcı adayları... Kariyer Eğitim Kurumları'nın, moda tasarım öğrencileri 'İstanbul'un her köşesini tasarımlarında ağırlıyor. Kız Kulesi, Galata Köprüsü, Sultanahmet Meydanı, tarihi Soğuk Çeşme Sokağı, Balat'taki demirden yapılmış Sveti Stefan Kilisesi, Akaretler Sıra Evler, Boğaziçi Köprüsü...
Ve bu tasarımların her birini, ilhamın geldiği semtte, moda fotoğrafçısı Deniz Özgün fotoğraflamış.
Kariyer Eğitim Kurumları masraftan kaçmamış ve çekim için daha önce Tommy Hillfiger, Tothbori gibi markaların yüzü olan, Paris'ten Tokyo'ya dünyanın her yerinde en çok tercih edilen modellerden Bianca Bernat'ı getirmiş.

SADECE  FOTOĞRAF 
 'Türkiye'de ilk kez bir moda okulu, gerek İstanbul'un ve Türkiye'nin tanıtımına katkıda bulunacak, gerekse moda öğrencilerine yeni ufuklar açacak bir moda çekimi gerçekleştiriyor. Bu anlamda; Bianca ile çalışmayı tercih ettik' diyen Kariyer Eğitim Kurumları genel koordinatörü Serkan Selamet, 'İstanbul' koleksiyonundan sonra bir moda markası yaratmak üzerine teklifler aldıkları da söylüyor.
Sonunda ülkemizde de moda fotoğrafçılığının önemi yavaş yavaş anlaşılıyor sanırım. Bir moda fotoğrafı markanızı vezir de eder, rezil de. Bu proje, iyi bir çekimle yoktan marka yaratılabileceğinin, en azından tasarımların iyi yansıtıldığı güzel bir moda fotoğrafından yola çıkarak, bir marka doğabileceğinin kanıtı.

Türk tasarımcıdan parfüm
Türkiye'de ilk kez, tasarımcı imzasıyla bir parfüm satışa sunuluyor, 'Black Ink by Gamze Saraçoğlu'. Parfüm Tasarım Atölyesi tarafından özel olarak yaratılan parfüm, 17. yüzyıla damgasını vuran Barok Dönemi'nin ihtişamını tenlere taşımaya çalışıyor. Gamze Saraçoğlu'nun İstanbul Moda Haftası'nda sergilediği 'Black Ink'   temalı koleksiyonu için özel olarak tasarlanan hatta defilede, herkesin koklaması için salona yayılan koku, 29 Eylül'e kadar Limango'da satışta. Ardından da Gamze Saraçoğlu showroom'unda...

<p>Okurlarından gelen 'Kullanmış olduğunuz dil, çoğu kez 'ağdalı ve anlaşılması güç' noktasında gele

'Türkçenin inceliklerini kullanmazsak yok olup gidecek'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Binbir derde deva mucize besin siyah turpun faydaları

Ölümsüzlük mantarı olarak biliniyor! Türkiye'de üretilmeye başlandı