• $9,6032
  • €11,1706
  • 556.654
  • 1492.93
6 Mayıs 2013 Pazartesi

Şampiyonluğun 7 Şifresi

1-)  4-1-3-2/4-3-1-2 sistemi:

Galatasaray, 2 ay önce geçen yılki 4-4-2'sini bir yana bıraktı. Eldeki oyuncu malzemesine en uygun sistem olan top kendisindeyken 4-1-3-2, rakipteyken 4-3-1-2 dizilişine geçiş yaptı. O günden itibaren 13 maç oynayan Galatasaray 10'unu kazandı. Sistem oturdukça şampiyonluk yarışının son düzlüğünde takım form grafiğinin zirvesine ulaştı ve ligdeki son 7 maçın 7'sini de kazanarak şampiyonluğa ulaştı.

2-)  Muslera ve Taffarel:

Ujfalusi gibi lig standardının üstünde bir savunmacısından mahrum olmasına rağmen Galatasaray ligde en az gol yiyen takım olmayı başardı. "İyi bir kaleci, takımın yarısıdır." Formda bir Muslera ise Türkiye standartları için daha da fazlası. Sivas maçı hariç kalesinde 307 şut gören Uruguaylı eldiven, kurtarışları kadar oyun kurulmasına katkısıyla da fark yarattı. Tüm sezon sadece 18 kez topu takım arkadaşlarıyla buluşturamadı. Her iki açıdan da Muslera'nın sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en iyilerinden birine dönüşmesinde kaleci antrenörü Taffarel'in katkısı büyük.

3-)  Selçuk İnan:

Dün gece attığı sanat eseri goller bir yana, tüm sezona yaydığı çift yönlü istikrarı diğer yana. Sivas maçının yıldızı bu maç öncesinde ligde 28 maçta 230 gol girişiminde başroldeydi. Rakipten 388 top çalarken, rakip ceza alanlarına 242 top gönderdi.

4-)  Yıldız yönetimi:

Burak, Drogba, Sneijder, Melo ve diğerleri... Daha önce başka takımlarda zaman zaman "yıldız egoları çatışmalarında" nedeniyle sıkıntı yaratan oyuncular çok iyi yönetildi. Hepsinden üst düzey verim aldı.

5-)  Scott Piri:

Fatih Terim'in en doğru hamlelerinden birisi performans koçu Piri'yle çalışmak. Yedeklerin alternatif oyuncuya dönüşmesi kadar kadro derinliğinin (Umut ve Elmander'in yedek kaldığı bir derinlik) optimum verimde kullanılmasının gizli kahramanı 2006'da Almanya, 2008'de Türkiye Milli Takımı'nda çalışırken fark yaratan Piri.

6-) Sağlık Heyeti ve kondisyoner Yasin Küçük:

2 yıl öncesinde neredeyse her antrenmanda bir oyuncunun sakatlandığı Galatasaray, ligde 27 ayrı oyuncuyla mücadele etme avantajını yaşadı. % 90 oranda ideal 11'le mücadele ederken fizik-kondisyon ve sakatlık konusunda başı ağrımadı.

7-)  Yeni stat: Yeni Ambians ve yükselen gelirler.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri