• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
1 Aralık 2010 Çarşamba

WikiLeaks kimleri tasfiye ediyor?

WikiLeaks'in şimdiye kadar yayınladığı Türkiye ile ilgili Amerikan Dışişleri kriptoları neyi gösterdi?

Amerika açısından: Neo-Con diplomatların Türkiye'yi değerlendirme konusundaki kifayetsizliklerini ve somut bilgi hatalarını...
Türkiye açısından ise: Neo-Con diplomatlarla içli dışlı olan AK Parti çevresini ve AK Parti içindeki ekonomik 'kirlenmeler'i...

O vakit, sonuçlarını tahmin etmek çok da zor olmamalı.
Zaten, Hillary Clinton Amerikan Dışişleri'nde yeni bir düzenlemeden söz etti. Demek ki, WikiLeaks belgeleri, Hillary Clinton'ın canını sıksa da, Dışişleri'ni yeniden organize etmek isteyen Obama yönetiminin işini çok kolaylaştıracak...

Aynı tesiri, seçime gidecek AK Parti'nin vekil adayları kompozisyonunda da göreceğimiz şüphesiz. WikiLeaks belgelerinde adı geçenlerin büyük çoğunluğunun gözden düşmesini bekleyebiliriz. Davutoğlu aleyhine iddiaların AK Parti'li bir bakan veya danışmana dayandırılması ise, Davutoğlu aleyhine değil, lehine bir gelişme olarak okunabilir.Şimdiye dek yayınlanan belgelerin mazmunu, sanki Davutoğlu'nun değil, muhaliflerinin itibar kaybedeceğini söylüyor.

Başbakan hakkındaki rivayetler ise, daha önce telaffuz edilmiş, ama doğruluğu ispatlanamamış rivayetler. Dolayısıyla, yeni bilgiler veya belgeler olmadan aleyhte bir tesiri olması söz konusu değil.
Hülasa...

WikiLeaks belgelerinin Amerika'da Obama'nın; Türkiye'de Tayyip Erdoğan'ın önünü açacak, Davutoğlu'nu güçlendirecek; hem Amerika'da hem de Türkiye'de Neocon-Anlosaxon ittifakını ve onun zihinsel uzantılarını tasfiye edecek bir sonucu olacağını düşünme eğilimindeyim.
Keza, sadece Türkiye değil, diğer ülkelerle ilgili yayınlanan belgelerin de Neocon-Anglosaxon ittifakları üzerinde aynı etkiyi yapabileceği;  sadece Türkiye kısmını değil, diğer ülkelerle ilgili belgeleri de okumaya çalışan herkesin çıplak gözle görebileceği bir gerçek.

Kim ne derse desin; bundan sonra Türkiye'de ve Amerika'da daha az Anglosaxon ve Neo-Con etkisi olacaktır.

Sanırım Wiki, semiyolojik-medyatik gerillalar gibi davranan bir Obama sempatizanları işi.
Şimdiye kadar yayınlanan belgeler üzerinde yaptığım okumalardan çıkarttığım sonuç bu.

Bundan sonra yayınlanacak belgelerde muhtemelen rivayetler liderliklerden daha alt katmanlara doğru gidebilir; Türkiye ile ilgili olarak muhalefet partilerini de kapsar hale gelebilir.
Ama sanırım, ne tür belgeler çıkarsa çıksın, yukarıda çizmeye çalıştığım genel çerçeveye karşı bir sonucu olmayacaktır WikiLeaks belgelerinin.


Bu nasıl bir ahlak?

Müslümanlara hakaret eden Nailpaul'un Türkiye'ye 'onur konuğu' olarak çağırılmasına karşı çıktım. Karşı çıkışımın sebebi sadece dinsel aşağılamaları da değildi. Türkiye'ye bir oryantalist bakış ihraç edilmesinden hoşlanmıyorum. (Bu bakışın hedefi sadece Türkler değil, Yahudiler de, diğer doğu toplumları da... Ama bu bahs-i diğer, şimdilik)
Nailpaul'u 'onur konuğu' olarak davet edenler, gelmesini isteyenler ise çok medeni ve fevkalade demokratik insanlar olduklarını iddia ettiler.
Dediler ki; gelsin, aynı masaya oturalım tartışalım, ona yanlış düşündüğünü biz gösteririz...

Hadi düşünce serdetmeyen, kendilerine hakaret eden biri ile aynı masaya oturacak kadar geniş bu arkadaşlar... Onu anlarım da...
Yahu, birisini 'onur konuğu' olarak davet edip, sonra onun ağzının payını vermek, onunla tartışmak, onu sıkıştırmayı planlamak nasıl bir ahlaktır, onu hiç anlayamayacağım işte...

Siz hiç evinize birini, üstelik onur konuğu olarak; onu bozmak, sıkıştırmak için davet eder misiniz? Bu ne menem bir şeydir?

Ya ev sahipliği ahlakları arızalı... Ya da elleri ayakları dolaştı ne diyeceğini, ne yapacağını bilemedi bu yerli oryantalistler...

Bay Nailpaul, iyi ki sizi davet eden bu adamların eline düşmemişsiniz.
Baksanıza, hem sizi 'onur konuğu' olarak davet edecek hem de utanmadan sıygaya çekeceklermiş...

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi