• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
5 Ekim 2015 Pazartesi

İki ruhlu takım

İlk yarıya bakıyorum:

Sahada futbol oynayan, orta sahada top kazanan ve Fernandao’ya pozisyon üreten bir F.Bahçe var. Kadrolar açıklandığı vakit, Alper’i görenler “Nereden çıktı?” diye şaşkınlar.

Maç başlıyor. Sahanın en iyisi Alper. Topu ileriye taşıyan, pozisyonlar hazırlayan tek kişi. Fernandao’ya attırdığı golde üç kişi arasındaki “dar alan hüneri” bu maçın yıldızı olacağının işaretleri. Orta sahada Meireles’in mücadelesi, Fernandao’nun gol bölgesindeki becerisi ile takım bir anda 2-0 öne geçmiş.

Yani her şey yolunda gibi.

Ama iyi gitmeyen işler de var.

Nani’nin attırdığı golün dışında oyuna ağırlığını koyamaması. Topu ayağına aldığı vakit, kendi zevki için önüne gelene çalım atma hevesi. Daha da önemlisi hakemle sözlü münakaşalara girmesi. Gözüme Pereira’nın saha kenarından “Hakemi bırak, topu ileri taşı” ikazı takılıyor. Sonra bakıyorum, Caner’in her zamanki hakem münakaşaları. Durup dururken takımın havasını bozması.

Devre olduğu vakit bu işi bilen uzman kişiler şöyle yorum yapıyorlar:
“F.Bahçe kendi sahasında bu maçta çift forvet oynamayacaksa, ne zaman oynayacak?” ve arkasından formülü de veriyorlar:

“Digeo bir şey oynamıyor, çıkar yerine Van Persie’yi al...”

Ama Hollandalı’ya bakıyorum. Dünya yıldızı, seveni çok, birçok şeyi aşmış olması gerekirken, takımı gol atıyor, sevinmiyor. Neden!

İkinci yarı başlıyor. İlk yarıda orta sahada top kazanan, mücadele eden F.Bahçe gitmiş, dağınık bir takım gelmiş. Diego’nun penaltısından sonra Van Persie’ciler haklı çıkıyorlar. Belki o değişiklik olsa penaltı da olmayabilirdi.

Ve F.Bahçe’de bir anda stres, panik başlıyor. Volkan’ın hatalı golünden sonra ne oyun disiplini kalıyor ne de güven.

Yapılan değişiklikler ise takımın kurgusunu iyice bozuyor. Sahada mücadele eden Meireles’in yerine giren Ozan, “Hata yaparım ihale bana kalır” endişesinden oynayamıyor. Alper’in yerine topu ileriye taşıyacak oyuncu yok. Doldur-boşalt ile mucize gol aranıyor. Bu kez de şans yanlarında olmuyor. Kapanan rakip karşısında atılan uzaktan şutlar kaleyi bulmuyor. Karamboller de de işe yaramayınca F.Bahçe beklemediği iki puanı kendi sahasında kaybediyor.

Bu da şunu gösteriyor:

Yorgunluk bahane, laubalilik şahane…

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!