• $13,5571
  • €15,3012
  • 776.901
  • 1981.04
30 Eylül 2013 Pazartesi

23 şuta 1 gol

UEFA yarı finaline çıkan ideal 11’den 8’i sahadaydı. Sahada olmayan 3’lü yerine oynayan Alves, Alper ve sol bekte başka bir futbolcuya dönüşen Caner, geçen yılki Fenerbahçe ile bu sezonki Fenerbahçe’nin oynadığı futbol arasındaki farkın forma giymiş halleri gibi. Geçen sezon Fenerbahçe, Gençlerbirliği’ne konuk olduğu dönemde kadro darlığı ve 3 kulvardaki yoğun maç trafiğinin de etkisiyle her maçta öncelikle alanı daraltmayı planlıyordu. Dün gece ise bir kez daha gördüğümüz gibi 2013-14 model Fenerbahçe önce savunmada alanı daraltmaktan çok hücumda alanı genişleterek rakiplerine üstünlük kurmayı hedefliyor.
İlk 15 dakikada Fenerbahçe’nin hücum iştahı üst düzey olsa da Gençlerbirliği’nin oyunu aşırı yavaşlatma stratejisi karşısında Sarı-Lacivertliler rakibine pres yapmayınca topla oynama oranında eşitlik ortaya çıktı. Çünkü Fenerbahçe o ilk 15’te neredeyse hiç hücum pres yapmadı. İlk yarının kalanında da Gençlerbirliği tempoyu düşük tuttukça Fenerbahçe’yi belli ölçüde pasifize etmeyi başardı. Fenerbahçe ilk 45’te hızlı çıkmayı başardığı ender anlarda forvetleri basit ama efektif pas tercihleri yerine gereksiz zorlamalara yönelince ilk yarı golsüz sonuçlandı.

Karambol ustası Kuyt

2. yarıda ise Fenerbahçe rakibi karşılama mesafesini rakip kaleye yaklaştırarak hücum presle başladı. Ancak geçen hafta sarı-lacivertlileri kanattan uçuran 2’li Caner ve Gökhan Gönül ortalarda beklenen isabeti sağlayamadı. 50. dakikaya geldiğimizde Fenerbahçe 15 orta denemiş ama sadece 4’ünde topu cezaalanında Fenerbahçeli oyuncularla buluşturabilmişti. Fakat 2. yarıdan itibaren her iki kanat beki ortadan çok ayağa pasla hücuma genişlik kazandırdı ve atakların sahanın ortasından olgunlaşmasını sağladı. Bu stratejiyle 8 dakikada 2 net pozisyon bulduktan sonra 3. tehlikeli pozisyonda gol geldi. Hangi ülke liginde hangi formayla oynarsa oynasın, Dirk Kuyt son 10 yılın en ‘usta karambol’ golcülerinden birisi. Dün gece dakika 90 olduğunda sadece 3’ü rakip kaleyi tutan 23 şut atan Fenerbahçe’ye 3 puanı getiren bir kez daha Kuyt oldu.
Gençlerbirliği ise sezon başından beri 4. kez sahadan 1-0 yenik ayrıldı. Böyle devam ederse fatura Metin Diyadin’e çıkacak gibi. Ancak Diyadin’in asıl hatası Azofeifa ve Vleminckx’in yerine Stancu’yu alan bir yönetimin teklifini kabul etmesi!

<p> </p>

Muhalefet yatırıma neden karşı?

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi