• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
09 Aralık 2013 Pazartesi

Stoper tandemi= suya yazılan yazı

Maçın başında Cenk’in Gaziantep’i öne geçiren golü Trabzon savunmasının ilk 45’teki ruh halinin daha doğrusu halsizliğinin özetiydi. Tamam, ilk golünde Cenk çok iyi vurdu ama yine de Mustafa Yumlu’nun şutu bloke etmek yerine arkasını dönmesi olacak iş değil. Trabzon’un üst üste şampiyon olduğu yıllarda Necati ile Turgay’ın ya da bir sonraki jenerasyondaki en iyi savunma hattı Ogün-Cengiz-Osman 3’lüsünden herhangi birisinin benzer pozisyonda Yumlu kadar “kaçak müdahale” yaptığını hiç gördünüz mü?
Savunma arkasına atılan ikinci topta bu sefer Cenk’in şutu direkten döndü. O pozisyonda ve ilk yarının neredeyse tamamında olduğu gibi Yumlu-Bamba tandemi bu kadar ağır kalıyorlarsa, Aykut Demir neden transfer edildi? Mustafa Reşit Akçay, stoper olarak Aykut Demir’i istemedi de ondan mı daha çok devşirme sol bekte kullanıyor?
Hadi stoper tandeminiz fiziksel açıdan yavaş, bari mental açıdan kademe paylaşımı-pozisyon almada hızlarıyla bu yavaşlığı dengeleyebilecek kalibrede olmaları gerekmez mi? Cenk’in attığı 2. gole bakarsak söz konusu bile değil sanki! Golden önce rakip takımdan birisinin ilk çapraz koşusunda anında dengesini kaybeden savunma anlayışı ve kademesiyle bu stoper tandemi suya yazı yazmak gibi bir şey!

Colman neden çıkar?

Mustafa Reşit Akçay’ın takım savunmasından ümidi kesip “Bari yediğimizden fazla atalım” edasıyla Emre Güral’ı oyuna alması ne kadar doğru hamleyse Trabzonspor’un çıkana kadar en iyi ismi olan Colman’ı oyundan alması da o kadar büyük hataydı. İlk yarıda % 42 kadar düşük bir seviyede kalan Trabzon’un topa sahip olma oranı 61. dakikada Colman sayesinde % 49’a kadar yükselmişti. Colman’dan sonra ise Trabzon’un topa sahip olma oranı kısa sürede tekrar % 42’ye geriledi.
Tabii Trabzon’un yediği 3. gole bakınca değil Mustafa Reşit Akçay’ın, dünyanın en iyi teknik adamlarından oluşan bir “rüya teknik heyeti”nin düzeltebilecekleri sınırlı kalabilir. Trabzon’un yediği 3. goldeki yerleşme hatasını kelimelere dökmek zor: O pozisyonda ne alan ne de adam savunması vardı. Başta San Marino savunması olmak üzere Trabzon tarihsel kalitesi dışında her şeyi hatırlattı.
Sergen Yalçın geldikten sonra Gaziantep’in yakaladığı değişim önemli. Ancak “Sergen Yalçın etkisi”nin 90 dakikaya yayılması daha önemli. Bunun için sanırım öncelikle Gaziantep yönetiminin son 1 yıldır yaptığı hataları artık tekrarlamaması gerekiyor.

<p>Libya açıklarında batmak üzere olan şişme bottaki 97 düzensiz göçmen, bölgedeki Deniz Kuvvetleri

MSB duyurdu: Mehmetçiğin dikkati faciayı önledi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi