• $17,9131
  • €18,2474
  • 1022.97
  • 2750.49
28 Kasım 2010 Pazar

İstanbul'a 'adanmış' veya İstanbul'la 'ilintili' olmak!..

18 Mart'ta başlayıp 26 Nisan 2011'e kadar sürecek olan perakende şenliğine yüzlerce yerli ve yabancı markanın yanı sıra Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı gibi geleneksel alışveriş noktaları da katılacak. İndirimler, kampanyalar, çekilişler ürün ve kurum markalarının düzenleyecekleri ortak ve tekil etkinlikler 5 hafta boyunca İstanbul'u ayağa kaldıracak gibi...
40 gün 40 gece boyunca milyonlarca kişiyi ağırlayacak olan İstanbul Shopping Fest Projesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Valiliği himayelerinde, Büyükşehir Belediyesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle, AYD (Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği), AMPD (Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği) ve BMD (Birleşmiş Markalar Derneği) koordinasyonunda, THY (Türk Hava Yolları) işbirliğiyle ve TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği), TUROB (Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği), TMD (Tescilli Markalar Derneği), TURYİD (Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği), TAV (Tepe Akfen Havalimanları) ve ISG'nin (İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı) katkılarıyla gerçekleşiyor.
Bu kadar kuruluşu ortak bir hedef etrafında sadece bir araya getirmek bile başlı başına bir başarıdır...

Sokak şenlikleri, konserler, gösteriler, çocuklara özel oyunlar ve oyuncaklar, müzik etkinlikleri, partiler, yarışmalar, moda gösteriler ve defileler, İstanbul Shopping Fest'i bölgenin cazibe merkezi haline getirebilir.

***
Cuma akşamı bir gala yemeği vardı. Özel sektör ve devlet kuruluşlarından üst düzey temsilcilerin katıldığı gecede proje sahipleri 'hayallerini' anlattılar.
Gecede TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve sektörün duayeni Abdullah Kiğılı'nın yönettikleri bir açık artırmayla de İstanbul Shopping Fest sırasında kullanılacak iki özel imtiyaz hakkı satışa çıkarıldı. İmtiyazlardan biri, AVM'lerden birisi için 18 Mart 2011 gecesi 02:00'ye kadar açık kalma hakkıydı.

Projenin ilk gecesinde Beyoğlu, Nişantaşı ve Bağdat Caddesi'nde alışveriş gece 02:00'ye kadar sürecek. Bu caddeler ile birlikte gece açık kalma hakkını kazanma yarışında, 100 bin TL ile başlayan açık artırmada 250'şer bin dolar ödeyerek toplam 500 bin dolar ile Torium ve İstinye Park ipi göğüslediler. Bu da Shopping Fest'te ciddi bir ekonomik hareketlilik olacağını şimdiden gösteriyor.

Gala yemeğinde perakende sektörünün kullanımı için açık artırmaya sunulan diğer imtiyaz ise bir mecra: Taksim meydanına kurulacak ve 40 gün 40 gece süresince kullanılacak, 10 metrelik özel bir vitrin. Bu vitrinin kullanımı, kıran kırana geçen bir sürecin sonunda, 50 bin dolarla açılan artırma 300 bin dolarla en yüksek teklifi veren Polaris, Kinetix, Flogart, Proshot, Torex, Halley ve Rootless markaları ile faaliyet gösteren Ziylan Grup'ta kaldı.

***
Sektörün yapacağını yaptığı kesin. Bakalım devlet ve yerel yönetimler olayın büyüklüğünü ve önemini ne derecede kavramış; göreceğiz. Nereden?.. Adanmışlık ve ilintili olma oranlarından. Dünkü manzara süperdi, basın toplantısında ve galada devlet ricali tam destek verdi. Ancak bildiğiniz gibi bu işlerde sürdürülebilirlik esastır.
Adanmış olmak (commitment) ile ilintili olmak (involvement) arasındaki farkı anlatan çok hoş bir benzetme var. Diyorlar ki: 'Tavuk yumurtayla ilintilidir. Dana ise pastırmaya adanmıştır...'
Hangi durum söz konusudur yakından izleyip göreceğiz...

<p>Türk müziğinin usta söz yazarı, besteci ve şarkıcısı Selami Şahin, Akşam TV'de yayınlanan Akşam Y

Selami Şahin: Hayatımın filminde başrol oğlumun

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü