• $9,2577
  • €10,8089
  • 531.765
  • 1432.8
3 Mayıs 2015 Pazar

Oynadı, oynattı, ayakta alkışlandı...

Fenerbahçe bu sene ciddiye almadığı, ‘nasıl olsa kazanırım’ havasında çıktığı maçlarda bedel ödedi. Balıkesir maçı da öyle oluyordu. Erken atılan bir gol, bir çoğunu maç bitti havasına soktu. Oysa Fenerbahçe’nin beş hücumu, Caner ve Gökhan ile bu sayının yediye yükseldiği kadrosunda orta sahada top kazanacak, pres yapacak oyuncusu yoktu. Topu ayağına alan ileriye gidiyordu da geriye dönen yok gibiydi. Bir de Volkan gününde olmayınca, Fenerbahçe bu sezon kendi sahasında üç gol yiyen takım oldu.
Çok hücumcu ile bu maça çıkmayı anlayabiliyorum. Topu ayağına aldığı vakit, teknik becerisini ortaya koyan kaliteyi oyuncuların özelliklerinin de farkındayım. Ama bu kadroda pres yapacak, top kazanacak, rakibin direncini kıracak, savaşçı rolunü kim yapacak!
Alper Mehmet Topal’ın bir metre önünde oynuyor. Oysa onun görevi daha ilerde Diego’ya yakın oynayıp, adam eksilterek pozisyon üretmekti. Yani rakibi kendi alanında baskıya almak, hataya zorlamaktı…
Alper bunu yapamayınca bütün iş Diego’ya kaldı. O ilerde oynayınca takım hareketlendi.
Caner bu takımın en önemli oyuncusu. Risk alıyor, hücuma çıkıyor. İyi orta yapıyor. Kendine güvendiği için, şut da atıyor, gol de… Gökhan’da da Caner’in bütün özellikleri var. Tek bir eksiği var, gol atamıyor. Çok istemesine rağmen bunu gerçekleştiremiyor. İkisinin de en büyük sıkıntısı, hücuma gittikleri vakit, alanlarını dolduracak oyuncunun olmaması. Bunu ne Kuyt, ne de Sow yapıyor. Yapmak istedikleri vakitte sadece görüntüde oluyorlar.
Selcuk’a kızanlar oluyor. Oysa bu kadar senedir Fenerbahçe’de oynamasının nedeni görev adamı olması. Alper’in yerine ikinci yarı oyuna girmesi ile orta saha daha derli toplu bir görüntüye geldi. Diego daha rahat ilerde oynamaya başladı. Hatta Mehmet Topal bile hücuma destek vermeye çalıştı. Bu da Fenerbahçe’nin, daha çok topa sahip olması ve rakip kale onunda daha çok oynamasını sağladı.
Kuyt’a saygı duyuyorum. Ancak Fenerbahçe defterini kafasında kapatmış. Kapasitesinin çok altında oynuyor. Belki de kafasında ülkesine taşınma ve yeni hayatına alışmanın ağırlığı vardır. Çünkü kolay değil bu işler... İnsanı çok yorar.
Sonuç olarak Fenerbahçe Emre ile Meireles’i çok aradı... İkisinden birisi olsa, üç gol yemez, maçı da farklı kazanırdı. Şampiyonluk yarışında üç puan önemli ise Fenerbahçe onu da tecrübesi ile aldı…

<p>Türkiye'nin attığı önemli adımlar  dünya medyası tarafından yakından izleniyor. Birçok ünlü düşün

“Türkiye yükselen ağır sıklet”

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor