• $8,5375
  • €10,0992
  • 494.184
  • 1431.78
26 Ekim 2014 Pazar

Yeni Fener’de vazgeçilmez yok

İsmail Kartal’ın sahaya çıkardığı 11’de “yeni bir anlayışın” sinyalleri vardı.

Şöyle: Caner’in oynamayışında “3 sarı kartı var, Beşiktaş maçı düşünülerek oynatılmadı” tezi doğru değil. Hafta içi düz koşu yapıp, idmanlara çıkmadığı ve “adalesinde küçük sorun olduğu için” oynatılmadı.

Serdar Kesimal da maç eksiği ve devamlı idman sakatı olduğu için ilk 11’de oynatılmadı. Mehmet Topal da mecburiyetten Kadlec’in yanında oynadı.

Yani; yeni beyaz sayfada futbolculara verilen mesaj: “Kimse vazgeçilmez” değil ve “İdman devamsızlığı olmayan ve çalışan formayı giyer.”

Doğru mu!

Bir futbolcu yedek kulübesinde oturuyorsa sakat değildir. O vakit oynatılmaması yanlış. Caner bu takımın en etkili oyuncusu. Serdar oynamazsa o zaman maç eksiği hep olacak. Niye 18 kişilik kadroda tutuluyor. Süs olsun diye mi?

F.Bahçe’nin ilk yarıda zorlanmasının nedeni, “Baskılı ve çabuk oynuyor” görüntüsüne karşın tehlikeli bölgelerde etkili olamamasıdır. Kapanan defansı nasıl açacaksın? Top hakimiyeti kuvvetli olan, dar alanlarda becerisi yüksek Alper hünerini rakip ceza sahası içinde gösterecek. Orta sahada topu alıyor, tempo getiriyor, sonra üç kişi bastırınca enerjisi bitiyor. Ceza sahasına girerek iki doğru hareket yaptı, birisi Emre’nin attığı penaltı. Yani dikine oynayan Alper ceza sahasında etkili olacak. İkinci olumlu hareketinde de Sow’un zamanlaması vardı.

Sakın bana “Diego” demeyin. Bıyık bırakmış, yeni imajı güzel olmuş. Ama futbolunda değişen bir şey yok. Orta sahada al gülüm ver gülüm. F.Bahçe bu futbolcuyu “Topu ayağına alınca arkadaşına ver” diye mi aldı, “Riske gir, futbolunu göster; riske gir, maçı kazandır” diye mi? O yönü yok. F.Bahçe ikinci yarıda G.Birliği açılınca etkili oldu. Bu kez sahada çabuk, ikili oynayan ve pozisyon üreten taraftı. Ancak Kadlec’in, Topal’ın o pozisyonları gol olmalıydı. Sıkıntı; zor pozisyona giriyorsun, kolayını atamıyorsun. Sow’un kale çizgisinden çıkarılan topu da öyle. Yumuşak vurdu.

Hakem, G.Birliği’nin açıklamalarından bayağı etkilenmiş. Oyunun sertleşmesine göz yumdu. Mervan’ın Kadlec’in ayağına basmasına dünyanın her yerinde kırmızı kart verilir. Ama sarıyı bile göstermedi. Keşke hakem devre arasında F.Bahçe soyunma odasına gidip Kadlec’in ayağının ne halde olduğunu görseydi.

Sonuç: F.Bahçe bir çıkış arıyor. İyi oynamak istiyor, devamını getiremiyor. Tek çözümü haftaya ligin en iyi takımı Beşiktaş ile oynayacağı maç. O maçı kazanırsa havayı ve patlamayı yakalar.

<p>Kadına ve çocuğa yönelik şiddetin arttığı dünyamızda hukuk alanında bilmediğimiz ya da eksik bild

Aile içinde şiddetine maruz kalanlar ne yapmalı?

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı