• $8,5232
  • €10,1224
  • 494.551
  • 1431.78
24 Kasım 2013 Pazar

Gölgede ve hakem karanlığında futbol

Mancini için taktiksel açıdan dönüm noktası niteliğinde bir maçtı. İtalyan hoca en doğrusunu yaptı. Son 2 yenilgideki gibi kafasındaki ideal sisteme göre oyuncuları ideal mevkilerinden çok farklı yerlere monte etmeye çalışmadı. Takımı eldeki oyuncu malzemesinden optimum verim alabileceği şekilde bir sistemle sahaya sürdü. Mesela Burak Yılmaz, sol açıkta ne kadar kötüyse daha önceki 2 sezonda olduğu gibi santrforda o kadar iyi. Burak 1 gol attı, bir de rakibi oyundan attırdı. Selçuk, “Sneijder mevkisi”ne devşirilmek yerine 2 şampiyonluktaki “çift yönlü merkez dinamo” olarak kullanılınca gollerin başrolünde oldu.
İlk 11’deki tek büyük sıkıntı sezon başının en kötü performans gösteren stoperi Dany’nin sağ bekte yer almasıydı. Galatasaray yakın tarihinin hiçbir ideal sağ beki sarı kart gördükten sonra 20. dakikada Dany’nin yaptığı hatayı yapmaz. Mesela bir İsmail Demiriz ya da Capone ilk 20’de bu kadar saçma 2 sarı kart görüp takımını 10 kişi bırakmazdı! Dany’den daha kötü bir de Halis Özkahya vardı çünkü Dany’den daha uzun süre sahada kaldı!
Dany’nin kariyerindeki 3. kırmızı kartıydı. Kamerunlu savunmacı bu 3 kırmızıyı da ilk 30 dakika içinde gördü. Ancak Halis Özkahya sadece bu maçta hakem olarak Dany’nin kariyeri boyunca yaptığı hatalardan bile daha fazlasını yaptı. Bu kadar hata yapan hakemlerle ne marka kalır, ne de değeri.
İşin kötüsü dün gece her iki takım formasıyla gerçekten de güzel oyuncuların güzel performanslarını izledik. Ama maçın hakemi onları gölgeledi. Daha önceki 2 sezonun en iyi çift yönlü orta sahası olup dün gece ideal mevkisinde adeta yeniden doğan Selçuk’u, İtalya Serie A tarihinin en iyi hücumcu beklerinden Cicinho’yu daha çok izlemek, daha çok yazmak, analiz etmek isterdik. Umut Bulut’un estetik açıdan harika oynamasa da profesyonellik ve mesleğe saygı açısından kolektif emekleri, Roberto Carlos’un ısrarla oynatmaya çalıştığı Brezilya futbolu… Gerçek futbol değerleri bunlar. Halis Özkahya ile gerçek futbolun alakası ise İzlanda kışları ile güneşin alakasından bile daha az! Türkiye’de bir başkası mesleğini bu kadar kötü yapsa o mesleğe ne kadar devam edebilir? “Asıl marka değeri” bu sorunun cevabı kadar…

<p>Kadına ve çocuğa yönelik şiddetin arttığı dünyamızda hukuk alanında bilmediğimiz ya da eksik bild

Aile içinde şiddetine maruz kalanlar ne yapmalı?

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı