• $7,4798
  • €8,9543
  • 408.272
  • 1538.04
28 Nisan 2011 Perşembe

Şampiyonluğa çılgın para

Ligi birinci bitiren toplam 22 milyon euroyu anında kasasına koyacak. İkinci olan TFF'den 12 milyon TL alacak. Üç ön elemeyi geçerse 6 milyon euroyu kasasına koyacak. 

Şampiyon olan, Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılacağı için ilk maçını 13-14 Eylül'de oynayacak. İkinci olan sezonu erken açıp, ilk ön eleme maçını 26-27 Temmuz'da yapacak

Harika bir lig oluyor. Heyecan, gerilim, öfke, sevinç ne ararsan var.
Milyonlarca kişi hafta sonlarında Fenerbahçe ile Trabzonspor'un maçlarına kilitleniyor. Kim şampiyon olacak, sorusunu tartışıyor.
Hele bu hafta...
İki takımın maçı da aynı gün, aynı saate alındığı için, birçok kişi çift televizyonda maçları izleyecek.
Statlara gidenlerin bile gözü sahada takımlarında, kulakları da rakiplerinin maçlarında olacak.
Bunlar güzel şeyler.
Bir başka güzellik de para.
Dört hafta sonra iki takım da servet kazanacak.
Birinci olan Türkiye Futbol Federasyonu'nun 15 milyon TL ile yayıncı kuruluştan da 660 bin dolar çarpı şampiyonluk sayısı kadar olan para ödülünü hemen alacak.
Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılacağı için 8 milyon euro ayak bastı parasını ligler biter bitmez kasasına koyacak. Yayın gelirlerinin toplandığı havuzda da alacağı paralar ile bu rakam 22 milyon euroya kadar çıkacak.

1 PUANA 20 MİLYON EURO
Yani bizim bugünkü paramız ile 44 milyon, eskisine göre 44 trilyonun sahibi olacak.
Geçen sene Şampiyonlar Ligi'nde bir puan alan Bursaspor, 20 milyon euro kazanmıştı. Çeyrek finale kalan F.Bahçe ise 52 milyon euronun sahibi olmuştu.
Şampiyon olmanın maddi yönü bu kadar önemli.
İkinci olan ise Futbol Federasyonu'ndan 12 trilyon alacak. Oynayacağı üç ön elemeyi geçip, gruplara kalırsa o vakit 6 milyon euro ile havuzdan gelecek yayın gelirlerinden de pay alacak. Geçemezse o parayı da şampiyon olan takım alacak. Tıpkı geçen sene elenen Fenerbahçe'nin payını Bursa'nın aldığı gibi.

ERKEN FORM TEHLİKELİ
Şampiyonluğun manevi zevkinin yanında, Şampiyonlar Ligi'nde maçlarının geç oynanmasının, sezonu geç açmasının da avantajları var.
Şampiyon olan gruptaki ilk maçını 13-14 Eylül tarihlerinde oynayacak. İkinci olan ise 3 ön elemeden ilkini 26-27 Temmuz'da yapacak.
Böylece sezonu erken açacak.
Bu da işin bir başka boyutu.
Ne olursa olsun, lig güzel oluyor.
Şampiyonun da ikincinin de ayakta alkışlanacağı bir sezon yaşıyoruz.
Helal olsun Fenerbahçe ve Trabzonspor'a.

Avrupa'da ilk 20'ye girdiler
F.Bahçe'nin muhteşem bir alt yapısı, gençleri var. Aykut Kocaman, Gökay'ı, Okan'ı A takımda oynattı, herkes gördü.
Keşke PAF takımı maçları eskisi gibi A takımlardan önce statlarda oynansa da Ertuğrul, Berk, Hasan'ı da izleyebilsek.
Ama zemin bozuluyor diye izin verilmiyor. Oysa bilenler stoper Hasan için övgüler yağdırıyorlar. Kocaman'ın bu genci izlemek için Dereağzı'na gittiğini bile söylüyorlar.
Bugün A takımına verilen
5 genç var. Üç sene içinde bu rakam gözü kapalı 10'a çıkar.
Nasıl mı!
19 milli futbolcu var.
96 yaş grubu U15 takımı Türkiye Şampiyonu oldu. U16-17 Türkiye ikincisi, U18 Antalya'da Türkiye finallerini oynayacak. Daha da önemlisi şampiyon olan U15 takımı Avrupa'nın ilk yirmi takımı arasına girdi. 12-15 Mayıs'ta Avrupa Şampiyonası'na katılacak. Ondan sonra ise İngiltere'deki Dünya Kupası'na gidecek.
Vaktiniz varsa Dereağzı tesislerine gidin. Bir zamanların unutumaz futbolcusu Şenol Çorlu'nun (B.Şenol) bahar ayında meyve vermek için çicekler açan ağaçlar gibi patlayan, yıldızların hazırlandığı o güzel yerleri görün. Gençlerin ayak sesleri yakında Saracoğlu'nun çimlerinde de duyulur.

F16 maketini forma yaptılar
Buca maçından sonra gazetelerde bir resim. Cemil Turan'ın elinde ambalajlı bir paket var. Haber de 'Başbakan'a giden Alex'in forması.'
Oysa işin aslı hiç de öyle değil.
Çünkü o paketin içindeki forma değil, F16 uçağının maketi.
Bunu Cemil Turan da biliyor. Ama soran yok.
Hediye Başkan Aziz Yıldırım'a verildi, maça gitmediği için de tribünde Fenerbahçe başkanına ulaştırılması için Cemil Turan'a emanet edildi.
Terli forma anında kapalı kutuya konur mu? Kokar... Stattan havaalanına giden bir insan gecenin o saatinde o süslü ambalajı nasıl, nerede yapar?
Yaz gitsin, nasıl olsa araştıran yok.
Başbakan'ın istediği 'Alex'in Buca maçında giydiği forma' bir gün sonra, yani pazartesi günü Başkan Aziz Yıldırım tarafından özel gönderildi. Şu anda da Başbakan'ın evinde.

O gol Güiza'yı kurtarmaz
Güiza, Buça maçında Fenerbahçe için çok önemli bir gol attı. 40 saniyede, topla ilk buluşmasındaki vuruşu uzun süredir oynamamanın getirdiği bir anlık enerji patlaması olabilir. Buna benzer çok kritik golleri de var.
F.Bahçe'nin şampiyon olduğu sezon İnönü Stadı'nda Beşiktaş'a, Bursa'da kupa maçında son saniye attığı goller gibi. Ama bu gol, Güiza'nın Fenerbahçe'deki geleceğini kurtarmaya yetmez. Gelecek sene de kadroda olmayı garantiledi anlamına da gelmez.
Semih'in verdiği pası da kimse unutmasın.
En az atılan gol kadar önemli.
Taraftar Güiza'yı seviyor ama güçlü değil. Buca maçında yakaladığı pozisyonlar iyi analiz edilirse çok eksiği olduğu görülür.
Sadece çok önemli bir gol attı.
'Ben buradayım' dedi.
Atamasaydı ne olurdu. Aykut Kocaman yanmıştı.
İşte futbol böyle bir oyun.

<p>Süper Lig'in 28. haftasında Ankaragücü sahasında Galatasaray'ı konuk etti. Bu zorlu karşılaşmada

Galatasaray-Ankaragücü Maç Yorumu

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi