• $15,9244
  • €16,7917
  • 926.88
  • 2394.83
29 Ekim 2011 Cumartesi

Kahve, takvim ve 20 yaşında bir güzel

Pirelli takvimi gibi merakla beklenen Lavazza takvimi 20. yılını kutlarken kahvenin insan vücudu üzerindeki etkileri fotoğraflarla anlatılıyor. Fotoğraflarda yer alan güzel ise 20 yaşındaki Hollandalı genç model Valerie van der Graaf.

Dünyada her yıl merakla beklenen iki takvimden biri Lavazza'nın kahve keyfini bambaşka temalarla anlattığı fotoğraflarla süslü takvimi. Temelleri, Torino'da 1895 yılında atılan ve 90 ülkede 300'den fazla şubesi bulunan bir cafŽ zinciri bulunan Lavazza, 20 yıldır sürdürdüğü ve bir gelenek haline gelen takvimini bu kez, tek bir fotoğrafçı yerine bu başarıda payı büyük olan 'Lavazza Takvim Fotoğraf Ustaları'na bırakmış. Erwin Olaf, Thierry Le Gous, Miles Aldridge, Marino Parisotto, Eugenio Recuenco, Elliott Erwitt, Finlay MacKay, Mark Seliger, Annie Leibovitz, Albert Watson, David LaChapelle ve  Ellen von Unwerth'e...
Oysa bu proje 1993'te Lavazza Ailesi'nin fotoğrafçı arkadaşlarıyla gerçekleştirdiği küçük bir promosyon olarak başlamış. Çok ilgi görünce zaman içinde büyük bütçelere ve bununla birlikte de büyük fotoğrafçılara emanet edilmiş.
KAHVE VE İNSAN VÜCUDU
Lavazza'yı kameranın önünde kahraman olarak görerek, merceğin arkasındaki hayalleri yepyeni duygularla yorumlayan ustalardan David LaChapelle, 'sıradan bir sabah' başlıklı çekimde, ormanın kralını baz alarak, 'kahve nasıl yorumlanıyor' temasına dönüştürmüş. Erwin Olaf ise kahve içerken 'düşüncelerin uçuşması' kavramından referans ile kahvenin insan vücudunda hangi noktaları, ne şekilde harekete geçirdiğini anlatmaya çalışmış.
Güçlü kareler ve her sanatçının özeleştirisel bir tavırla hareket etmesi, etkileyici fotoğrafları da beraberinde getirmiş. Geleneksel fotoğrafla kişisel teknikler birleştiği gibi dijital sanatlardan da destek alınmış.
Her yıl yeni sanatsal eğilimlerin uluslararası sanatçılar tarafından yorumlandığı Lavazza Takvim'leri için Kurumsal İmaj Direktörü Francesca 'Her sayıda yeni çığırlar açmak istedik' diyor. 'Sanatçılar bizim espressomuzdan esinlenerek kendi portrelerini oluşturmak için büyük çaba sarf ettiler. Yepyeni bir ilham kaynağı oluştu. Sonuç gerçekten heyecan verici.'
2012 takvimi ve yirminci yıldönümü kutlamasına bağlı tüm projenin arkasındaki itici güç  simgesi Hollandalı genç model Valerie van der Graaf. Mum gibi sembolleri olan 2012 Takvimi'nin kapağında arz-ı endam edecek model, ünlü takvimin 20. baskısında,  20 yaşına girecek.

Başka hangi ülkede kahvenin 40 yıl hatırı vardır?
Kahvenin insan bedeni üzerindeki etkilerini yansıtan fotoğraflardan sonra Lavazza Türkiye Ceo'su Sertaç Akyüzol'e kahve ve Türkler arasındaki ilişkiyi sordum. 'Batılılar kahvenin kimyasına ve fiziğine dalmışken bizler, geçmişimizin etkisiyle kahveye daha duygusal ve ruhsal yaklaşıyoruz' diyen Akyüzol, teziyle ilgili olarak etkileyici örnekler veriyor: 'Kahve falı başka nerede bu kadar yaygın olabilir ki? Ya da en az 40 yıllık hatır hangi ülkenin kahvesinde vardır? Ya da gelin adayımızın damadımıza ilk ikramı kahve, hele ki tuzlusu,  başka nerede olabilir ki?' Markanın müşterileri dışında kahve meraklılarının da her yıl heyecanla beklediği takvimin kahve sektöründeki markalara ilham vereceğini söyleyen Akyüzol, Pirelli takvimi kadar da iddialı olduklarını ekliyor.

<p>Bu yıl bir ilki  gerçekleştiren ve 8 gün boyunca sürecek olan SAÜFEST, farklı alanlarda düzenlene

SAÜFEST: Festival Anlayışında Yenilik

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama