• $15,9169
  • €16,8207
  • 941.874
  • 2386.07
26 Şubat 2011 Cumartesi

Hoca ayağa kalk

Basketboldaki doping skandalından sonra şöyle deniyordu; 'Fenerbahçe'nin zararı karşılanacak.' Nasıl?
'Lanet olsun' diye ülkesine giden Penny Taylor geri mi getirilecek!
Yıllar sonra Avrupa'da kazanılacak bir şampiyonluğun bir hata ile engellenmesi ne olacak!
Gecesini gündüzüne katan, salonları dolduran yöneticilerin emekleri ne yapılacak!
Bunları ölçecek, değerlendirecek bir para birimi var mı!
Hata yapıldı ne demek!
Kim, neden, niçin yaptı?
Kasıt var mı!
Niye açıklanmıyor!
En önemlisi ise basketbol camiasında dolaşan ve inandırıcı cevaplar bulunamayan o kadar çok soru var ki.

CEVAPSIZ SORULAR VAR
Mesela;
1. Doping komitesinde bulunan bir öğretim üyesi, üniversitede ders verirken, Penny Taylor ile Diana Taurasi'yi kastedip, 'Onları takipdeyiz..' dedi mi!
Ve bu konuşmadan iki gün sonraki testte Anna Vajda'da negatif, Diana'da da pozitif çıktı. Aynı teste tabi tutulan sporculardan Diana'da bilinçli mi pozitif çıktı? Çünkü sonradan hata yapıldığı açıklandı.
2. Beşiktaş maçında Hana Horakova ile Penny Taylor doping testine girmek istemediler. F.Bahçe Başkanı ve yöneticilerin ısrarı sonunda tahlillerin Köln'e gönderilmesi şartı ile kabul ettiler. Gelen sonuç temiz.
3. Avrupa maçlarında bir yetkili karşılaşma öncesi esame listesine göre sporcuların numaralarını tek tek yazarak herkesin önünde torbaya atıyor. Türkiye'de ise 1'den 16'ya kadar numara yazılıp torbaya atılıyor.
16 numara çıktığı vakit sırt numarası en yüksekse 35 ise o kabul ediliyor. 15 çıkarsa ikinci yüksek 23 ise o gidiyor.

PİS KOKULAR VAR
Neden, niçin!
Hangisi daha ciddi.
4. Euroleague maçlarında statü gereği Amerika, Avustralya ve Kanada gibi Okyanus ötesi ülkelerden maksimum iki basketbolcu oynatırken, Türkiye'de ise Avrupalı dışında sporcu sayısı toplam 5. Bunda amaç ne! Avrupa mı yoksa Türkiye'deki iç mücadele mi ölçü alınıyor.
Evet, Basketbol Federasyonu, doping komitesi, pis kokuların önünü kesmek için çıkın konuşun. Özellikle de neden karar geri çekildi açıklanmalı.

Şeref tribünleri kulüplere verilmeli
STATLARIN şeref tribünleri yenden organize edilmeli. Ve bu alanlar Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü değil, statların gerçek sahipleri olan kulüplere verilmeli. Oraya girecek kişilerden de, çıkacak olaylardan da  sorumlu kulüpler olmalı.
PARAYI veren, adamı olan girmemeli. Havaalanlarındaki VIP salonları gibi düzenlenmeli. Hafta sonu herhangi bir stadın şeref tribününe bakın. Futbolla ilgisi olmayan kimler giriyor. Futbol Federasyonu'na, Genel Müdürlüğü'ne kontenjanlar verilmeli, hak eden gerçek kişiler orada olmalı. Ama gelmeyenin yerine de kapıdan ilgisiz kişiler alınmamalı. Bunun da kontrolünü en iyi kulüpler yapar..
Avrupa'da şeref tribünü protokolü sporla başlar. Devletle değil. Onun içinde bu yetki kulüplere verilmeli.

Alex'i coşturan kaset
Alex'deki büyük değişim konuşuluyor. Eskiden koşmayan, pres yapmayan, adam kovalamayan Alex'e ne olduğunu merak ediyor. Ve birçok kişi de bu değişimi, 'Sözleşmeye' bağlayıp, 'Kafası rahatladı' diyor.
Oysa gerçek öyle değil.
Birincisi Aykut Kocaman'a inanması, ikinci de 'Bir saatlik bir kaset..'
Anlatayım:
Samandıra'daki odasının kapısı devamlı açık olan Aykut Kocaman, bir gün Alex'i odasına çağırır.
'Çok özel futbolcusun. Sahada herkes sana saygı gösteriyor, sevgi duyuyor. Zeki ve ekstra yetenekli oyuncusun...' der ve ekrana daha önce hazırladığı 'Alex'in oyun içindeki olumlu ve olumsuz hareketlerini derleyen bir saatlik bir kaseti koyar. Beraber izlerler.
Kocaman devam eder:
'Senden savunma yapmanı istemiyorum. Ama en azından rakip hücuma kalkarken baskı oluştur, hareketli ol.'
Yüzüne bakar.
Alex, hocasının tek tek anlattığı eksikliklerine 'Haklısın' der ve 'Bunları da düzelteceğini' söyler.
O günden sonra haftada üç gün tek başına özel idmanlar yapmaya başlar. Takımın idmanı sabahsa, akşam gelir, akşamsa sabah... İki idman varsa ortasında.
Bir saat salonda kondisyoner Alper Aşkı ile kuvvet ve denge, sonra bir saat sahada sürat, dayanıklılık çalışması.
Durun daha bitmedi.
Kocaman yine odasına çağırır. Bu kez, 'Saha dışında da sorumluluk al' der. Ve Alex ondan sonra özellikle Türk futbolcular ile sık sık dışarıya çıkıp yemek yer, sohbet eder. Bu toplantılara takıma giremeyen yedek oyuncuları da götürür. Onlarla bowling bile oynar.
İşte Alex gerçeği. İki sene sonra futbolcu bırakacak olan 34 yaşındaki bir futbol ustasının mesleğine, formasına saygısı.

Santos hastalansa takımın sol beki yok
SANTOS bu ara iyi oynuyor. Devre arası kampında sorunları çözümlenince morali yerine geldi. İyi güzel de sakatlanırsa ne olacak. Fenerbahçe'nin Caner'den başka sol beki yok. Taraftar bu futbolcuya kızıyor ama teknik kadro da kazanmak zorunda. Duyduğuma göre Aykut Kocaman, hergün bu futbolcu ile uzun uzun konuşuyormuş.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak

Erzurum'da mayısta beyaz örtüyle kaplandı