• $9,6264
  • €11,1766
  • 558.154
  • 1492.93
21 Ekim 2013 Pazartesi

Eksikleri pasla tamamlamak

Topuz’un uzun süredir yaptığı en iyi orta. Sow’dan bir önceki lig maçında klasına yakışmayacak şekilde kaçırdığı gollerin acısını erkenden çıkarttığı bir gol vuruşu. Fenerbahçe orta sahası pasların şiddetini iyi ayarlasa belki de sarı-lacivertlilerin ilk 45’te en çok mesafe kat eden 3. ismi olan Sow beklenen patlamayı ilk 15’te yapıp eksik Fenerbahçe’ye çoktan 3 puanı getirebilirdi. 

Peki, ilk 15 dakikada rakibinden tam 100 tane fazla isabetli pas yapan oyuncular, neden Erciyes ceza alanına yaklaşınca aynı pas kalitesini sergileyemediler? Çünkü bu maça kadar ligde rakip ceza alanlarına en fazla isabetli pas gönderen Fenerbahçe merkez orta sahası Meireles yoktu. Artı sezon başından beri herkesin kademesine girmekle kalmayıp Fenerbahçe’nin ligde hücum bölgesine en fazla isabetli top gönderen 5. oyuncusu olan Alves’in de eksikliği fazlasıyla hissedildi. 
Alves en çok asli görevi olan savunmada seken topları kesen adam rolüyle arandı. Azofeifa’nın maçı 1-1’e getiren frikiğinden önce Alves orada olsa pozisyon o kadar karmaşık hale gelip Fenerbahçe savunmasının başına bela açar mıydı? 
Aynı şekilde Mehmet Topal olsa Fenerbahçe ilk 45’te 307 kadar yüksek bir isabetli pas sayısı yakalamışken Erciyes’in kontrataklarında bu kadar tehlikeli anlar yaşar mıydı? Öyle ya da böyle eksikler Fenerbahçe’nin oyununu etkiledi. Caner’in tam da “Kontrolsüz hırs yarar değil sadece zarardır” sözünü somutlaştırdığı anda Ersun Yanal, sol bekini oyundan almasa Fenerbahçe bu maç özelinde ekstradan eksik kalabilirdi. 

552 PASLA 2 GOL 

Ersun hoca 2. değişikliğini 57’de yaparken Selçuk’un yerine Alper girdi ve Baroni’nin yerine forvet hattına en yakın merkez orta saha rolüne geçti. Alper’in hücum hattına eklediği dinamizm üst üste pozisyonlar üretilmesini sağladı. Ancak Belçika liginde 6 yıl kalitesini konuşturup Sırbistan Milli Takımı’na kadar yükselen Jorgaçeviç, skoru uzun süre 1-1’de tutan isim oldu. İlk 60 dakikada % 67 gibi çok yüksek bir oranda topa sahip olan Fenerbahçe 80. dakikada 525 isabetli pas yapmıştı. Yanal’ın son kozu Emenike oyuna dâhil oldu ve 552. isabetli pastan sonra sarı-lacivertlilerin aradığı gol geldi. Ersun Yanal, ideal futbolunda inat etti. Kuyt onu halen beğenmeyenlere nazire yapan cinsten bir orta ile Yanal futbolunu haklı çıkardı! Bu kadar önemli eksikler varken ekstradan değerli bir 3 puanı getirdi. 

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri