• $15,9176
  • €16,8616
  • 942.118
  • 2393.61
21 Haziran 2013 Cuma

Rus Ruleti’nde olur o finalde olmaz

Dünya futbol tarihinde penaltılar sonucu maç kazanınca şikeyle itham edilen tek takım Beşiktaş! 120 dakika sonucunda eşitlik bozulmayınca kazananı belirlemek için kullanılan temdit penaltıları, birçok otorite tarafından ‘futbolun Rus ruleti’ olarak tanımlanır. İşin aslı Rus ruletinde bile şike yapmak mümkün ama futbolda penaltı atışlarını ayarlayabilecek kudrette olan varsa, mantıksal olarak Türkiye Kupası ve akabinde katılanacak UEFA Ligi’nin cüzi gelirleri yerine herhalde bahis şikesi yaparsa daha ‘kârlı’ çıkar! Çünkü önceden penaltılara gidip gitmeyeceği bile belli olmayan, gitse bile sonradan oyuna girebilecek oyuncuları da ‘bağlamak’ adına tam 36 oyuncuya ‘pay’ vermeniz gerek…

Teorileri, varsayımları uzatmaya, mantık kurallarını zorlamaya daha fazla gerek yok: Baggio, Zico, Socrates gibi büyük ustaların kaçırabildiği; Hayrettin, Yaşar gibi kalecilerin kurtarabildiği penaltıları ‘bağlamak’ olacak şey değil! ‘Oldurmak’ için 36 kişiyi de ‘ayarlamanız’ ve ‘pay’larını vermeniz gerek!

LYON BANKA TESCİLLİ  

Ancak Beşiktaş halen 2 yıl önce İBB ile oynadığı ve penaltılar sonucu kazandığı Türkiye Kupası finali yüzünden ‘TFF’nin pası’yla UEFA tarafından itham altında bırakılıyor. İşin aslı Lyon-Dinamo Zagreb maçından önce Lyon bankası Credit Lyonnais’den çıkarken görüntülenen Zagreb’li Vida’nın fotoğrafı ve maç içinde takımı gol yedikten sonra Lyon forveti Gomis’e gülümseyerek göz kırpmasını ‘delil’ saymayan UEFA’nın bu konulardaki güvenilirliği çok tartışılır. Ülkesinde şike yaptığı delillerle kanıtlanan ve küme düşürülen Marsilya’nın o sezonki Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu’nu geçerli sayan, daha sonra 2007’de İtalya’da şike yüzünden puanı silinen Milan’a sezon sonu Şampiyonlar Ligi kupasını veren UEFA bu! Belhanda’nın Ajaccio maçında tartışılan penaltısını ‘Penaltıda ayarlama olamaz’ diye yok sayıp Türkiye Kupası’ndaki 10 penaltıdan itham yaratan UEFA bu!

Yine de asıl kabahat yıllarca Beşiktaş’ı layığınca, gerektiği gibi yönetemeyenlerde. Dünyada başka hangi kulüp penaltılarla kazandığı maç nedeniyle aynı ithamla karşılaşsa çoktan maçın videosunu izletir, adı geçen İbrahim Akın’ın attığı gol kesmezse penaltıları izletir, bu ithamdan çoktan kurtulurdu. En kötü ihtimalle ‘O zaman Bayern Münih’i de soruşturun. Finalden önce Dortmund’un yıldızı Götze’ye telefon eden hatta imza attıran İbrahim Akın mıydı?’ demek bu kadar zor mu? 

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister