• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
22 Ekim 2013 Salı

Atiba’sızlık...

Maçtan önce meslektaş olmaktan gurur duyduğum Mert Aydın “Atiba'nın yokluğu, taraftarın yokluğundan önemli” demişti. İlk yarıda kulakları bolca çınladı. Atiba'sız-Oğuzhan'sız Beşiktaş, ilk yarıyı bu sezonun en çok pas hatası (dakika başına 1'den fazlaya tekabül eden 55 pas hatası) yaptığı ilk 45 olarak oynadı. İlk 7 haftada ligin toplamda en fazla isabetli pas veren 3. oyuncusu olan Atiba, aynı zamanda Beşiktaş'ın maç başına (Fernandes'ten sonra) en fazla pas alan ve en fazla topla buluşan 2. oyuncusuydu da… 

Veli ve Necip'ten Atiba ayarında bir pasörlük bekleyen yoktu ama en azından oyunun temposunu dikte edebilecek kapasitedeki enerjilerini sahaya yansıtmaları gerekiyordu. İlk 7 haftada Beşiktaş'ın en çok top sürerek hücum başlatan oyuncusu Sivok da ısınırken sakatlanınca, ilk 45'te tüm oyun inşası yükü Fernandes'in sırtına bindi. Fernandes her şeyi yapmaya çalışırken asıl kalitesinden uzak bir performans sergiledi. Çünkü Biliç'in asıl oyun planı Fernandes'in mümkün olduğu kadar 3. bölgede topla buluşması üzerine kurulu.Fernandes, diğer 2 bölgede çok yıpranmadan enerjisini salt ofansif kullanmalı:100 maçta 20 gol 41 asiste imza attığı yaratıcılığından maksimum faydalanılmalı.

OLCAY ÇOK FORMSUZ

Ancak oyun geriden “Japon Sanat Filmi temposu”nda kurulunca, Fernandes'ten sonra Beşiktaş'ın iki potansiyel patlayıcı-hızlı ofansif kozu olan Olcay ve Gökhan Töre de fark yaratan ofansif güçlerini kullanamadılar. Eksikler ve taktik plan bir yana, Olcay bu sezon geçen yıla göre çok formsuz. Almeida'nın kaleciyle karşı karşıya kaçırdıkları Olimpiyat'tan İnönü'ye yol olur o ayrı. Ama o pozisyonda Olcay, pası Almeida'nın en zayıf noktası olan sağ ayağına yerden atıyorsa, Olcay'a da Almeida kadar kızmak gerek!

KERİM Mİ, DENTİNHO MU?

Tabii 60. dakikada Almeida'nın yine karşı karşıya kaçırdığı pozisyon da başlı başına bir “teknik arıza” numunesiydi. Bu tip pozisyonlarda belirleyici olan topun ilk ayağa geldiği andaki kontrolünüzdür. İyi kontrol % 51 gol demektir. Asıl mesele “Avrupa'da yılda 2.5 milyon Euro maaş alıp topu bu kadar kötü kontrol eden kaç santrfor var?” sorusunun cevabında. Bir sorunun cevabı daha önemli: Hatlar arası kopuk olan hız bağlantısını ağır Rize savunmasına karşı devreye sokacak jeneratör kontenjanından Kerim Frei varken, neden“twitter gol kralı”Dentinho oyuna alındı?

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi