• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
17 Temmuz 2011 Pazar

Kocaman'ın farklı sistem arayışı...

Maç öncesi futbolcularla sohbet ederken, gözden kaçan önemli bir ayrıntıyı öğrendim. F.Bahçeliler gibi medyada da takımın en zayıf halkasının sol tarafı olduğunu konuşuyoruz. Santos ve Caner'den başka alternatif oyuncusu bulunmadığını, sakatlık, ceza durumunda zorlanacağını söylüyoruz. Hatta Caner'i beğenmeyenler 'bir tek Santos'a kalmanın' risklerini anlatıyorlar.
Oysa hiç de öyle değilmiş.
Aykut Kocaman bu bölgeye Uğur Boral'ı hazırlıyormuş.
Şöyle anlattılar:
'Zico döneminde Uğur Boral sol bek oynadı. O kadar iyiydi ki, sakatlanıncaya kadarki bölümde Ümit Özat'ı bile kesti.'
Şimdi de kendini bu yere hazırlıyor. Bir tarafta Gökhan, diğer tarafta Uğur. Tutarsa, geriden bindirmeleri ile takıma tempo getiren çağdaş iki bek.
Önlerinde de Dia'yı, Niang'ı veya alternatif olarak Stoch'u, Mehmet Topuz'u düşünün. Aralarına da Alex'i koyun. Ve en önlerine de Emenike'yi monte edin.
Bu şu demek: F.Bahçe'nin farkı, hücumdaki zenginliği.
Aykut Kocaman'ın oyunu ilerde kurmak istemesinin birinci nedeni de elinde bu farklı oyuncuların olması. Bunun için de sistem arayışı yapıyor.
ÖNLERİNİ GÖRSÜNLER
Dörtlü defansın önüne tek ön liberolu (4-1-4-1 veya 4-1-3-2) deniyor. Bu sistemde Selçuk tek kalınca, merkezin yükü Cristian'ın üstüne biniyor. Hem arkadaşına yardıma geliyor hem de ileride top dağıtma ve kademeye girme rollerini yapıyor. Emre olunca daha farklı olabilir ama Selçuk biraz zorlanıyor gibi.
Diğer bir sistemde (4-3-3) dörtlü defansın önüne üçlü blok (dün Selçuk, Cristian, Özer) yaptı. Önlerinde de Dia, Güiza ve Stoch üçlüsünü oynattı.
Hangi sistem olursa olsun, F.Bahçe'nin süratli takımı ileriye taşıyan kanat oyuncuları var.
Özellikle Dia'nın bu sene iyi bir hazırlık dönemi geçirdiği her halinde belli. Geçen seneki gibi 20. dakikada yorulmuyor, elini beline götürmüyor. Tam tersine topu ayağına aldığı vakit kara tren gibi. Fizik gücü de iyi olduğu için ikili mücadelelerde yere düşmüyor.
Tek sıkıntı var:
O da hücum futbolunu seven, takımı ileriye taşıyan kanat oyuncularının futbolun ikinci yönünde ne kadar başarılı olacakları... İkinci yarıda Orhan'ın önünde oynayan Gökhan sağ tarafın F.Bahçe'nin en güçlü bölgesi olduğunu gösterdi.
Bakalım sol nasıl olacak!
Bir de huzur bulurlarsa, kafaları rahatlarsa bu takım geçen sene şampiyon olduğu 82 puanın da üstüne çıkabilir. Yeter ki önlerini görsünler.

<p>CHP’nin yayın organı Halk TV’de program sunan Özlem Gürses MHP lideri Devlet Bahçeli&

Sağlık Bakanlığından Halk TV sunucusu Özlem Gürses'e yalanlama: Öyle bir personelimiz yok

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yurt genelinde yapılan huzur uygulamasında 2 bin 402 kişi yakalandı

İstanbul boğazında görüntülendi! Sakarmekeler martılarla beraber simitle besleniyorlar