• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
17 Aralık 2015 Perşembe

Oynatamıyorsan kiraya vereceksin

Yıllardır, ciddiye alınmayan kupa maçlarında söylenen “Gençleri kazanıyoruz” palavrasından vazgeçmeliyiz. 20 yaşında, altyapıda oynayan genç değildir. 19 da öyle. Wayne Rooney 16 yaşında Everton’da oynadı. 18 yaşında da milli takıma girdi. Celtic’in F.Bahçe’ye karşı oynattığı Kieran Tierney 18, Ajaxlı Riechedly Bazoer 19 yaşında. F.Bahçe’de kontenjandan kulübede oturan Uygar 20 yaşında. Ozan da öyle. Biri milli, diğeri hâlâ genç.

İstedikleri kadar iyi oynasınlar, gol atsınlar. Oynama şansları var mı! Yok. Bu konuyu hangi hoca ile konuşsam, “Yarışma yapıyorum. Riske giremem” diyor. O vakit, vereceksin Anadolu takımlarına kiraya oralarda oynayacaklar. Ve bir kulüp ile anlaşıp, pilot takım yapıp, orada oynatacaksın. Tecrübe kazanacaklar. O liglerin havasını bilecekler. Ama Bilal Kısa, Olcan Adın gibi satmayacaksın. Tuzla maçında sahada beş genç var. “Yasak savma maçında” oynatılan beş genç Yasir (19) Samet (17), Melih (19) Uygar (20) ve Ramazan’ı (19) görme, bir şans verme, kazanma değil, vitrine çıkarıp, kiraya veya satmaya yönelik bir arayıştı.

Tuzla vasatın da altında bir takım. Öyle olunca, hafta ortasında yapılan ter idmanlarına benzedi. Hiçbirisi işi ciddiye almadı. Maçtan önce, eski sporcu dostlarla “Ozan- Diego ikilisi oynarsa, orta sahada F.Bahçe’nin yaratıcı oyuncu sayısının çoğalabileceğini tartışıyorduk. Hatta Ozan’ı Mehmet Topal’ın yanına koyup, Diego’yu daha ileri bile çıkardık. Denenmesi gerektiğinde da anlaştık. Son 20 dakika oynadılar ama rakip zayıf olunca pek bir şey anlaşılmadı. Kaleci Ertuğrul, Fenerbahçe’nin geleceğidir. Fabiaono kiralık. Seneye yok. Ama Ertuğrul her zaman oynar. Geçen sene de çok formdaydı. Bir sakatlandı, kayboldu. Yediği golde de hata onda değil, önünde oynayanlarda. Mesela Ba’da. O da, diğerleri gibi zoraki oynayanlardandı.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı