• $17,8626
  • €18,4423
  • 1026.52
  • 2829.58
19 Haziran 2014 Perşembe

Sampaoli‘den Altınsay‘a sevgilerle

İspanya, Euro 2008’de gruptan çıkmayı ilk 2 maçta garantilediği için yedeklerle başladığı Yunanistan maçından beri ilk kez büyük bir turnuva maçına Xavi’siz başladı. La Liga’nın son 1 ayında topu topu 90 dakika oynayabilen Pique yerine Martinez ve Euro 2012’den beri İspanya’nın en golcü ismi Pedro da Hollanda maçından farklı olarak 11’deydi. Ancak bu pansumanlar, yarayı iyileştirmeye yetmedi çünkü asıl radikal değişiklik ileri uçta Costa’nın olması. 2 maçtır kaleyi tutan tek şut atamayan Costa, A.Madrid’den takım arkadaşları Koke, Gabi ve Juanfran’ın ortalarını, uzun ara paslarını kaçmış bir treni bekliyormuş gibi bekledi!

Şili ise Bielsa’nın devamı niteliğindeki Sampaoli tarafından 3’lü savunma kurgusu ile sahadaydı. İlk maçta İspanya’nın 3 stoperli Hollanda karşısındaki çaresizliğini de hesaba katınca,Sampaoli takım savunması adına eldeki malzemeye göre en doğru kurguyu seçmişti. Gerideki 3 stoperin boy ortalaması 1.75’ti ama 1.88’lik Costa’ya havadan tehlikeli olma fırsatını vermediler. Çünkü Şili savunmayı en ileri ucundan itibaren çok efektif yaptı. İspanya’nın silahıyla İspanya’yı yenerken topu kaybettiği yerde ve anda yaptığı 3’lü sıkıştırmalarla İspanya’nın “seri pas silahı”nı eline almasına bile fırsat vermedi. Şili 1-0 öne geçtiğinde bile orta sahanın merkezindeki Vidal Casillas’a pres yapıyordu!

İlk yarıda Şili’nin takım savunması kadar takım hücumu da son derece zekice hareket etti. İlk gol, 3 pas sonrası altıpastan atılan ideal takım golüydü. Savunmayı bitirdikleri anda hücuma, hücumu bitirdikleri anda savunmaya geçebilmeleri Şili’ye galibiyeti getiren anahtar oldu.

2. yarıda Şili, elemelerde 3-0 öne geçtikten sonra 3-3 biten Kolombiya maçında yaptığı hatayı tekrarlamadı. 2 yaz önce İbrahim Altınsay, Samet Aybaba göreve gelmeden önce Sampaoli’den bahsetmişti! “O da kim?” diyen yönet(emey)ici online mı?

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım