• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
29 Haziran 2012 Cuma

'Dijital anlamayı' anlamak gerek...

Türkiye'nin çılgın gündemi içinde bir değişiklik yaptık ve dün Avea'nın kurumsal müşterileri için düzenlediği muhteşem bir konferansa gittik. 'Ar-Ge Kardeşliği' adlı anlaşma dahilinde Avea Labs, MIT Mobile Experience Lab'de yapılan 'Design without Boundaries' (Sınır Tanımayan Tasarım) adlı araştırma dersine sponsor olmuştu. Bu yıl bu çalışma çerçevesinde MIT laboratuvarlarında Avea için toplam 10 proje ortaya konulmuş. Bu projeler; müzik, sosyal paylaşım takvim ve planlama gibi alanları içeriyormuş.

"grafik.20120628231654.jpg"
Avea'nın Kıdemli Direktörleri Egemen Kurdoğlu ve Tunç Taşman'ın takdimi ile Massachusetts Instiute of Technology'nin (MIT) direktörleri Dr. Federico Casalegno ve Dr. Andrew Lippman'ı dinledik...
Lippman'ı Google'layın. Davetli olmanıza rağmen gidemediyseniz ne kaçırdığınızı görün hiç değilse... Lippman, 'Dijital Anlama'nın 4 ayağından bahsetti.

1. 'Big Data' (Büyük veri) Veri çöplüğünden nasıl kurtulunacağına bu bölümde işaret ediyor,
2. İnsanları anlamak, hislerini okumak, fiziksel tepkilerini ölçmek,
3. Mekanları anlamak, mekanlarla ilgili verileri anlamlandırmak,
4. Hissetme (Algılama anlamında)... Lippman, dijital dünyanın yeni çerçevesini böyle çizerken bir de medyadan örnek verdi. ABD'deki yazılı basında reklam gelirlerinin 1950'den bu yana izlediği eğri çok çarpıcı...
'Anlamakta' yarar var...

Koç sorumluluğunu sürdürüyor
Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl Hanım, bu hafta yazdığımız bir yazıyla ilgili bana açıklayıcı bilgiler göndermiş. Ben Koç Topluluğu'na olağanüstü itibar katma değeri getirmiş olan Meslek Lisesi Memleket (MLMM) konusunun Özel Sektör Gönüllüler Derneği'ne (ÖSGD) devredilmesi konusunu anlamakta zorlandığımı yazmıştım. (AKŞAM, 24 Haziran) Koç'a bu kadar pozitif yazan bir toplumsal sorumluluk projesinin bu dernek ve ona üye 21 şirketle 'paylaşılmasının' arkasındaki hikmeti merak ediyordum. Oya Hanım'ın yolladığı e-postanın özeti şöyle:
'... 2006 yılında MLMM Projesi'ni başlatırken ana amaçlarımızdan biri mesleki eğitim alanında örnek bir işbirliği modeli oluşturarak kamu-özel sektör arasında işbirliklerinin yaygınlaşmasına katkı sağlamaktı...
... MLMM kapsamında geliştirdiğimiz tüm etkinlikler bu modelleme çalışmasının bir parçası ve biz bu modeli iş dünyasının genelinde yaygınlaştırmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. ÖSGD ile gerçekleştirdiğimiz 'Meslek Lisesi Koçları Programı' devir töreni de işte bu yaygınlaştırma çalışmalarının bir parçası ve sadece 'koçluk' bileşenini kapsıyor.
... Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi'ni 2006 yılından bu yana burs, staj, istihdam ve koçluk olmak üzere 4 temel bileşen üzerinden uygulamaktayız.
... Koçluk bileşeni hem bursların etkili ve doğru bir şekilde yönlendirilmesini hem de staj ve istihdam ayaklarında eşleştirmelerin yapılmasını sağlayan bir mekanizma oldu.
... Bu da bizi 'Okul-İşletme İşbirliği Modeli'ne götürdü. 20 Koç şirketinden 350'ye ulaşan sayıdaki Meslek Lisesi Koçlarımız son 5 yıldır bu köprü vesilesini görerek, nice başarılı işbirliklerinin (müfredat geliştirme, laboratuvar kurma, eğitici eğitimi gibi pek çok proje) hayata geçmesinde sihirli bir el gibi fayda yarattılar.
... 'Meslek Lisesi Koçları Programını', Türkiye'de pek çok şirkete yaygınlaştırmak üzere ÖSGD ile paylaşmaya gönüllü olduk.
... 2013 yılında son bursiyerlerimizin mezun olmasıyla ana projemizin burs ayağı sona erecek. Ancak MLMM Projesi kapsamında oluşturulan 'Okul-İşletme İşbirliği Modeli' Koç Topluluğu firmalarında sektörlerine özel projeler ile uygulanmaya devam edecek...'

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip