• $9,3
  • €10,8273
  • 528.908
  • 1429.85
24 Ekim 2013 Perşembe

Ezber bozan galibiyet

Türk futbol kültürünü esir alan yüzlerce anlamsız klişeden bir tanesi “İtalyan teknik adam = Defans”. Euro 2012’de ofansif açıdan en parlak performans sergileyen 3 milli takımdan birisi İtalya, başındaki hoca Prandelli de İtalyan değil de Papua Yeni Gineli miydi? 
İtalyanlar kendi klişelerini yıktılar, Sacchi-Lippi önderliğinde catenaccio ezberlerini çoktan bozdular. Artık yeni formül şu: “İtalyan hoca=Karşındaki rakibe göre değişen pragmatik futbol.” 
Mancini de takımını, son 19 maçın sadece 1’inde gol yemeyen Kopenhag’a karşı golü bulmanın en kestirme, en pragmatik yolu olan hücum presle başlattı. İlk yarı bittiğinde skor 3-0’dı ama hakem bitiş düdüğünü çaldığında Galatasaray halen rakibin geri 4’lüsüne pres yapmakla meşguldü. 
İlk gol öncesinde Galatasaray’ın “en defansif” orta sahası Melo, sağ forvet Bruma ile beraber rakibin sol stoperine o kadar etkili bir pres yaptı ki Kopenhag savunması kalecisine geri pas bile atamadı, topu taca yolladı! Yaklaşık 2 dakika sonra bu kez sol bekte başlayan ve maç öncesinde bekte oynatılması “yeteri kadar ofansif olamayacağı” gerekçesiyle eleştirilen Dany, sağ kanatta köşe gönderi civarında Drogba ile “karşı pres”e katıldı. Kapılan topta Dany, Premier Lig beklerininkileri anımsatan bir orta ile ilk golün asistini yaptı. 

Eboue&Sneijder’ın sırrı

Dany’nin performansı, bir başka yıllardır esiri olduğumuz klişeyi yıktı. Evet, Riera daha ofansif bir oyuncu ama nasıl çok savunmacıyla çıkınca otomatikman az gol yemiyorsanız (bakınız San Marino’un tüm maçları) aynı şekilde çok ofansif oyuncu ile başlayınca çok gol atmanız garanti değil. Dany’nin sol bekte başlaması savunmayı dengelerken, sağ kanattaki Eboue’yi ofansif açıdan daha da özgürleştirdi. Eboue ilk 45’i 2 asistle tamamladı. Mancini aşısı, Eboue ile beraber en çok Sneijder’a yaradı, Hollanda fizyoterapisti Van Alphen’in katkısıyla yaramaya da devam edecek gibi. Bir başka Mancini farkı da Burak bu kez santrfor oynatılmıyor diye küsmedi, sol forvette hayatının en iyi pres performansını sergiledi. 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Başkan Recep Tayip Erdoğan'a Angola ziyaretinde  eşlik eden eşi

“Geleceği kadınlar belirleyecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu