• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
1 Temmuz 2011 Cuma

Yabancı çöplüğü

Büyükler istedi, kurallar delindi, kadroya giremeyenler yan gelip yattı, kendi maçına bile gitmedi MİLYON EUROLAR SOKAĞA ATILDI!

6 artı 2 kuralı kalsa, ligde 104 yabancı top oynayacaktı. Sayı bir yılda 10 ve üstüne çıkınca kulüpler tribünde oturttuğu 96 yabancıya boş yere para ödedi. O milyon eurolarla neler neler yapılabilirdi

6 artı 2 artı 2 eşittir 10 yabancı... Bir de serbest bırakılırsa ne olacak!
Yazık değil mi bu ülkenin har vurup harman savrulan paralarına.
Geçen sezon Süper Lig'deki
18 takımın kadrosunda, 180'i yabancı 555 futbolcu vardı... İstanbul Bş. Belediye (5), Antalya (7), Trabzon (8) Kayseri, Eskişehir, Kasımpaşa (9), Fenerbahçe, Sivas (10), Bursa, Galatasaray, Manisa, Ankaragücü, Gençlerbirliği (11), Buca, Kayseri (12). Türk olan Aurelio ve Nobre dışında Beşiktaş 15 yabancı ile mücadele etti.
Bu ne demek?
6 yabancı sahada, ikisi de kulübede oturduğuna göre 8'in üstündeki yabancılara verilen paralar çöpe gitti.
Kadroya giremeyenler sözleşmeleri de sağlam olduğu için paralarını kuruşuna kadar alıp, yan gelip yattılar. Takımının maçlarına bile gitmeyenler oldu.
6 yabancı sınırlaması olsa, ligimizde 108 yabancı futbolcu olacaktı.
72 yabancıya bol keseden euroları dağıttık.
8 dediler, 144'e çıktı. O da yetmedi, onun üstüne çıkınca 36 futbolcuya havadan para dağıtıldı.
Sana ne, sen mi veriyorsun demeyin. Çok mu zengin ülkeyiz.
100 milyon euronun üstünde parayı sokağa atıyoruz.

HOVARDALIK ZARARLI
Asla yabancılara karşı değilim. Futbol bir şov oyunu ise renk katacak, gençlerimize katkı sağlayacak olanı başımızın tacı ederiz. Ama 3 kulüp hava atacak diye önüne geleni almanın, kötü örnek olmalarının Türk futboluna faydası ne!
Oysa sokağa atılan o paralar ile neler yapılır neler...
Genç takımlara önem verip, yeni yıldızlar çıkarılabilir...
İki senede bir Maliye Bakanı'nın kapısına gidip vergi affı istenmez.
Tesis yapılır.
Amatör şubelere destek verilir.
Yapılır da yapılır. Hiçbir şey yapmasan kulüplerin borçları azalır.
Mahmut Özgener Federasyonu (Yeni başkan da o yönetimdeydi) yabancı sayısını azaltma kararı almıştı. Süre de vermişti. Ama elinde fazla yabancı olan takımları rahatlatmak adına baskılardan kuralı bozarak 10'a çıkardı.
Dilerim, yeni başkan dik durur bu savurganlığın önüne geçer.
8 için sınırlama koyar, iki sene sonra da sayıyı 6'ya indirir.
Çünkü hem ülkemizin parası sokağa gitmez, hem de ligimiz yabancı çöplüğüne dönmez.
Sırf Avrupa'da oynatacağım diye yapılan hovardalık ülke futboluna zarar veriyor. Kaç takım Avrupa'da tur atlıyor ki?

EGOMUZ FRENLENMİYOR
Kendi ülkemizde, kendi ligimizde 5 Türk futbolcusu oynatıyoruz, sonra da ismine 'Türkiye Süper Ligi' diyoruz.
Gençlerimize mi güvenmiyoruz, yoksa yabancı hayranlığı egomuzu mu frenleyemiyoruz.
'Avrupa'da futbolcu ucuz, bizim yerliler çok pahalı, onun için bu yolu tercih ediyoruz' sözleri de pek doğru değil. İyi bir ekip çalışması yapılırsa ülkemizde ne cevherlerin olduğu orta çıkar. Yeter ki, kendi yıldızını çıkarmayı kafana koy. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.
Kendi yıldızımızı çıkarmanın zamanı geldi.

Medya 'OTEL' ARIYOR
Fenerbahçe'yi izleyecek gazeteciler harı harıl kalacak yer arıyor. Topuk Yaylası'nın yakınında otel yok. Pansiyonculuk da henüz gelişmemiş. En yakın yer Düzce veya Abant'taki oteller. Ormanın içine karavan koyup, takımı sabah akşam izlemek isteyen bile oldu. Ancak o sistem için elektrik ve su olmadığı için şimdilik vazgeçildi.
Bu durumda yapılacak tek şey, akşama kadar tesisin önünde orman içinde nöbet tutmak, akşamdan akşama da otele gidip yatmak.

Beyaz sayfanın BEYAZ ADIMLARI...
Herkes verdiği sözde durursa...
Yani yeni Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'a 'Sana güveniyoruz, arkandayız' açık çeklerini yarın öbür gün, 'Olası hakem hatalarında' bozdurmaya kalkmayıp, 'Hoşgörü ve sabır' gösterirlerse...
Yönetime girenler, 'Kulüp formalarını dışarıda bırakırsa', ayrılanlar, 'Bu bir nöbet değişimi' diyip 'Karanlık köşelerde' sevdiğimiz, merak ettiğimiz kulislerin içine girmeyip, gerçek desteği verirlerse, yeni başkan sporda içimize sindiremediğimiz çok şeyi değiştirir.
Yeter ki samimi olalım.
Aziz Yıldırım'sız bir federasyon dendi... İlk beyaz sayfanın beyaz adımını o attı... Göksel Gümüşdağ'ı ikna ederek tek liste ile kongreye gidilmesini sağladı. Melih Gökçek ile arası gergin olmasına rağmen, Türk futbolunun geleceği için elini uzatarak krizi çözen kişi oldu.
Federasyonun yeni yönetiminin ve kurullarının oluşmasında en ufak bir müdahalesi olmadı. Hep uzak durdu.
Görüldü ki Aziz Yıldırım, dik duruşu ve lider olmanın verdiği özelliği ile krizleri çözen kişi oldu.
Dilerim bu güzel tablonun üstene kimse kahve dökmeye kalkmaz.

Fener kabuk değiştiriyor
Yıllardır transferde en çok konuşulan kulüp Fenerbahçe olurdu. Sezon biter, 'taraftarı heyecanlandıran' yıldız yabancı oyuncuları alır, günlerce haftalarca konuşulurdu. Devamlı gazetelerde, televizyonlarda birinci haber olurdu!
Şimdi! Öyle değil. Çünkü sistem değiştiriyor. Pahalı şöhretli çok isim yerine, oyun formatına uyacak, tempoyu bir vites daha yukarı çıkaracak oyucuları tercih ediyor.
Bu şu demektir: Hovardalık dönemi bitti, 'forma satışı için değil, takıma katkı sağlayacak, asker oyuncu' alınacak.
Ve de yabancı yerine 13 sene önce olduğu gibi yerliye, kendi öz oyuncusuna dönecek.
Sezer, Orhan Şam, Serdar Kesimal...
Başkan Aziz Yıldırım ilk geldiği sene de aynı işlemi yapmıştı. Genç Milli Takım'ın iskeleti Volkan, Kemal, Selçuk, Tuncay, Semih ile kadroyu güçlendirip, yanlarına usta yabancıları getirmişti.
Şimdi bir tek Emenike alındı.
Diğerleri yerli.
18 milli oyuncusu olan alt yapıda da oynamaya hazır gençler var. Yönetimin de Aykut Kocaman'ın da en büyük arzusu alt yapıdan en az bir genci A takıma monte etmek. Olur mu, olur.
F.Bahçe mahalle baskısının olmadığı '17 maçın 16'sını kazanarak şampiyon olan kadronun' verdiği güvenle yerliye dönüp, kabuk değiştiriyor.

1 milyon kişi izler
Sporun yalnız futbol olmadığını, diğer amatör branşların da seyircisinin olduğunu öğrenmeye başladık. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş basketbola el attı, salonlar doldu taştı. Kimi görsem, 7 maçlık Fenerbahçe-Galatasaray mücadelesini konuşuyor. Birçok dostum, Fenerbahçe'nin Ataşehir'de yaptığı salon için kombine kart almanın derdinde.
Voleybolda da öyle.
Beşiktaş küme düştü ama iki büyük kulüp bu sporu da insanlara sevdirdi. Sponsor desteği ile yaptıkları atılımlar sonunda birçok anne baba çocuklarını voleybolcu, basketbolcu yapmak istiyor.
Şimdi sırada diğer amatör branşlar var. Çok yakında atletizm ve kürekte de patlama olur. Çünkü bu sporu de seven, izleyenlerin sayısı çoğalmaya başladı. Gidin pistlere bakın, bir sürü genç yarışıyor.
Hele kürek.
İstanbul'da çalışacak alan olmamasına rağmen birçok kişi Sapanca'ya gidiyor. Yüzlerce kişi yarışları izliyor. Üstelik de keyifli bir spor. Güzel havada izlemenin de zevki başka.
Bu konuda Aziz Yıldırım'ın bir planı var.
Hafta sonlarında Kartal-Pendik sahil yolunda kürek yarışları yapılırsa bir milyon kişinin izleyeceğini iddia ediyor.
Kilometrelerce uzunluğundaki bu sahil çok hareketli. Hafta sonlarında insanlar o bölgede geziyor, dinleniyor... Yani potansiyel var. Tek eksiği bir mendireğin yapılması. Bu spor için muhteşem bir yer.

Tavus kuşu ve karaca da olacak
Rahmetli Faruk Yalçın beyefendi hayvanları çok severdi. Çocuklar görsünler diye cebinden milyon dolarlar harcayarak Bayramoğlu'nda kuş cenneti kurmuştu.
Hala da var, ailesi o güzelliği yaşatmaya çalışıyor.
Faruk Bey'in bu sevgisini Acar Yıldırım da özel çiftlik evinde canlı tutuyor. Fenerbahçe Başkanı'nın kardeşi olan Acar bey, Fenerbahçe'nin Topuk Yaylası'nda yaptığı orman ve golün ortasındaki tesislere 30 karaca, 20 tavus kuşu ve 25 ördek hediye etti. Topuk Yaylası'ndaki Fenerbahçe tesislerinin içinde hayvanlar dolaşacak. Futbolcular odalarının balkonlarından tavus kuşlarını, karacaları izleyecekler. Yanlarına gidip sevecekler. Gölün kenarında oturup ördeklere bakacaklar.
Gazeteciler için de iyi görüntüler olacak.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak