• $16,6505
  • €17,6146
  • 976.06
  • 2540.06
24 Aralık 2010 Cuma

Federalizmin bile 'kesmediği' 'Fütursuz Kürt Planı'

Kürtlerin ne kadarını temsil ettiklerini kimse bilmiyor. Ama 'Kürtçüleri' temsil eden bir grubun 'demokratik özerklik' adıyla ülke kamuoyuna fütursuzca dayatmaya çalıştıkları 'Kürt planı' açıklandı.

Buna göre, ülkedeki Kürt bölgesi, kendi ayrı bayrağına ve hatta ayrı 'ordusuna' sahip olacakmış. Bölgede resmi dil Kürtçe ve Türkçe, hizmet dili (ne demekse?) ise sadece Kürtçe olacakmış. Ülkedeki yasama organına Kürtler kendi temsilcilerini kendileri seçip göndereceklermiş. Bölgedeki ekonomik kaynaklardan (barajlar, madenler vs.) Türk tarafına zırnık bile koklatmayacaklarmış.

Özetle Kürt bölgesi, T.C. Devleti içinde bağımsız bir devlet(çik) olacakmış!
Hukuki bazda bakarsak, bu plan federal sistemden bile daha ileri giden bir yapı öngörüyor. Zira, yerel polis gücü belki ama hukuken hiçbir federal devlette federe devletin ayrı ve bağımsız bir ordusu  olamaz. Yani 'dayatma' öyle uç bir noktada ki, federal yapı bile 'kesmemiş' arkadaşları. Daha da esnek, bir tür 'konfederasyon' istiyorlar.

Bizimkinden ayrı bir orduları (kiminle savaşacaksa!) ve ayrı bayrakları olacakmış. Kamu hizmetlerinde Türkçe'yi kullanmayacaklarmış. Doğal kaynaklarının kullanımında bizim taraf hiç söz sahibi olmayacakmış. Yani 'iç işlerinde' tamamen bağımsız olacaklarmış...
Ama yine de 'lütfetmişler' arkadaşlar: Tamamen ayrı bir devlet olarak bölünmek istemiyorlarmış. Bu ülkeyi 'ortak vatan' olarak kabul ediyorlarmış.

Bu 'şark kurnazı' planda 'gizli ajanda' sanırım şu: 'Kürt bölgesini biz kendimiz yönetelim. Türkler buranın yönetimine karışmasın. Ama buraya yatırım yani para akıtmaya devam etsinler. Bu arada, Batı'da da önemli sayıda Kürt olduğundan, Türk bölgesini beraber yönetelim. Böylece Kürtler İstanbul'da, İzmir'de rahatça hizmet alıp yaşayabilsin. Ama Türkler bizim bölgeye gelmesin.'

İyi hoş da, bu 'fütursuz plan' gerçekleşirse Türkler için Kürtlerle hala birlikte yaşamanın rasyonalitesi kalır mı? Federal Belçika'da Flamanların Valonlara dediği gibi, Türklerin çoğunluğu bu durumda, 'madem öyle, tamamen ayrılalım, herkes kendi yoluna gitsin!' demeyecek mi? AKŞAM'da yer alan ve Türklerle Kürtler arasındaki 'sosyal kaynaşma' arzusunun gitgide iyice azaldığına ilişkin bilimsel araştırmayı hatırlayın.

Kürt sorununda anayasal ve hukuki bazda atılacak her önemli adım ancak tüm ülkeden, yani Türklerin çoğunluğundan onay alırsa gerçekleşebilir. Bir avuç 'küstah Kürtçü'nün' kararıyla değil.

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Dünyanın gözü bu fuarda! SEDEC 2022'nin açılı yapıldı

70 bin dolarlık koyun görenleri hayrete düşürdü ''Koyunların kralı'' olarak biliniyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (28 Haziran 2022)