• $9,5361
  • €11,0297
  • 548.905
  • 1519.25
7 Ekim 2013 Pazartesi

(Fenerbahçe - Trabzonspor) Hızlı düşünmek mi hızlı koşmak mı?

Kariyerlerine en alttan başlayıp, en üste kadar tırnaklarıyla kazarak gelmiş iki teknik adam. İki usta futbol stratejisti Ersun Yanal ve Mustafa Reşit Akçay. Ancak 90 dakika sonunda futbolun ölümsüz yasalarından birisi, maçın skoruna damgasını vurdu: Teknik direktörünüz ne kadar iyi bir taktik-strateji hazırlarsa hazırlasın, maçtaki başarı oranınız % 80 futbolcuların performansına bağlıdır. 

Trabzonspor, Akçay’ın kurguladığı başarılı kontrataklarda rakip kaleye ne kadar hızlı indiyse oyuncular son vuruşlarda da o kadar yavaş kaldığı için ilk 45’te Fenerbahçe kalesini tutan tek bir isabetli şut dahi atamadı.Fenerbahçe ise ilk yarıda 3’ü isabetli 9 şut atarkentopa % 16 daha fazla sahip olup rakibinden 91 fazla pas denedi. Ancak skor üstünlüğünü ele geçirememesinin sebebi zaman zaman “inceci oynaması” gereken oyuncuların topa hiç basmamalarından dolayı sarı- lacivertlilerin45 dakikada 56 pas hatası yapmasıydı.
İlk yarı sonunda sahanın en çok koşan 5 oyuncusundan 4’ü Fenerbahçe’dendi ancak takım olarak “topu doğru koşturma” prensibi es geçilince, Trabzon’un 3’ü stoper orjinli geri 4’lüsü ve önlerinde ıslıklandıkça daha da hırslanan Zokora’nın performansı karşısında Sow, Webo ve Kuyt gibi ligin usta golcüleri en verimli oldukları yer ve zamanlarda topla buluşamadılar.
Ersun Yanal, son 30’da Emenike’yi de sahaya sürdüğünde, Fenerbahçe 4 forvete döndü ama forvetlerin verimi artmadı. Trabzon ise son bölümde Lazio maçının fiziksel ve mental yorgunluğundan mustaripti. Maçın son bölümünde sağ açıkta yedek sağ bek Zeki Yavru’dan medet umdular. Ama Janko’ya oyun tarzına uygun tek birkenar orta gelmedi. İki hoca damaçın son anına kadar çok uğraştılar, adeta jet hızında satranç oynadılar. Oyuncuları ise işin satranç değil hız ve tempo kısmında hocalarının düşüncelerini sahaya yansıttılar. 2 takım da çok hızlı oynayınca, fiziksel hızını akıl hızıyla birleştiren taraf avantaj sağlar dün gece ise oyuncuların fiziksel ve mental hızları birbirine yetişemedi.
Hızdan söz açmışken, Hüseyin Göçek oyun temposuna yetişemediği için gerekli gereksiz oyunu durdurup tempoyu düşürdü kendince. Birçok düdük çaldığı maçta olduğu gibi sahanın en kötüsüydü.

<p>Navigasyonda araç yerine yaya yolunu açtı. Otomobili merdivende asılı kaldı.</p><p>İlginç olay, s

Navigasyon kazası!

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu