• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
14 Nisan 2014 Pazartesi

14 farklı golcüyle açılan puan farkı

Fenerbahçe’nin bu sezon Türkiye Ligi için en önemli avantajı tek kulvarda mücadele eden bir takım olarak kadro derinliğinin fazlasıyla kaliteli olması. Dün gece Fenerbahçe’nin ideal 11’inden tam 5 oyuncu yani neredeyse yarısı ilk 11’de değildi. Hatta Fenerbahçe dün gece 3’ü bu sezon A takımda hiç forma giymemişgenç oyuncu ilekerhen takviye edilmiş 17 kişilik maç kadrosu bildirdi. Fakat bunca eksiğe rağmen sahaya çıkan Fenerbahçe ilk 11’indeki oyuncular, toplamda 486 kez kendi ülkelerinin milli formalarını A takım seviyesinde giymişlerdi. Ayrıca Salih Uçan son 5 yılda alt yaş kategorilerinde Türkiye formasını 49 kez giymiş bir oyuncu.

Gerçekten de sezonun bu bölümünde yetenek kadar tecrübe de belirleyici oluyor. Kadlec eskiden Bundesliga’da aranan bir sol bekti. Son yıllarda ise Çek Milli Takımı’nda sol stoperde daha başarılı. Bu sezon da Fenerbahçe’de süre bulduğunda bekten çok stoperde faydalı oldu. Çek solak en büyük katkıyı da dün gece yaptı. Yıllardır Çek Cumhuriyeti Milli Takımı’nın da en golcü savunmacılarından olan Kadlec, geçen sezon meşhur FIFA 13 bilgisayar oyunun Çek Cumhuriyeti’nde satılan versiyonunun kapağında yer almış popüler bir isim aslında.

Solaklardan söz açmışken Caner sakatlanıp çıkana kadar yine Türkiye Ligi’nin bu sezonki açık ara en iyi ofansif sol beki olduğunu tekrarlayan kalitede oynadı. Perdeyi açan frikik golü ise yıllarca sol önde oynamış olmanın getirdiği bir avantaj. Caner sadece iyi bir sol ön oyuncusundan ülkenin en iyi faal sol bekine dönüşümünü başarıyla tamamlamadı, Avrupa’nın en iyi sol beklerinden birisine de dönüştü. Tıpkı Türkiye tarihinin en iyi sol beki Abdullah Ercan gibi daha önce önde oynama tecrübesinin fundementalını (Ersun Yanal etkili) pozisyon-taktik zekâsı ile harmanladı.

Fenerbahçe’de bu sezon 14 ayrı oyuncu gol attı. Dilerim “Ersun hocanın takımları 2. yarılarda düşer” klişesi yerine bunun üzerine de konuşulur. Malzeme oldu mu Ersun hocanın çalıştırdığı takım kolay kolay düşmez hatta birçok oyuncu bireysel açıdan gelişirken takımı da kolektif açıdan daha da güçlü hale getirir.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor