• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
22 Ağustos 2013 Perşembe

Oynamadan yenilmek kötü

F.Bahçe oyuna ürkek ve panik halinde başladı. Sanki deplasmanda oynuyor gibiydi. Çift stoperin önünde Topal üçüncü stoper görüntüsü verdi ve orta sahadaki oyun anlayışı ile önce gol yememeyi düşünen, “Atarsam atarım” havasındaydı.
Üç forvetle oynuyordu, üçü de etkisizdi. Emre oyun kurucu rolündeydi, Meireles de ileri gidince tek başına mücadele etmekten 20. dakikada yoruldu, eline beline koymaya başladı.
Orta sahada kazanılan toplar, pas hatalarında oyuna olumlu sokulamayınca Arsenal 7-8 kişi ile hücuma çıkan bir takım görüntüsüne girdi.
Bir tek ayakta duran, gol pozisyonlarını önleyen kaleci Volkan vardı. Ama o da nereye kadar dayanabilirdi.
F.Bahçe’nin ilk yarıdaki anlaşılmaz futbolundan sonra birçok kişi, “Orta sahada top kazanacak, golcüleri destekleyecek bir oyuncu lazım” diyerek, Cristian’ın oyuna gireceğini umdu ve golcü olarak da Emenike’ye bel bağladılar.
Gerekçe olarak da Emre’nin yorulmasını, Cristian’ın oyun kurucu rolünde daha etkili olacağını söylüyorlardı.
Ama öyle olmadı.
Bekir’in yerine, defansa, uzun süredir oynamayan Gökhan Gönül alındı. Taraftarın hoşuna gitti. Oysa ilk yarıdaki “Gol yememe” taktiğinde 1. derecede aciliyette sağ beke mi ihtiyacı vardı, yoksa uyumsuz görünen orta sahaya mı!
İkinci yarının 5 dakikalık görüntüsünde, ileride oynayan-basan bir F.Bahçe, izleyenleri ümitlendirse de, açık futbolda verilen gedikler ve tempo artırma anlayışı “iyi oynarken yenen golün” Arsenal’ın tam isteği futbol anlayışının ürünüydü.
Sorun şu:
F.Bahçe’nin oyun kurucusu yok. Orta sahada top kazanan oyuncusu da yok. Daha da önemlisi sahada kimin ne yaptığı belli değil. Bu sonuç Arsenal’dan çekinme de olabilir, Konya maçının psikolojik etkileri de.
Ne olursa olsun, F.Bahçe Şampiyonlar Ligi’ne kötü veda etti. Bundan sonra UEFA’da ne yapar belli değil.
Yazık oldu.
Başkan, yöneticiler CAS davasında kulübün haklarını savunmak için yırtınıyorlar. F.Bahçeli futbolcular kendi sahalarında korkak, silik, kariyerlerine yakışmayacak futbol oynuyorlar. Mücadele edersin, savaşırsın, top oynarsın yenilirsin. Ama böyle yenilgi F.Bahçe’ye hiç yakışmadı.

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Lahiti açan öldü! Firavunun mezarında lanet mi var?

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Vizesiz kaç gün kalınabiliyor

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı