• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
14 Ağustos 2011 Pazar

Arkeoloğun elinden çıkan sanat eseri gibi mücevherler

Tamga markasıyla, çini ve gravür sanatının mikro örneklerini yerleştirdiği yüzüklerini dünyaya satan Kutlay Susam, özellikle yurtdışında büyük ilgi görüyor. Yüksek arkeoloji eğitimi alan Kutlay Susam, bu ilgiyi kuyumculuk mesleğinin doğuş yerinin Anadolu toprakları olmasına bağlıyor.

Kutlay Tansel Susam, evrenin onu takı tasarımcısı olması için yönlendirdiğine inanıyor... Dedesinin tarlasında bulduğu doğal taşlarla başlayan yolculuğu, lisede metal bölümünde okumasıyla şekillenmiş, ardından üniversitede arkeoloji eğitimi almış üstüne de yüksek lisans yapmış. İnat edip yapımı zor olduğu için artık kaybolmaya yüz tutan Arnavut zincirini Kapalıçarşı'da yeniden üretince ilk eserlerini vermeye başlamış. Resim yapabilen, gravür sanatıyla uğraşan, harika mozaikler hazırlayan Susam, tüm bu yeteneklerini şimdi özellikle yüzüklerin üzerinde birleştiriyor.
Artık dünyaca ünlü olan mücevher tasarımcısı Sevan Bıçakçı'nın da pek çok ünlü yüzüğünde onun emeği var. Küçücük yüzüğün içine Süleymaniye Camii'ni ve gökte uçan martıları yerleştiren o.
Susam ve Bıçakçı, dünyaya Türk kültürünü yaymak için yola çıkarken ancak bu şekilde fark yaratacaklarını biliyorlarmış. Susam, şimdi kendi atölyesinde bu kez çok daha farklı eserlerle yaşadığı coğrafyanın ve üzerinde pek çok kültüre ev sahipliği yapan Anadolu'dan etkileniyor. 'Bunları ben yaptım diyemem zira ben sadece bu toprakların izlerini toparlıyorum' diyor.
Kutlay Susam'ın yüzüklerinde sadece taş yok hatta taş değil, kuka, fildişi gibi çok sert doğal malzemeler de kullanıyor. Bunları altınla birleştirip minicik heykellerle süsleyip mozaiklerle renklendiriyor. Mikro gravürleriyle harikalar yaratıyor. Markasını kuralı, bir yıl olmasına rağmen yurtdışında pek çok fuara katılan Susam, büyük ilgiyle karşılanmış. Hatta emeğine ve yaratıcılığına hayran kalanlar boynuna sarılmış, elini öpmek isteyenler bile olmuş. Bir yüzüğün yapımının iki buçuk ayı geçtiğini hatta mozaik bir kolyeyi 8 ayda bitirdiğini anlatıyor Susam.  Mozaiklerin taşlarını kendi yapıyor. Hamurunu hazırlıyor, incecik zar gibi açıyor ve milimetrik hesaplarla tıraş bıçağıyla kestiğini anlatıyor. 'Çok ince kesmek gerekiyor mozaikleri ve renkleri de 1.200 dereceye ulaşan fırında uçmaması için dozunu iyi ayarlamak gerekiyor. İdeal renklere ulaşmak için 5 yıllık bir laboratuar aşamasından geçtik. Fırını bile kendim yaptım. Çünkü dünyada bunu yapan başka kimse yok.'
5 yılın sonunda istediği mozaiklere ulaşan Susam, şimdi bu sanatın en güzel örneklerini mücevherlerine işliyor. Şimdi dünyaca ünlü bir takı firması bu mozaiklerin peşinde ve Susam'dan kendileri için de tasarımlar yapmasını istiyorlar.
YABANCILAR DEĞERİNİ DAHA ÇOK BİLİYOR
Aynı zamanda arkeolog olan Susam, dünyanın bizim kültürel değerlerimize olan merakına hiç de şaşırmıyor hatta geç bile kalındığını düşünüyor zira 'Kuyumculuk mesleğinin doğuş yeri Anadolu toprakları' diyor. 'Türkiye'nin şimdiye kadar pek adı duyulmuyordu ancak bizim gibi bizim kültürümüzden izler taşıyan tasarımlara ağırlık verenler, dünyada ön plana çıkacak. Nitekim şimdi dev firmalar gözünü bize çevirdi.'
Kutlay Susam'ın hedefi öncelikle yurtdışı zira önce yurtdışında marka olunca Türkiye'de işlerin daha kolay ilerleyeceğine inanıyor. 'Türkiye'de bu sanatın kıymeti bilinmiyor. Önce yurtdışında ünlü bir marka olursak, o zaman daha kolay kabul görür' diyor.

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti