• $15,5373
  • €16,2593
  • 911.106
  • 2390.79
22 Temmuz 2011 Cuma

Kontrol edilemeyen GÜCÜN ZARARI

Fenerbahçe taraftarının Başkanları Aziz Yıldırım'ı sevdiğini biliyordum ama bu kadar tavan yapacağını hiç beklemiyordum.
Karşı olanlar, kızanlar bile dün gece birer Aziz Yıldırım'dı.
Bunda yargısız infazın, yapılan haksızlığın yarattığı öfkenin de payı vardı.
13 yıllık başkanlığı döneminde, şampiyonluklar da dahil Şükrü Saracoğlu Stadı'nın tribünlerinde hiç bu kadar Aziz Yıldırım posteri asılmadı. Bu kadar çok insan başkanının resmi olan tişörtü, maskesini giyip sokakta dolaşmadı.
Bunun anlamı şuydu;
Hepimiz Aziz Yıldırım'ız.
Saatler önce stadın etrafında toplananları duygusallaştıran, hatta ağlatan bir başka olay da, başkanın cezaevinden yazdığı mektuptu.
Fenerbahçe'ye yaptığı büyük hizmetleri anlatan Yıldırım'ın, 'Beni eğip bükemeyenler, beni kendilerine benzetemeyenler, meyve veren ağacı taşlayanlar baktılar ki taşlandıkça inadına daha büyüyor, yakmaya karar verdiler. Ama ben tükendim. Ruhum ve bedenim iflas etti. Daha fazla taşı da ateşi de taşıyamaz hale geldim' sözleri de duygusal patlamayı yapan bir etkendi.
Kulübünü, başkanını seven Fenerbahçe taraftarının öfkesini anlamaya çalışıyorum.

LİG NASIL OYNANACAK?
Ama kontrol edilemeyen öfke, dün geceki gibi şiddete dönerse ne olur? Zararı kim çeker.
Bunları iyi düşünmek lazım. Sevginin yerini nefret almaması için herkesin sağduyulu olması lazım. Sahaya girme, taşkınlıklar, Fenerbahçe taraftarına yakışmadı.
Dün gece maç kimsenin umurunda değildi. Oysa Aykut Kocaman en büyük hayali olan 4-3-3 sisteminde ön liberoyu Cristian, Emre, Selçuk ile deniyordu. İlerde Dia, Selçuk ve Stoch üçlüsüne Cristian ile Emre'yi çıkararak nasıl destek vereceklerini, Selçuk'un tek başına göbekte neler yapacağını görmek istiyordu.
Aklınıza Alex dönünce; ne olacak gelebilir. Onu da anlatayım:
O zaman sistem büyük bir ihtimalle 4-3-2-1'e döner.
Ancak hangi sistemde oynarsa oynasın Dia ile Stoch çok farklı olurlar. Hazırlık maçlarında Cristian ile Semih diri görünüyorlar ama Dia ve Stoch her an patlamaya hazır birer bomba gibiler.
Bir de bunların arasına Emenike'yi, Alex'i düşünürseniz Fenerbahçe seyredenlere zevk verecek bir takım olma yolunda.
Yeter ki, kafaları rahat olsun. Belki bu gerginlik onları sahada daha çok hırslandırıyor ama huzur buldukları anda rahatlamanın getirdiği ortam futbollarını daha farklı yapabilir.
Çünkü hepsinin kafasında 'alın terleri ile kazandıkları şampiyonluğu Avrupa'ya taşıma' var. Ama bu gergin taraftarla lig nasıl oynanacak? En büyük sorun da bu.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı