• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
16 Ekim 2013 Çarşamba

Van Praag’ı tanır mısınız?

İlk yarı, milli takımımız tarihinin son 20 yılının özeti gibiydi. Basit bir yerleşme-alan savunması hatası sonucu Robben’in ortası gol oldu. Duran top savunmamız daha doğrusu “savunamamamız” lokumumuz gibi dünyaca meşhur! Ne de olsa San Marino’dan bile yemeyi başarmıştık! 
Sonrasında 20-35. dakikalar arası Euro 2008’den yadigâr “büyük geri dönüş ruhu” geldiysen topa iki kere vur! 15 dakikada tam saha baskı akabinde gelen 5 gol girişimi. 20-35 arasında tıpkı 2002 ve 2008’de olduğu gibi ne kadar pres yaparsak o kadar etkili oynadık. 
Ancak tabii ki Hollanda gibi dünyada top 8’i zorlayan güçlü bir ekole karşı tam saha presi kesintisiz 15 dakikadan fazla sürdürmek imkânsıza yakın. Ayrıca bu presimize rağmen Hollanda ilk yarıda bizden 19 fazla isabetli pas yaptı ve % 82’lik isabetli pas oranı yakaladı. 
2. yarıya değişiklik ve golle başlayan taraf olmalıydık. Ama devreye oyuncu değişikliği ve golle başlayan taraf Hollanda oldu. Ülkemiz liginde “emek değeri” bazıları tarafından yeterince takdir edilmeyen Kuyt anında mikserliğini yaptı ve ülkemizde bir başka eleştirilen oyuncu Sneijder’a golü attırdı. Ve bize bir kere daha asıl en çok eleştirilmesi gerekenin Türk oyuncuların mental dalgalanmaları olduğunu gösterdi. 

GAZ KADAR BİLGİ DE LAZIM 

Sahi, Hollanda Ligi’nde yabancı sınırı yok. Türkiye’de 10 milyon euroluk bonservis bedeliyle transfer yapan Lens’in kim olduğunu bilmeyen “uzman” çok. Hâlbuki Hollanda’nın 2. kez milli olan kalecisi ilk kurtarışını 65. dakikada yaptı. 
O yüzden Hollanda’dan ilham almamız lazım. Mesela Fatih Terim’e toplamda Sneijder’ın yarısı kadar bile milli olmamış Hollanda ilk 11’inin geri 4’lüsü örneğindeki gibi jenerasyon yenileme fırsatını vererek işe başlamalıyız. İşin başında da yönetimsel bağlamda Türk futboluna Fatih Terim kalitesinde etki yapabilecek yeni isimler olmalı. Mesela Hollanda Futbol Federasyonu başkanı Van Praag daha önce futbol yöneticisi olarak büyük başarılara imza atmış bir isim. Praag, Ajax başkanıyken kulübü Avrupa’da önemli kupalar kazanmıştı. Futbol işini de bizzat babasından öğrenmişti. Ne de olsa baba Van Praag, Ajax Avrupa’nın en büyük kupasını üst üste 3 kez müzesine götürürken kulübün başkanıydı! Hiç borç bırakmadı.

<p>Pürüzsüz cilde sahip olmak kadınların en hassas olduğu noktalardan biri. Hava şartları, yanlış ku

Kışa girmeden pürüzsüz cildin sırrı

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi