• $7,3582
  • €8,9563
  • 437.573
  • 1536.11
13 Mayıs 2011 Cuma

İşkenceden santraya

Doktorlar 'Sezonu kapattı' dedi. Radyologlar ameliyatın şart olduğunu söyledi. Hatta Aykut Kocaman 'Sen bana seneye de lazımsın, bu takımı uçuracaksın' diye gönlünü aldı

Mucizeler yaratan Ertuğrul Karanlık ise 14 santimlik kan pıhtılaşmasını uzun iğne ile 15 operasyonda aldı. Samandıra'yı inleten feryatlara Ali Yıldırım bile dayanamadı

Dia, Gaziantep maçında sakatlandı. O gün kimse bir şey anlamadı... Sabah bir kalktı, sağ ön üst baldırı mosmor... Korktu, doktoru çağırdı... Takım arkadaşları geldi. Görenler inanamadı... Teknik Direktör Aykut Kocaman, '30 yıldır futbolun içindeyim, böyle sakatlık görmedim' dedi.
Apar topar MR'a gidildi. 14 santim genişliğindeki bölge ekrana sığmıyordu. Radyologlar geldi. Onlar da şaşırdı.
Ne yapılacaktı!
Hepsinin ortak kanısı, moraran bölgedeki kanın kuruması beklenecek ve ondan sonra da ameliyat ile temizlenecekti.
Bu da şu demekti: Dia sezonu kapattı...
Almanya, Fransa, İngiltere, hatta Amerika'daki uzmanlar arandı. Hepsi 'ameliyat' diyordu.
Bugüne kadar sihirli elleriyle birçok futbolcuyu ameliyatsız iyileştiren, Güiza'yı dana kanı ile sağlığına kavuşturan Ertuğrul Karanlık'ın kafasında çözüm vardı.

ÇAPRAZDAN GİRİP KAN ÇEKTİ
Ama uzmanlara derdini anlatamıyordu. Ve kararını verdi.
Dia'yı karşısına aldı. Morali bozuk olan Senegalli oyuncuya, 'Üzülme, seni iyileştireceğim. Sezon bitmeden, oynayacak duruma getireceğim' dedi.
Sevindi: 'Sen beni iyileştir, sahaya çıkacak, top oynayacak duruma geleyim, gol atıp seni sırtımda taşıyacağım. Alnından öpeceğim.'
Hemen kollar sıvandı.
Dia'yı masanın üzerine yatırdı. Eline 12 santim uzunluğundaki iğneyi aldı. Moraran bölgeye hafif hafif çaprazdan girerek pıhtılaşan kanı çekmeye başladı.
Bir, iki, üç, tam 15 kez yaptı.
Acıdan Samandıra inledi.
Hatta bir gün idmana gelen Ali Yıldırım bile Dia'nın feryatlarını duyunca kapıyı açıp odaya girdi.
Senegalli'nin halini görünce, 'Siz bu çocuğa işkence yapıyorsunuz' diye bağırarak dışarı çıktı.
Ne mi oldu?
Sabırla günlerce süren operasyon sonunda Dia'nın moraran dizinden yarım kilo (360 mililitre) pıhtılaşmış, pis kan alındı.
Şimdi Dia oynamaya hazır.
Tek arzusu sahaya çıkmak, gol atmak ve kendisini bu dertten kurtaran Karanlık'a teşekkür etmek.

Gökçek'in hangi sözüne inanalım
A.Gücü Onursal Başkanı Melih Gökçek, 'F.Bahçe şampiyonluğu kaybederse bunun sorumlusu Aziz Yıldırım olur' demiş. Nedenini de F.Bahçe Başkanı'na kızgınlığına bağlamış. Bu ne demek!
Aziz Yıldırım ile dost olsa F.Bahçe'ye maçı verecek?
Bir tarafta 'Şerefli insanlarız' diyerek iki milyon primi yalanlıyor, diğer tarafta da böyle konuşuyor.
Aziz Yıldırım'a niye kızıyor? Ankaraspor küme düşürülünce sahip çıkmamış. Ne yapacaktı? Gücü mü var? Etkili olsa iki şampiyonluğu son maçta kaybetmezdi.

Futbolu kim yönetiyor!

Futbol Federasyonu mu! Kulüpler mi! Hakemler mi!
Medya mı!
Yoksa sanal alemin baş aktörü olan internet geyikleri mi!
Dedikoduyu seven, onunla mutlu olan bir ülkeyiz.
Sahada futbol 1 gün 90 dakika oynanıyor. Biz 8 gün 800 saat senaryo üretiyoruz.
Trabzon, Eskişehir ile berabere kalıyor, o hafta F.Bahçe'nin teşvik primi gönderdiğinden Bülent Uygun'un F.Bahçeli olmasına kadar her türlü dedikoduyu yapıyoruz..
Emenike oynamıyor, 'F.Bahçe'ye gidecek onun için' diyoruz. Oysa hiç kimse F.Bahçe'nin Emenike'nin oynadığı santrfora mı yoksa başka bölge için oyuncuya mı ihtiyacı olduğunu düşünmüyor. Niang'ın yanında bu futbolcunun lüks olacağını aklına getirmiyor.
Çünkü dedikoduyu seviyoruz.
A.Gücü maçı öncesi Trabzon medyası Fatih Tekke için 'F.Bahçe'ye golünü at, senin resmini şampiyonluk posterine koyalım' diyor.
Melih Gökçek'in '2 milyon dolar prim vereceği' yayılıyor. Hatta, futbolcuların 6 milyon dolar alacağının bile ödeneceği söyleniyor.
Öyle olsa ne olur? Bir başkanın futbolcularına 'Yenin' demesi suç mu? Biz Başbakan'ın Aziz Yıldırım-Alex buluşmasındaki 'Buca'da aksilik olmasın' sözünü bile nerelere çekip günlerce tartıştık. Bütün bu senaryoların altında güvensizlik, şampiyonluk kaybedilirse çıkarılacak gürültülerin hazırlığı var.
9 puan geriden gelen F.Bahçe ikinci yarıdaki müthiş çıkışı ile altın tepside önüne sunulan şampiyonluğu yakalamak istiyor. İlk yarıdaki başarısını ikinci yarıda gösteremeyen Trabzon ise yaptığı yanlışlarla elinden kaçmak üzere olan şampiyonluğa üzülüyor.
Sanal alemde de dedikodular devam ediyor. Bu işin keyfini çıkaracağımız yerde dedikodulardan paranoyak olduk.

Gençleri sevmiyoruz
Her kulübün alt yapısı var. Her yaştan genç takım oyuncuları var. Antrenörleri, eski sporcuları, Anadolu'yu gezerek kabiliyetli oyuncuları bulup çıkarıyor. Peki sonra ne oluyor!
Gerekli ilgiyi gösterebiliyor muyuz?
Kendi aralarında maçlar yapıyorlar. Ağabeyleri, büyük statlarda, dolu tribünler önünde oynarken, onlar yan sahalarda tribünü bile olmayan alanlarında kendi başlarına kalıyorlar.
Neden, A takımı maçından iki saat önce dolu tribünler önünde oynamazlar? Binlerce sporsever niye onları izlemez?
Çünkü bizim için A takımı önemli.
Gençler mi! Laf olsun torba dolsun...
Futbol Federasyonu'nun talimatları 'Her kulüp maç kadrosuna alt yapıdan en az bir genç oyuncu alacak' der.
Alan kaç takım var! Açın federasyonun sitesini, disiplin cezalarına bakın. 35 ile 70 TL ceza alan takımlar o kadar çok ki... Ver parayı, olsun bitsin. Kimin umurunda genç oyuncu.

Bu KIZLARA sahip çıkalım
Karabük maçı öncesi Safranbolu'da eski hakem, gözlemci olan baş polis Ekrem Değirmenci ile tanıştım. Sporu seven, gençlere eğilen pırıl pırıl bir insan.
Futbol Federasyonu'nun Doğu'da 'Taş atma, çicek at' projesini okumuş.
Safranbolu'da okumak isteyen, imkanı olmayan genç kızları toplamış. Kız futbol takımı kurmuş. Ne malzemesi var, ne de imkanı.
İdmanlarını bile basketbol sahasının betonunda yapıyorlarmış.
Yardım istedi. Futbol topu, eşofman. Ayaklarına giyecek doğru dürüst ayakkabıları bile yokmuş.
Bu sese kulak verelim. 20 genç kızımızın yüzünü güldürelim. Destek olmak isteyenler (0 505) 626 93 77'den Ekrem Değirmenci'yi arayabilirler.

<p>'Dünyada bir pandemi gerçeği var. Türkiye'de pandemiyle mücadele ediyor. Ekonomik ve sosyal hayat

'Marketlerdeki etiket anarşisi önlenmelidir'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, Sosyal Atama Töreni'nde konuşma yaptı

Muğla'da tarım alanları su altında kaldı